Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Συνιδιοκτησία ακινήτου και ένταξη στο Ν. 4178/13


Recommended Posts

Δεν είναι οροφοκτησία είναι 2 ξεχωριστές μονοκατοικίες με μεσοτοιχία που προέρχονται από διαχωρισμό αρχικής κατοικίας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν είναι οροφοκτησία είναι 2 ξεχωριστές μονοκατοικίες με μεσοτοιχία που προέρχονται από διαχωρισμό αρχικής κατοικίας.

...και εχει γινει συσταση  καθετης..

[σωστο ?]

αρα

.και καθε ενας εχει την δικη του καθετη...

και καθε ενας τακτοποιει την δικη του καθετη,,,...

χωρις συναινεση

 

11/1/δ/ii

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Έχει γίνει σα σύσταση από παλιά με την αποδοχή δεν ήταν τότε η σύσταση όπως είναι τώρα.Παρόλα αυτά το οικόπεδο το έχουν εξ αδιαιρέτου με ποσοστά απλά ο καθένας με το σπίτι που έχει πια δεν υπερβαίνει το ποσοστό του.Άρα τακτοποιώ ότι έχει ο καθένας μέσα στο σπίτι του χωρίς συναίνεση αλλά άμα είχε μέσα στο οικόπεδο κάποια αυθαίρετη κατασκευή κάποιος αυτό θέλει συναίνεση σωστά? 

Link to comment
Share on other sites

ΜΕ ΤΙΣ ΣΥΝΙΔΙΟΚΤΗΣΙΕΣ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΚΙ ΕΓΩ....

 

  ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΑΣ ΣΤΟΝ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ (ΠΧ. ΦΩΤΑΓΩΓΟΣ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΕΞΩΣΤΗΣ ΠΑΝΤΟΥ) ΘΕΛΕΙ ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ ΟΛΩΝ Η ΤΗΣ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑΣ?

ΤΟ ΟΤΙ Η ΣΥΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ ΑΦΟΥ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΟΙ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Έχει γίνει σα σύσταση από παλιά με την αποδοχή δεν ήταν τότε η σύσταση όπως είναι τώρα.Παρόλα αυτά το οικόπεδο το έχουν εξ αδιαιρέτου με ποσοστά απλά ο καθένας με το σπίτι που έχει πια δεν υπερβαίνει το ποσοστό του.Άρα τακτοποιώ ότι έχει ο καθένας μέσα στο σπίτι του χωρίς συναίνεση αλλά άμα είχε μέσα στο οικόπεδο κάποια αυθαίρετη κατασκευή κάποιος αυτό θέλει συναίνεση σωστa

δεν εχει αλλαξει τιποτε απο "παληά" στην  συσταση...μεχρι σημερα

ή εκαναν συσταση- οποτε παει καθενας μονος του

 

και φυσικα στην συσταση καθετης  παντα εισαι εξ αδιαιρετου  στο οικοπεδο και "διαρετως"  σε "τμημα"

δες τα πμ

Link to comment
Share on other sites

atout

εισαι στο  11/1, δλδ φερομενος ιδιοκτητης του ακινητου...οπως αυτο περιγραφεται στο συμβολαιο σου και στη συσταση ΟΙ...

και περιλαμβανει   και τον φωταγωγο...

Καθε ενας τακτοποιει μονος του.

 

υγ

αν καποια διευκρινιστικη μας πει κατι διαφορετικο...

τοτε θα πας με την συναινεση του 50%..

και μαλλον την εχεις αφου λες οτι ολοι εκαναν το ίδιο...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟ 100% ΣΥΝΑΙΝΕΣΗΣ, ΓΙΑΤΙ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΟ ΕΧΕΙ ΕΝΑΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ. ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ.
 
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣdimitris GM!!!



Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων. Χρησιμοποιείστε σας παρακαλώ την εντολή "Επεξεργασία" και διορθώστε.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση ανάκλησης/ακύρωσης οικοδομικής αδείας σε πολυκατοικία που έχει γίνει σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας,το κτήριο λαμβάνεται υπόψιν σαν ένα στο σύνολο του ή σαν ανεξάρτητες οριζόντιες ιδιοκτησίες?

Σχετικά με το άρθρο 23 παράγραφος 6.

Στην περίπτωση που η ακύρωση της αδείας δεν οφείλεται σε υποβολή αναληθών στοιχείων ή ανακριβείς αποτυπώσεις της υπάρχουσας κατάστασης κατά την έκδοση της οικοδομικής αδείας, η τακτοποίηση γίνεται με πληρωμή παράβολου.Τα παράβολα αυτά αναφέρονται στο άρθρο 11 παράγραφος 10.

Είναι ξεκάθαρο ότι αναφέρει οριζόντιες ιδιοκτησίες και όχι το κτήριο σαν σύνολο?

 

ευχαριστώ εξ αρχής.

Link to comment
Share on other sites

γειά σας.

δεν ξέρω αν έχει συζητηθεί κάπου αλλού  το ίδιο θέμα αλλά από κάπου πρέπει να ξεκινήσω.

έχω ένα αυθαίρετο 25ετίας, κατοικία 65τ.μ. το οποίο έχει ανεγερθεί σε αγροτεμάχιο 54.000τμ! στο οποίο υπάρχουν 3 συνιδιοκτήτες. ο πελάτης μου έχει το μικρότερο ποσοστό (δεν θυμάμαι τώρα ακριβώς) περίπου αντιστοιχεί σε 3.100τ.μ. επιφάνειας γηπέδου. το αγροτεμάχιο αποκτήθηκε από τη διανομή που έκανε το Υπ. Γεωργίας τότε και επομένως δεν μπορεί να κατατμηθεί. γι' αυτό και μέχρι σήμερα το βρίσκουμε ενιαίο στο κτηματολόγιο.

θέλει λοιπόν να τακτοποιήσει το αυθαίρετο και υπάρχουν κωλύματα από τους συνιδιοκτήτες. οι άλλοι δύο φοβούνται ότι θα τους ΄φάει μέτρα και δεν θα μπορούν να χτίσουν μετά...

1)η δόμηση θα αφαιρεθεί από τη συνολικά επιτρεπόμενη στο γήπεδο, αν μελλοντικά κάποιος θέλει να χτίσει

2) η δόμηση που αναλογεί στον πελάτη μου θα πρέπει να καθοριστεί σε σχέση με το ποσοστό συνιδιοκτησίας? τί γίνεται στην περίπτωση που προκύπτει μεγαλύτερη? μπορεί να τακτοποιήσει?

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ μια μπερδεμένη περίπτωση: Παλιό οικογενειακό σύμπλεγμα κατοικιών. Το ισόγειο έχει δύο κατοικίες η μία ιδιοκτησία του γιου και η άλλη εξ' αδιαιρέτου με την κόρη. Στην σύσταση οριζοντίου (1973) λέει ότι στο εξ' αδιαιρέτου συμπεριλαμβάνεται και η ύπερθεν αυτού αέρια στήλη. Ο όροφος ανήκει στην κόρη που αυθαίρετα επέκτεινε το διαμέρισμά της πάνω από την κοινή ιδιοκτησία. Στο Ε9 δηλώνουν ο καθένας την ιδιοκτησία του και από 50% σε αυτό το τμήμα της κατοικίας του ορόφου και την κατοικία του ισογείου. Μετά την διαδικασία θέλουν να τα μοιράσουν κανονικά, δηλαδή να έχει το ισόγειο ο γιος και τον όροφο η κόρη. Να σημειωθεί ότι λόγο δήλωσης ψευδών στοιχείων η άδεια θεωρείται άκυρη άρα θα δηλωθεί όλο σαν αυθαίρετο, η σύσταση όμως συνεχίζει να ισχύει.

 

Σε αυτήν την περίπτωση πως δηλώνονται; Ο όροφος είναι ουσιαστικά μία ιδιοκτησία. Θα πρέπει αρχικά να γίνει προσύμφωνο όπως ορίζει το άρθρο 5. 2.; Και μετά θα κάνω 2 ξεχωριστές δηλώσεις με βάση τις ιδιοκτησίες ή τρεις, δηλαδή μια για τον κάθε ιδιοκτήτη και μια επιπλέον για τα εξ' αδιαιρέτου;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.