Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (γενικά)


Recommended Posts

συναδελφοι να ρωτησω υπαρχει καποιο υποδειγμα τεχνικης εκθεσης για οσες αυθαιρεσιες δεν περνανε απο την επιτροπη λεγχου παραδοσιακων;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; 

Link to comment
Share on other sites

Σε δηλωση που υπαρχει κτισμα πριν 1955  και δηλωνονται  μετεπειτα αυθαιρεσιες  αφου δηλωνω οτι υπαρχει αδεια συμφωνα με το παραρτημα  στα δικαιολογιτικα μου ζηταει τοπογραφικο αδειας .Σκεφτηκα να υποβαλω το τοπογραφικο το νεο που εχω κανει με τις συντ. και να γραψω και μια παρατηρηση. Εχει υποβαλει αλλος κατι διαφορετικο?

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις σχέδιο συνοδευτικό της βεβαίωσης προ 55 βάλε αυτό.

αν έχεις τοπογραφικό παλιού τίτλου βάλε αυτό.

αν δεν έχεις τίποτα, βάλε μία α/φ 196_

αν δεν έχεις ούτε τέτοια α/φ, βάλε κάτι, βάλε ότι θέλεις (δώσμου δυο κατοστάρικα, δώσμου απ'αυτά τα καινούρια τα διακοσάρικα κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Έχω αυθαίρετο σε μη άρτιο και οικοδομήσιμο οικόπεδο, Εκτός Σχεδίου, χωρίς Οικ. Άδεια. 

Στα σχέδια απαιτούνται μόνο: καινούριο τοπογραφικό, κάτοψεις και τομές.

Χρειάζεται να αναγραφούν κάπου υπολογισμοί δόμησης κάλυψης και όγκου; ή αρκεί να βάλω τα σχέδια της αποτύπωσης;

Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Σε δηλωση που υπαρχει κτισμα πριν 1955  και δηλωνονται  μετεπειτα αυθαιρεσιες  αφου δηλωνω οτι υπαρχει αδεια συμφωνα με το παραρτημα  στα δικαιολογιτικα μου ζηταει τοπογραφικο αδειας .Σκεφτηκα να υποβαλω το τοπογραφικο το νεο που εχω κανει με τις συντ. και να γραψω και μια παρατηρηση. Εχει υποβαλει αλλος κατι διαφορετικο?

Νομίζω ότι η αποδοχή της άδειας στα προ 55 έχει να κάνει καθαρά και μόνο με τον υπολογισμό του προστίμου (ευμενέστερο λόγω συντελεστή 1). Από κει και πέρα, συμπληρωματικά με όσα αναφέρει ο συνάδελφος apier, κατά τη γνώμη μου μπορείς να ανεβάσεις ακόμη και το τοπογραφικό-δ. κάλυψης αποτύπωσης.

Χωρίς σαφείς οδηγίες για το κάθε βήμα, νομίζω ότι,  μπορούμε σε κάποιες περιπτώσεις να αυτοενεργούμε σύμφωνα με την κοινή λογική.

 

mkt

α) Το αυθαίρετο είναι κατηγορία 1, 2, ή 5?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Το ακίνητο είναι Κατ.5 , είναι 2000 τμ μετά από κατάτμηση και ΔΕΝ έχει Οικ. άδεια οπότε δε μου ζητάει συντελεστή υπέρβασης δόμησης ή κάλυψης με τι να συγκρίνω;

Κατάλαβα κάτι λάθος; 

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο εκ παραδρομής η ερώτηση από λάθος μου. Το έσβησα ήδη να μην μπερδευτεί κάποιος συνάδελφος.

 

τα  σχέδια για περίπτωση χωρίς άδεια τα αναφέρει στην παρ. 6 β.  αρθρ. 11 και είναι όσα ανέφερες.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Άρα αρκεί να βάλω τα σχέδια αποτύπωσης ίσως και τις εμβαδομετρήσεις. Υπολογισμός όγκου πχ. δεν είναι απαραίτητος από τη στιγμή που δεν συγκρίνω με κάτι; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.