Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (γενικά)


Recommended Posts

Δημήτρη καλησπέρα, στο σύστημα έτσι έκανα όπως τα λες.

Ρωτάω για το γνήσιο της υπογραφής που χρειάζεται στην εξουσιοδότηση και ΥΔ ποιανού στοιχεία βάζω; και εκεί της εταιρείας ή του νόμιμου εκπρόσωπου;

Link to comment
Share on other sites

μαλλον  δεν προσεξα την  ερωτηση.... :sad:

 

εξουσιοδοτηση

ο κ.ταδοπουλος   του...και της.... σαν νομιμος  εκπροσωπος της...εταιριας με την επωνυμια, διεύθυνση ...και ΑΦΜ

 

ΥΔ

τα στοιχεια του κ. ταδοπουλου

και στην αρχη του κειμενου:  Δηλωνω οτι  " ενεργωντας σαν νομιμος  εκπροσωπος της...εταιριας...κλπ..."

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.


Να προσθέσω και στα γραφόμενα του Δημήτρη, ότι καλό είναι να έχεις και το καταστατικό ή το ΦΕΚ εκπροσώπησης (ανάλογα με την μορφή της εταιρείας) και εγώ θα ανέβαζα και αυτό στο σύστημα.


(Πάντως για να υπογράψει με το γνήσιο ο εκπρόσωπος στο ΚΕΠ ή όπου γίνει η θεώρηση αυτή θα του το ζητήσουν, αυτό βέβαια δεν αναιρεί την προηγούμενή μου θέση.)


Link to comment
Share on other sites

το κατάλαβα Δημήτρη ότι σου διέφυγε :smile:

Γιώργο ναι το πήρα το καταστατικό της εταιρίας, την έχεις ανεβάσεις στο σύστημα; αν ναι κάνε μου ένα link.

 

Τις καλημέρες μου και ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και τους δυο σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι, τακτοποιώ αυθαιρεσία κατηγορίας 3. Στο 6. μου ζητάει Υπάρχουσα Οικοδομική Άδεια (στέλεχος, κλπ).

Το διαμέρισμα έχει άδεια. Μπορεί να μου πει κάποιος τι σημαίνει αυτό το κλπ?

Τα παρακάτω πεδία για τοπογραφικό, δκ, κάτοψη κτλ δεν μου έχουν τικαριστεί, άρα λογικά δεν τα θέλει. Τι είναι αυτό το κλπ? Καταλαβαίνω να εννοεί απόσπασμα ρυμοτομικού οκ. Αλλά μην μου πείτε ότι πρέπει να ανεβάσω τοπογραφικά, κατόψεις κτλ, άλλωστε στον νόμο, άρθρο 9, κατηγορία 3 δεν αναφέρονται τα παραπάνω.

Παρακαλώ τα φώτα σας...

Link to comment
Share on other sites

συναδελφε εαν εχει αδεια τοτε σου ζηταει το στελεχος της αδειας . δεν ειναι τεράστιο προβλημα αυτο.

Edited by stvxri
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ακολουθησε τις οδηγιες του νομου οσον αφορα τα απαιτουμενα δικαιολογητικα και μη δινεις τοσο σημασια στο συστημα του τεε

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το νόμο, άρθρο 9, κατηγορία 3 απαιτείται: αίτηση, υπεύθυνη δήλωση, τεχνική έκθεση και φωτογραφίες. Δεν λέει πουθενά άδεια.... (όπως και στην κατηγορία 1 άλλα απαιτούνται απ' ότι στην κατηγορία 4). Αν είναι όπως τα λες Largy (που συμφωνώ μαζί σου) ούτε άδεια πρέπει να ανεβάσω.

Εν πάσει περιπτώσει πιστεύεις ότι μόνο με άδεια και ρυμοτομικό καλύπτομαι?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και καλή δύναμη!!!

 

Έχω ένα ερώτημα λιγάκι πολύπλοκο αλλά ελπίζω να το εκφράσω σωστά ώστε να γίνει αντιληπτό…

 

Οικόπεδο και διαμερίσματα ισογείου Ι-1 (250‰) και α΄ ορόφου Α-1 (250‰) ανήκουν στην ‘’γιαγιά’’.

 

Μεταβιβάζει στον υιό της ‘’πατέρα’’ το μελλοντικό διαμέρισμα β’ ορόφου Β-1 (400‰) καθώς και το δικαίωμα υψούν σε περίπτωση που επιτρέπεται πολεοδομικά (100‰) και δημιουργεί σύσταση ο.ι..

 

Εν συνεχεία η ‘’γιαγιά’’ μεταβιβάζει την ψιλή κυριότητα του διαμερίσματος Ι-1 στον ‘’πατέρα’’ και την ψιλή κυριότητα του διαμερίσματος Α-1 στον ένα εγγονό ‘’εγγονός 1’’ και διατηρεί την επικαρπία.

 

Ο ‘’πατέρας’’ μεταβιβάζει την ψιλή κυριότητα του διαμερίσματος Β-1 στον άλλο υιό του ‘’εγγονός 2’’ και διατηρεί την επικαρπία για τον ίδιο και τη σύζυγό του ‘’σύζυγος’’ και με διαθήκη αφήνει την ψιλή κυριότητα του διαμερίσματος Ι-1 στην σύζυγο και τους δύο υιούς του.

 

Ο ‘’πατέρας’’ πεθαίνει.

 

Οι ιδιοκτησίες και οι κατοχές καταλήγουν ως εξής:

 

Διαμέρισμα Ι-1 (250‰): Επικαρπία ‘’γιαγιά’’

                                      Ψιλή κυριότητα ‘’σύζυγος’’, ‘’εγγονός 1’’, ‘’εγγονός 2’’

Διαμέρισμα Α-1 (250‰): Επικαρπία ‘’γιαγιά’’

                                      Ψιλή κυριότητα ‘’εγγονός 1’’

Διαμέρισμα Β-1 (400‰): Επικαρπία ‘’σύζυγος’’

                                       Ψιλή κυριότητα ‘’εγγονός 2’’

 

Μελλοντικά δημιουργήθηκε αυθαίρετο δωμάτιο 25 τ.μ. στην ταράτσα της πολυκατοικίας.

 

Ερωτήσεις:

1.    Το αυθαίρετο βρίσκεται σε κοινόχρηστο χώρο;

Υπενθυμίζω ότι το 100‰ ‘’χάθηκε’’ από τη στιγμή που δεν μεταβιβάστηκε από τον θανόντα σε κάποιον από τους υπολοίπους.

2.    Αν βρίσκεται σε κοινόχρηστο χώρο, ποιος είναι κατάλληλος να κάνει την αίτηση στον μηχανικό; Οποιοσδήποτε από τους ψιλούς κύριους με συναίνεση των υπολοίπων; Π.χ. ‘’εγγονός 1’’ με συναίνεση ‘’συζύγου’’ και ‘’εγγονού 2’’;

3.    Αν βρίσκεται σε κοινόχρηστο χώρο, το ποσοστό υπέρβασης δόμησης υπολογίζεται με τετραγωνικά δόμησης ολόκληρου του κτίσματος και χιλιοστά 900;

 

Αυτά…

Ευχαριστώ για το χρόνο που ξοδέψατε να το διαβάσετε κ για όποιες απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.