Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Συνιδιοκτησία ακινήτου και ένταξη στο Ν. 4178/13


Recommended Posts

[δεν ειναι παντα η πυλωτη "κοινοχρηστος   χωρος"

Μπορει να εχει καποιος την χρηση για σταθμευση...σαν παρακολουθημα

ή καμμια φορά βαζουν και χιλιοστα...

Αρα, αν ειναι παρακολουθημα..ή με χιλιοστα....παει μονος του...]

 

Αν υπαρχει κατασκευη " σε κοινοχρηστο χωρο"

πας με το 11/δ/i

μετο 50+1%

 

εκτος αν οριζει διαφορετικα ο κανονισμος.

 

Αν δεν οριζει ο κανονισμος τπτ

πας με το 50+1  με βαση ρητες διαταξεις νομου....δεν τιθεται θεμα ευθυνης...

 

 

για το ε'....

καθε διηρημενη ιδιοκτησια τακτοποιει τα δικα  της...κατα τα ως ανω

 

καποια στιγμη, παντως, θα πρεπει και οι αλλοι με τις αποθηκες να τις τακτοποιησουν

εν οψει και της ταυτοτητας...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, μια ερώτηση και από μένα,

 

σε πολυκατοικία με οροφοδιαμερίσματα στα οποία έχει γίνει σύσταση Ο.Ι. έχουν γίνει μικροαυθαιρεσίες όπως μετατόπιση ανοιγμάτων, αλλαγή όψεων, κατασκευή στηθαίων αντί κιγκλιδωμάτων κλπ.

 

α) Είναι δυνατό να γίνει μια δήλωση για το σύνολο του κτηρίου παρόλο που οι ιδιοκτήτες είναι διαφορετικά φυσικά πρόσωπα? Ρωτώ γιατί το πρόστιμο θα έβγαινε σημαντικά μικρότερο με ομαδοποίηση κάποιων αυθαιρεσιών.

β) Ένας ιδιοκτήτης έχει 2 Ο.Ι. Μπορεί να κάνει μια κοινή δήλωση?

γ) Στο δώμα ιδιοκτήτης έχει τμήμα αυτού με αποκλειστική χρήση. Μπορεί να το τακτοποιήσει μόνος η θα χρειαστεί συναίνεση/ πλειοψηφία για να προχωρήσει τη δήλωση?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

α) προσωπικά δεν είμαι σίγουρος και δεν έχω πεισθεί ότι κάτι τέτοιο προβλέπεται. Θα το απέφευγα.

β) για 2 διαμερίσματα ίδιου ιδιοκτήτη συμφωνώ

γ) καμία συναίνεση.Τακτοποιεί μόνος του. (Α 11/1/δ/iii)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σε 3οροφη οικοδομη με 3 ιδιοκτητεσ. καθε οροφοσ εχει 2 οροφοδιαμερισματα. ο πελατησ μου θελει στο διαμερισμα του να τακτοποιηση αυθαιρεσια προεκταση μπαλκονιου στο ακαλυπτο χωρο μεταλλικη κατασκευη. για να το δηλωση χρειαζεται υπογραφη και απο τουσ αλλουσ ιδιοκτητες;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

α) προσωπικά δεν είμαι σίγουρος και δεν έχω πεισθεί ότι κάτι τέτοιο προβλέπεται. Θα το απέφευγα.

β) για 2 διαμερίσματα ίδιου ιδιοκτήτη συμφωνώ

γ) καμία συναίνεση.Τακτοποιεί μόνος του. (Α 11/1/δ/iii)

Σε ευχαριστώ για την απάντηση Παύλο.

Σχετικά με το α, το μόνο σημείο μέχρι στιγμής που έχω δει ότι επιτρέπεται είναι στις ερωταπαντήσεις του Τμήματος ΤΕΕ Πελοποννήσου, χωρίς νομική ισχύ προφανώς.

Έχω απευθύνει ερώτημα και στην κα Γαρδίκη σχετικά με αυτό, αν υπάρξει απάντηση θα την παραθέσω εδώ.

Link to comment
Share on other sites

 

α) Είναι δυνατό να γίνει μια δήλωση για το σύνολο του κτηρίου παρόλο που οι ιδιοκτήτες είναι διαφορετικά φυσικά πρόσωπα? Ρωτώ γιατί το πρόστιμο θα έβγαινε σημαντικά μικρότερο με ομαδοποίηση κάποιων αυθαιρεσιών.

Από την εγκύκλιο 3.

36)   Παρ.  1  :  Στις  περιπτώσεις  περισσοτέρων  αυθαιρέτων  κτιρίων  ή/και  αυτοτελών

διηρηµένων ιδιοκτησιών στο οικόπεδο/γήπεδο ο ιδιοκτήτης ή οι συνιδιοκτήτες µπορούν από

κοινού να υποβάλουν µία ή περισσότερες αιτήσεις υπαγωγής αυθαιρέτων στο ν. 4178/13.

 

Το θέμα έχει συζητηθεί πολύ και η αλήθεια είναι ότι δεν καταλήξαμε κάπου όλοι σίγουρα.

Δεν πείσαμε ο ένας τον άλλον.

Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι βάσει της αναφοράς αυτής, ΜΠΟΡΕΙΣ να το κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικώς ούτε το κάνω, ούτε το αναφέρω ως δυνατότητα, ούτε το συνιστώ!

Εκτός μόνο της περίπτωσης που μας ενδιαφέρουν οι αυθαιρεσίες στους κοινόχρηστους χώρους του ακινήτου.

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς έκανε ο πελάτης σου;

Μεγάλωσε τον εξώστη με μεταλλική κατασκευή η οποία πατάει στον ακάλυπτο? 

ναι παυλο αυτο εκανε.....(και πιο συγκεκριμμενα η μεταλλικη κατασκευη του εξωστη παταει στην περιφραξη (τοιχος) του οικοπεδου)

Link to comment
Share on other sites

 

α) Είναι δυνατό να γίνει μια δήλωση για το σύνολο του κτηρίου παρόλο που οι ιδιοκτήτες είναι διαφορετικά φυσικά πρόσωπα? Ρωτώ γιατί το πρόστιμο θα έβγαινε σημαντικά μικρότερο με ομαδοποίηση κάποιων αυθαιρεσιών.

 

 

Από την εγκύκλιο 3.

36)   Παρ.  1  :  Στις  περιπτώσεις  περισσοτέρων  αυθαιρέτων  κτιρίων  ή/και  αυτοτελών

διηρηµένων ιδιοκτησιών στο οικόπεδο/γήπεδο ο ιδιοκτήτης ή οι συνιδιοκτήτες µπορούν από

κοινού να υποβάλουν µία ή περισσότερες αιτήσεις υπαγωγής αυθαιρέτων στο ν. 4178/13.

 

Το θέμα έχει συζητηθεί πολύ και η αλήθεια είναι ότι δεν καταλήξαμε κάπου όλοι σίγουρα.

Δεν πείσαμε ο ένας τον άλλον.

Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι βάσει της αναφοράς αυτής, ΜΠΟΡΕΙΣ να το κάνεις.

 

και για να διευκρινίσω κάτι, δεν πιστεύω ότι προκύπτει από πουθενά η δυνατότητα ομαδοποίησης αυθαιρεσιών για να βγει μικρότερο πρόστιμο.

Να το πω σχηματικά: κάθε Ο.Ι. και ένα Φ.Κ.. μόνο από το παράβολο μπορείς να γλυτώσεις λεφτά.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.