Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Συνιδιοκτησία ακινήτου και ένταξη στο Ν. 4178/13


Recommended Posts

καλησπερα

σε χωρο πυλωτης οπου καθε ιδιοκτητης βασει συστασης εχει θεση σταθμευσης (οχι ομως και στα σχεδια πολεοδομιας). Ο ενας ιδιοκτητης θελει να τακτοποιησει τη θεση σταθ του αλλα στην πραγματικοτητα η θεση του ειναι μετατοπισμενη κατα ενα μετρο αριστερα απο οτι φαινεται στο σχεδιο συστασης οποτε 'βγαινει' απο τον χωρο αποκλειστικης χρησης που ειχε. Σε αυτη την περιπτωση χρειαζεται συναινεση 50+ απο τους υπολοιπους?

Η μετατοπιση εγινε γιατι 'μεγαλωσαν' τον κλειστο κοινοχρηστο χωρο της εισοδου της πυλωτης. Στο σχεδιο κατοψης που θα ανεβασω  θα φανει και η κοινοχρηστη αυθαιρεσια.θα πρεπει να τη δηλωσω και αυτη για να ειμαι καλυμμενος?

Εχουν βαλει και καγκελοπορτες.Θα πρεπει να φαινονται και αυτες στην κατοψη πυλωτης?να τις δηλωσω και αυτες στην ιδια δηλωση του ενος ιδιοκτητη με συναινεση?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σε διαμερισμα με ιδιοκτησια 50-50 καθε συζυγος οπου ο ανδρας εχει 80% αναπηρια το προστιμο θα παρει μειωτικο συντελεστη και για τους δυο η μονο για τον εναν?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

σε χωρο πυλωτης οπου καθε ιδιοκτητης βασει συστασης εχει θεση σταθμευσης (οχι ομως και στα σχεδια πολεοδομιας). Ο ενας ιδιοκτητης θελει να τακτοποιησει τη θεση σταθ του αλλα στην πραγματικοτητα η θεση του ειναι μετατοπισμενη κατα ενα μετρο αριστερα απο οτι φαινεται στο σχεδιο συστασης οποτε 'βγαινει' απο τον χωρο αποκλειστικης χρησης που ειχε. Σε αυτη την περιπτωση χρειαζεται συναινεση 50+ απο τους υπολοιπους?

Η μετατοπιση εγινε γιατι 'μεγαλωσαν' τον κλειστο κοινοχρηστο χωρο της εισοδου της πυλωτης. Στο σχεδιο κατοψης που θα ανεβασω  θα φανει και η κοινοχρηστη αυθαιρεσια.θα πρεπει να τη δηλωσω και αυτη για να ειμαι καλυμμενος?

Εχουν βαλει και καγκελοπορτες.Θα πρεπει να φαινονται και αυτες στην κατοψη πυλωτης?να τις δηλωσω και αυτες στην ιδια δηλωση του ενος ιδιοκτητη με συναινεση

αυτο που σε ενδιαφερει ειναι

αν προκειται για τις υποχρεωτικες   θεσεις του 1221/81, οπότε θα πας με το 23/11

 

Αν προκειται για λοιπες   θεσεις που καθοριζονται με βαση τον κανονισμο και   αφορουν την χρηση της πυλωτης..

τις πιό πολλες φορες "ξεφευγουν" σε σχεση με την προχειρη κατοψη οπου αποτυπωνονται...χωρις αυτο να αποτελει αυθαιρεσια...

συνηθως αυτο γινεται γιατι κατα την "εφαρμογη" της κατοψης...υπαρχουν δυσκολιες διελευσης, ελιγμων κλπ.

 

για την εξωτερικη περιφραξη με χαμηλο υψος...δεν απαγορευεται

 

εκεινο που απαγορευεται ειναι οι εσωτερικες περιφραξεις για λογους  ευκολιας διαφυγής  και ασφαλειας

Link to comment
Share on other sites

Οχι, γιατι οι πολεοδομίες δεν θα σου ακυρωσουν το προστιμο!Ειχα αντιστοιχη περίπτωση στην Αγια Παρασκευη και μου ειπαν οτι το υπεκα τους εδωσε οδηγία οτι στην εγκύκλιο 4  το άρθρο 11 παρ.1α αναφέρεται ΜΟΝΟ στα εκτος σχεδίου....

Βεβαια εγω εχω διαφορετικη αποψη διαβαζοντας την εγκυκλιο, αλλα "αυτοι εχουν το καρπούζι , αυτοί και το μαχαίρι"....

Το προστιμο δεν μου το ακυρώνουν διχως συναινέσεις....

 

και βεβαια οι πολεοδομιες δεν εχουν δικαιωμα να  ερμηνευουν "οπως τους καπνισει" τις εγκυκλιους...

 

και φερει ευθυνη καθε υπαλληλος ο οποιος, με την  δικη του  αυθαιρετη  ερμηνεια, και την "προσωπικη του αποψη" 

σου προκαλει οικονομικη ζημια...

 

Πουθενα η παρ. 18 της εγκ. 4 δεν διαχωριζει "εντος"  ή "εκτος"

 

και μαλιστα το τονιζει   σαφεστατα,  οτι

 

η υπαγωγη γινεται  "προκειμενου  να ακολουθησει η διαδικασια διαγραφης βεβαιωθεντων προστιμων"

 

να ζητησεις γραπτη απαντηση με σφραγιδες και υπογραφες...

 

 

και να τους συνυποβαλλεις και αυτο απο τον συνηγορο του Πολιτη...

 

http://www.buildnet.gr/default.asp?pid=235&catid=213&artid=11512

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!

Εχεις δίκιο που εκνευριζεσαι μαζι τους αλλα στην προκειμένη πολεοδομία 'ειναι αδυνατο'  να κανεις διαλογο με επιχειρήματα.Μου ειπαν 'πηγαινε ΣΥΠΟΘΑ' αν δεν συμφωνεις...Και γω ΄ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ'πλεον...Οπου εχω παει ΣΥΠΟΘΑ εχω δικαιωθει απο την ολομέλεια της αλλα η φθορά ειναι πολύ μεγάλη...

 

Να μην αναφερθω στο γεγονος οτι οι πολεοδομιες δεν εχουν ΚΑΝΕΝΑ δικαιωμα να ελεγχουν τον τροπο υπολογισμου του προστιμου παρα μονο την 'άληθεια΄ των πολεοδομικων στοιχειων που τακτοποιουνται....

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

Είναί η κλασική περίπτωση του δημοσίου υπαλλήλου να πετάει την μπάλα στην εξέδρα, βλέπε ΣΥΠΟΘΑ , λόγο ευθυνοφοβίας , αυτό γίνεται σε όλα τα μεγάλα πρόστιμα ή στις δύσκολες περιπτώσεις,

Η λογική είναι να μοιράζεται η ευθύνη σε περισσότερες υπογραφές, αν δεν απεμπλακει ή πολεοδομία από αυτές τις περιπτώσεις δεν πρόκειται να γίνει τίποτα

Edited by ponireas
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αυτο που σε ενδιαφερει ειναι

αν προκειται για τις υποχρεωτικες   θεσεις του 1221/81, οπότε θα πας με το 23/11

 

Αν προκειται για λοιπες   θεσεις που καθοριζονται με βαση τον κανονισμο και   αφορουν την χρηση της πυλωτης..

τις πιό πολλες φορες "ξεφευγουν" σε σχεση με την προχειρη κατοψη οπου αποτυπωνονται...χωρις αυτο να αποτελει αυθαιρεσια...

συνηθως αυτο γινεται γιατι κατα την "εφαρμογη" της κατοψης...υπαρχουν δυσκολιες διελευσης, ελιγμων κλπ.

 

για την εξωτερικη περιφραξη με χαμηλο υψος...δεν απαγορευεται

 

εκεινο που απαγορευεται ειναι οι εσωτερικες περιφραξεις για λογους  ευκολιας διαφυγής  και ασφαλειας

Η αδεια ειναι προ του 81 οποτε ειναι λοιπες θεσεις οι οποιες δεν πληρουν και τους κανονες των νομιμων θεσεων  (διαστασεις,χωροι ελιγμων) . Το προβλημα μου ειναι στη θεση σταθμευσης του πελατη μου οπου οπως ανεφερα εχει μετατοπιστει και αν χρειαζεται συναινεση. Και αν θα πρεπει να δηλωσω και τον μεγαλυτερο κλειστο κοινοχρηστο χωρο πυλωτης (εισοδος) απο τη στιγμη που θα φαινεται στο σχεδιο της κατοψης που θα επισυναψω με τη θεση σταθμευσης

Link to comment
Share on other sites

Η αδεια ειναι προ του 81 οποτε ειναι λοιπες θεσεις οι οποιες δεν πληρουν και τους κανονες των νομιμων θεσεων  (διαστασεις,χωροι ελιγμων) . Το προβλημα μου ειναι στη θεση σταθμευσης του πελατη μου οπου οπως ανεφερα εχει μετατοπιστει και αν χρειαζεται συναινεση. Και αν θα πρεπει να δηλωσω και τον μεγαλυτερο κλειστο κοινοχρηστο χωρο πυλωτης (εισοδος) απο τη στιγμη που θα φαινεται στο σχεδιο της κατοψης που θα επισυναψω με τη θεση σταθμευσης

Εχεις μια  χωροθετηση  θεσεων σταθμευσης,  που εγινε με τον κανονισμο ή με  συμβολαια

μετα απο συμφωνια των συνιδιοκτητων ως προς την χρήση της πυλωτης..

σε μια πυλωτη, η οποια  στην αδεια ειναι ελευθερη απο καθε κατασκευασμα

 

Η ΘΣΑ του πελατη σου εχει οριοθετηθει και δεν μπορεις να την δειξεις ουτε πιό εκει ουτε πιο εδω...

 

Δεν  εχει σχέση να  λογω καποιας κολωνας ή καποιου αλλου λογου ο πελατης  σταθμευει "πιο περα"

 

Παντως,  αυτο δεν αποτελει πολεοδομικη παραβαση..

Αυτο τακτοποιειται μεταξυ των συνιδιοκτητων...

 

Το πολυ-πολυ,  αν θελουν, για "τυπικους" λογους, μεταξυ τους, κανουν μια τροποποιηση στον κανονισμο  της οριοθετησης των ΘΣΑ

ή  οποιοδήποτε αλλο εγγραφο....

 

Οσον αφορα την κεντρικη εισοδο που αντι για 25 τμ. εγινε...????τμ.

αυτο δεν εχει σχεση με την βεβαιωση την δικη σου...

διοτι αφορά τα κοινοχρηστα της οικοδομης....

 

Ας το κανουν τωρα ή αργοτερα με την ταυτοτητα.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην σ ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου.

Πιστευω πως η θσ ειναι παραβαση απο τη στιγμη που πριν δεν υπηρχε στα εγκεκριμμενα σχεδια. (Υστερα και απο ερωτηση στην πολεοδομια μου ειπαν πως σε τετοιες περιπτωσεις χρειαζεται οικοδομικη αδεια και καλυτερα να το βαλω στον 4178 ως αλλαγη χρησης βοηθητικου χωρου σε βοηθητικο). Απο τη στιγμη που στο συμβολαιο που περιγραφει την οριζοντια ιδιοκτησια υπαρχει ως παρακολουθημα και εγω θα βγαλω βεβαιωση για το διαμερισμα δεν πρεπει να ελεγξω και το παρακολουθημα?

Οσον αφορα τον κοινοχρηστο χωρο οκ..θα αποτυπωσω την κατοψη ως εχει. Ενημερωνω και αν θελουν το κανουν.

Link to comment
Share on other sites

το 23/11 αφορά την διαφορετικη χωροθετηση των υποχρεωτικων ΘΣΑ  του ν. 1221/81

 

-και ειπες οτι δεν εισαι αυτης της κατηγοριας.-

 

τι ειδους πολεοδομικη παραβαση εχεις  επειδη παρκαρεις στην πυλωτη...

 

ας σου το εξηγησουν...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.