Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (γενικά)


Recommended Posts

chris_gr

 

"Δεν μπορώ να βγάλω Πιστοποιητικό ΕΝΦΙΑ για τη θανούσα, επειδή στις χειρόγραφες διορθώσεις στη ΔΟΥ απαιτούν δήλωση Ν.4178/13 ως αποδεικτικό και δεν δέχονται το Τοπογραφικό ως αποδεικτικό. Να προχωρήσει ο Μηχανικός σε τακτοποίηση ώστε να έρθετε να κάνετε τη χειρόγραφη διόρθωση. Τάδε έφη Προϊστάμενος ΔΟΥ στο λογιστή."

 

 

Δεν θα  φορτωσουν το προβλημα σε εσενα.

 

Το προβλημα ειναι του λογιστη...αυτος να το λυσει...λεγοντας στην ΔΟΥ οσα πρεπει να πει

Εσυ χωρις αποδοχη   δεν προχωράς....

διοτι  δεν εχεις πελατη  νομοτυπα

 

[συνηθως σε αυτες τις περιπτωσεις γραφουμε "λογω επανακαταμετρησης" ]

 

υγ

συμφωνω απολυτα με apier  και ιασονα

 

με τις καλημερες μου

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σας κάνω το πολύ απλό ερώτημα.

 

Μέχρι να γίνει αποδοχή κληρονομιάς , και εφ'όσον έχουν παρέλθει οι ημερομηνίες αποποίησης , το ακίνητο είναι αδέσποτο ?

Δεν ανήκει σε κάποιον ? 

Δεν ευθύνεται κάποιος γι αυτό ?

 

Προσωπικά , θα το έκανα προ της αποδοχής .Βεβαίωση δεν θα δώσω αρα τι να φοβηθώ ?

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι, δεν μπορείς να το κάνεις, διότι απλώς δεν θα γνωρίζεις με απόλυτη βεβαιότητα, τους νόμιμους κληρονόμους του θανόντα και τα "τελικά" ποσοστά αυτών.

Link to comment
Share on other sites

απο τις οδηγιες του Κτηματολογιου

 

7. Οι διατάξεις των άρθρων ΑΚ 1192-1193 ορίζουν ποιες είναι οι πράξεις που «μεταγράφονται», δηλαδή εκείνες που δεν παράγουν τα αποτελέσματά τους (σύσταση, μετάθεση, ή κατάργηση εμπράγματου δικαιώματος) χωρίς μεταγραφή (ΑΚ 1198). Έτσι, η ΑΚ1192 §1 αρ. 1 προβλέπει για εμπράγματες δικαιοπραξίες εν ζωή (στις οποίες περιλαμβάνονται και οι αιτία θανάτου δωρεές), ενώ η κτήση (ή αλλοίωση κ.λ.π) εμπράγματου δικαιώματος σε ακίνητο αιτία θανάτου διέπεται από την ΑΚ 1193. Ειδικότερα, στο άρθρο ΑΚ 1193 ορίζεται ως μεταγραπτέα πράξη η αποδοχή κληρονομιάς, όταν με αυτήν περιέρχεται στον κληρονόμο (ή στον κληροδόχο) ακίνητο της κληρονομιάς ή εμπράγματο δικαίωμα σε αυτό, ή εμπράγματο δικαίωμα πάνω σε ξένο ακίνητο ή καταργείται τέτοιο δικαίωμα. Σύμφωνα δε με την ΑΚ 1195, αντί για την αποδοχή κληρονομιάς μπορεί να μεταγραφεί κληρονομητήριο. Η αποδοχή κληρονομιάς συνιστά μονομερή δικαιοπραξία, με την οποία γίνεται η δήλωση του κληρονόμου ότι θέλει να είναι κληρονόμος και ότι επομένως παραιτείται από το δικαίωμα να αποποιηθεί την κληρονομιά που του έχει επαχθεί. Η μεταγραπτέα αποδοχή κληρονομιάς (ή κληροδοσίας) πρέπει να προκύπτει από δημόσιο έγγραφο. Αντί για την αποδοχή της κληρονομιάς μπορεί να μεταγραφεί το κληρονομητήριο (ΑΚ 1195). Στις περιπτώσεις αυτές πρόκειται για μεταγραπτέα πράξη, όπου επέρχεται κτήση (ή αλλοίωση, ή απόσβεση) εμπράγματου δικαιώματος σε ακίνητο, όχι με πράξη εν ζωή, αλλά αιτία θανάτου και μάλιστα ως συνέπεια κληρονομικής διαδοχής. Κατά το άρθρο 12§1, περ. α’ και ζ’ του ν. 2664/1998 τόσο οι οριζόμενες στο άρθρο 1192§1, αρ. 1 του Αστικού Κώδικα εμπράγματες δικαιοπραξίες εν ζωή που αφορούν ακίνητο, όσο και η οριζόμενη στο άρθρο 1193 του ίδιου Κώδικα αποδοχή κληρονομιάς ή κληροδοσίας, εφόσον με αυτή περιέρχεται στον κληρονόμο ή τον κληροδόχο η κυριότητα ή άλλο εμπράγματο δικαίωμα σε ακίνητο της κληρονομιάς ή εμπράγματο δικαίωμα σε ξένο ακίνητο, καθώς επίσης το αναφερόμενο στο άρθρο 1195 του Αστικού Κώδικα κληρονομητήριο, εγγράφονται στα κτηματολογικά βιβλία.

 

8.    Υπό τις προαναφερόμενες προϋποθέσεις, κατά την καταχώριση εγγραπτέων πράξεων αποδοχής κληρονομιάς με τις οποίες επέρχεται κτήση εμπράγματου δικαιώματος σε ακίνητο ως συνέπεια κληρονομικής διαδοχής, σύμφωνα με όσα ειδικότερα ορίζονται στο άρθρο ΑΚ 1193, δεν ελέγχεται η επισύναψη δήλωσης και βεβαίωσης της παραγράφου 4 του άρθρου 23 του ν. 4014/2011, αφού οι πράξεις αυτές δεν εμπίπτουν στο ρυθμιστικό πεδίο της εν λόγω διάταξης, που αναφέρεται ρητά σε «δικαιοπραξία εν ζωή, που έχει ως αντικείμενο τη μεταβίβαση ή τη σύσταση εμπράγματου δικαιώματος σε ακίνητο,».

 

σημ.

Επομενως, μεχρι την αποδοχη  δεν υπαρχει "εντολεας" , αρα δεν υπαρχει αναθεση ουτε και υπαγωγη ουτε και βεβαιωση..

 

Απλα,  εδω, εχουν κολλησει μερικοι δημοσιοι υπαλληλοι και ζητουν συμβολαιο οταν κανει καποιος   διορθωση εμβαδου...

Και οσον αφορα τις ηλεκτρονικες δηλωσεις  αυτες καλυπτονται απο το τικαρισμα στο τελευταιο τετραγωνακι...["αλλη αιτια"  ή κατι τετοιο]

 

αλλα η  διορθωση του ΕΝΦΙΑ του αποβιωσαντα γινεται χειρογραφη

και εξαρταται πλεον απο το πόσο ο υπαλληλος εχει την "κοινη λογικη"

 

ή παραμενει κολλημενος σε ΠΟΛ που δεν τις καταλαβαινει ουτε ο ίδιος...

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Feedback:

 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Θεωρώ σημαντικό να σας ενημερώσω ότι πήγα σήμερα και συνομίλησα με την αρμόδια υπάλληλο της συγκεκριμένης ΔΟΥ:

- καλημέρα σας! Λέγομαι τάδε και είμαι Μηχανικός. Πελάτης μου προκειμένου να προχωρήσει σε Αποδοχή κληρονομιάς ακινήτου με αυθαιρεσίες που δεν έχουν τακτοποιηθεί, του ζητείται από τη Συμβολαιογράφο Πιστοποιητικό ΕΝΦΙΑ μεταξύ άλλων και της θανούσης. Η διόρθωση γίνεται χειρόγραφα, αλλά είπατε στο λογιστή όταν ηρθε εδώ ότι το Τοπογραφικό δεν αποτελεί αποδεικτικό.

- Φυσικά δεν αποτελεί αποδεικτικό. Απαιτείται τίτλος κτήσης.

- Ναι αλλά δεν υπάρχει τίτλος που να αποδεικτύει τα πραγματικά τετραγωνικά κι εγώ έχω εντολή από ΤΕΕ να μην προχωράω σε τακτοποίηση προ Αποδοχής.

- Μισό λεπτό να καταλάβω. Υπάρχει άδεια?

- Ναι, υπάρχει άδεια, ας πούμε για 50m2 και χτίστηκαν 100μ2 το 1986.

- Θα πάρει Πιστοποιητικό για τα 50μ2 και ο συμβολαιογράφος θα εξηγήσει ότι χτίστηκαν 100μ2 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

- Εεεεεεε, ξέρετε, αυτό δεν μπορεί να γίνει.

- Τότε να μας φέρει τακτοποίηση.

- Μα σας εξήγησα ότι δεν μπορεί να γίνει αυτό. Δεν μπορώ να καταλάβω πως οι ζώντες μπορούν να δηλώσουν και να διορθώσουν το ΕΝΦΙΑ χωρίς κανένα αποδεικτικό ηλεκτρονικά, αλλά οι θανόντες θα πρέπει να το αποδεικνύουν. Δε γίνεται να σταματήσουν οι Αποδοχές Κληρονομιάς σε αυτή τη χώρα.

- Να ρωτήσετε το Νομικό Τμήμα του Υπουργείου!!!!!!!!!!!!!!!

- Εγώ θα το ρωτήσω?

- Εμ ποιος εγώ?

- Καλά, κατάλαβα, ευχαριστώ.

 

Φεύγω και παώ σε άλλη ΔΟΥ, διπλανού Δήμου.

 

- Καλημέρα σας, το και το.

- Δεν απαιτείται τίτλος σε περίπτωση αύξησης τετραγωνικών!!!!

- Δηλαδή μπορεί αν γίνει διόρθωση μόνο με Τοπογραφικό?

- Φυσικά. Το λέει στην ΠΟΛ 1237 σελ. 25 και στο Άρθρο 1 ή 2 του Νόμου για τον ΕΝΦΙΑ. Αλίμονο, χρήματα θέλουμε.

- Ευχαριστώ πολύ.

 

Παίρνω το λογιστή της πελάτισσας (ο οποίος επικαλούνταν στην πελάτισσα 15 γνωστούς του Μηχανικούς που κάνουν τακτοποιήσεις προ Αποδοχής) και του λέω να πάει στην πρώτη ΔΟΥ και να τους πει ότι είναι υποχρεωμένοι να τη δεχτούν τη χειρόγραφη τροποποίηση μόνο με τοπογραφικό λόγω της ΠΟΛ .... σελ ..... κλπ κλπ

 

Λογιστής: Σιγά μην πάω εγώ να τσακωθώ και να αρχίσω να της λέω ΠΟΛ και σελίδες. Ας πάει η πελάτισσα!!!!!!!!

 

Παίρνω την πελάτισσα την ενημερώνω και πάω στην πρώτη ΔΟΥ.

 

- Καλησπέρα και πάλι. Ρώτησα στο Υπουργείο και μου είπαν ότι για χειρόγραφη διόρθωση ΕΝΦΙΑ με αύξηση τετραγωνικών δεν απαιτείται τίτλος, παρά μόνο Τοπογραφικό.

- Ναι ε? (παύση για λίγο) Και που να ήξερα εγώ ότι πρόκειται για αύξηση? Μας το είπατε?

 

Εκεί μου έρχεται να τη στραγγαλίσω.

 

- Εκτός του ότι μαζί συζητήσαμε υποθετικό παράδειγμα με 50 και 100μ2 ο λογιστής σας έφερε τα χαρτιά εδώ και τα είδατε. Λοιπόν, θεωρείτε λήξαν το θέμα και με το Τοπογραφικό είμαστε ΟΚ?

- Βασικά, ούτε Τοπογραφικό χρειάζεται. Είναι κατά δήλωση !!!!!!!!!!!!!!!

 

Τα συμπεράσματα δικά σας!

Εγώ αυτή την πληρώνω για να μου τρώει τα μεροκάματα.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

εσυ...said...

Εκτός του ότι μαζί συζητήσαμε υποθετικό παράδειγμα με 50 και 100μ2 ο λογιστής σας έφερε τα χαρτιά εδώ και τα είδατε. Λοιπόν, θεωρείτε λήξαν το θέμα και με το Τοπογραφικό είμαστε ΟΚ?

 

αυτη...αντι-said...

 

- Βασικά, ούτε Τοπογραφικό χρειάζεται. Είναι κατά δήλωση !!!!!!!!!!!!!!! :evil:

 

[παει...εχει αποχαζεψει ο κοσμος...εντελώς και  πληρως....]

 

αντε..παμε για άλλα

 

υγ

 

καλα....δεν παιζεσαι... :smile: :-) .

 

"Καλησπέρα και πάλι. Ρώτησα στο Υπουργείο και μου είπαν "

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ για να κάνω το "δικηγόρο" του διαβόλου: "Πόσο θα πληρωθείς για τη συγκεκριμένη εργασία από την πελάτισσά σου";;;;;;;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ για να κάνω το "δικηγόρο" του διαβόλου: "Πόσο θα πληρωθείς για τη συγκεκριμένη εργασία από την πελάτισσά σου";;;;;;;

Καλή ερώτηση!!!!

Επειδή τον τελευταίο καιρό μπλέκουμε πολλοί συνάδελφοι σε τέτοιες υποθέσεις λόγω των σχέσεων - γνωριμιών που αναπτύσσουμε με τους πελάτες μας, και κάθε άλλο παρά δουλειά μηχανικού είναι αλλά τρώμε το χρόνο μας διαβάζοντας νόμους και ρωτώντας υπηρεσίες, τί θα προτείνατε για αμοιβή μας???

Link to comment
Share on other sites

ρε φίλε μερικές φορές το +1 είναι πολύ λίγο!

 

και δικό μου ερώτημα τώρα:

πόσα να ζητήσω για τις τεχνικές εκθέσεις και τις ζωντανές εμφανίσεις στη ΔΕΗ,

προκειμένου να εξηγήσω το αυτονόητο (ότι δεν μπορεί η δήλωση να γράφει το σύνολο των τετραγωνικών αφού υπάρχουν και νόμιμα τμήματα)

 

πόσα να ζητήσω που οι συμβολαιογράφοι δεν καταλαβαίνουν τι σημαίνει διάγραμμα κάλυψης και μου ζητάνε έξτρα χατσ πάνω στις κατόψεις;

 

πόσα να ζητήσω που οι συμβολαιογράφοι δεν δέχονται το λόγο του πελάτη / ιδιοκτήτη / χρήστη για τις χρήσεις των δωματίων

και πρέπει εγώ να σφραγίσω Υ/Δ, κουζίνα, λουτρό, καθιστικό κλπ;

 

πόσα να ζητήσω που οι δικηγόροι περιμένουν να ξέρω εγώ τους γείτονες σε εκτός σχεδίου χωράφια / χέρσα,

τα οποία οι ιδιοκτήτες τους δεν μπορούν καν να τα εντοπίσουν;

 

πόσα να ζητήσω που δεν πάω για ψάρεμα και νταντεύω όλους αυτούς τους περίεργους;

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.