Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Το γνωρίζω...Σύμφωνα με την εγκύκλιο, δεν επιτρέπεται να αφαιρεθούν τα πρόστιμα του 4014 διότι το σύστημα τότε θα τα αφαιρούσε δύο φορές, εγώ όμως δεν θα κάνω αυτό. Έχω σκοπό να αφαιρέσω, τα πρόστιμα και τα παράβολα των δηλώσεων που δεν θα μεταφέρω, και θα το τεκμηριώσω στην τεχνική μου έκθεση...

Link to comment
Share on other sites

Στη θέση σου θα τις μετεφερα όλες και θα το τεκμηρίωνα στην τεχνική έκθεση οτι θα μπορουσε να παει σαν μια....Ειναι σιγουρο οτι θα μπλεξεις...

Link to comment
Share on other sites

Σκοπός είναι να γίνει μία αίτηση για κάθε ιδιοκτήτη ώστε να γίνει σωστή χρήση των χιλιοστών που προκύπτουν από τις οριζόντιες ιδιοκτησίες, Αν είναι να τις μεταφέρω μία-μία δεν θα κερδίσω απολύτως τίποτα, αντιθέτως, θα μου αυξηθούν τα πρόστιμα βάσει των όσων αναφέρονται στην παρ. 2 του αρθ. 18.

Link to comment
Share on other sites

Τριώροφη πολυκατοικία, με έξι οριζόντιες ιδιοκτησίες (δυο ανά όροφο & έχει γίνει σύσταση) και μια αυθαίρετη σοφίτα (αυτοτελή ιδιοκτησία) τα οποία ανήκουν όλα στον ίδιο ιδιοκτήτη.  Η τροποπόιηση στο περίγραμμα της οικοδομής μπορεί να τακτοποιηθεί ως Κατηγορία 3 γιατί ικανοποιεί τους περιορισμούς της συγκεκριμένης κατηγορίας. Οπότε μένει η Διαφορετική διαμερισμάτωση που έχει πραγματοποιηθεί σε κάθε όροφο και η υπέρβαση δόμησης και ύψους της σοφίτας.

 

Καταρχάς από ότι έχω καταλάβει μπορώ να κάνώ ΜΙΑ δήλωση για όλο το κτίριο. Οπότε η απορία μου είναι η εξής:  Πόσες φορές θα επιλέξω την διαφορετική διαμερισμάτωση??? 

Εγώ θεωρώ μια για κάθε όροφο. Δηλαδή τρεις στην περίπτωση μου και όχι μια για όλο το κτιριο.

Link to comment
Share on other sites

Τριώροφη πολυκατοικία, με έξι οριζόντιες ιδιοκτησίες (δυο ανά όροφο & έχει γίνει σύσταση) και μια αυθαίρετη σοφίτα (αυτοτελή ιδιοκτησία) τα οποία ανήκουν όλα στον ίδιο ιδιοκτήτη.  Η τροποπόιηση στο περίγραμμα της οικοδομής μπορεί να τακτοποιηθεί ως Κατηγορία 3 γιατί ικανοποιεί τους περιορισμούς της συγκεκριμένης κατηγορίας. Οπότε μένει η Διαφορετική διαμερισμάτωση που έχει πραγματοποιηθεί σε κάθε όροφο και η υπέρβαση δόμησης και ύψους της σοφίτας.

 

Καταρχάς από ότι έχω καταλάβει μπορώ να κάνώ ΜΙΑ δήλωση για όλο το κτίριο. Οπότε η απορία μου είναι η εξής:  Πόσες φορές θα επιλέξω την διαφορετική διαμερισμάτωση??? 

Εγώ θεωρώ μια για κάθε όροφο. Δηλαδή τρεις στην περίπτωση μου και όχι μια για όλο το κτιριο.

από την παρ. 10 του άρθρου 23 είναι σαφές ότι η διαμερισμάτωση αφορά όροφο. Οπότε θα συμφωνήσω με τη σειρά μου, ότι θα έχεις 3 φορές (μια για κάθε όροφο) διαμερισμάτωση

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Διώροφη οικοδομή με υπόγειο, με πέντε ανεξάρτητες οριζόντιες ιδιοκτησίες (Υ1 - Υ2 - Ι1 - Ι2 - Α1) του ιδίου ιδιοκτήτη θα τακτοποιηθούν σε μια κοινή δήλωση.

Ο καθένας από τους ορόφους είχε από την οικοδομική άδεια 74 μ2 εμβαδόν και τελικά κατασκευάστηκε 77 μ2 με παραβίαση πλαγίων αποστάσεων.

Πως θα τακτοποιούσατε το ακίνητο αυτό?

 

Εγώ προτείνω τρία φύλλα καταγραφής (ένα για κάθε ά όροφο)  στο καθένα να τακτοποιείται 3,00 μ2 υπέρβαση δόμησης Κ.Χ. στην οποία συντρέχει υπέρβαση κάλυψης και πλαγίων αποστάσεων.

Άλλα τρία φύλλα καταγραφής (ένα για κάθε ά όροφο) με τις διαφοερετικές διαμερισματώσεις.

Και άλλα τρία φύλλα καταγραφής (ένα για κάθε ά όροφο) με τμηματα της οικοδομής που ανήκουν μεν στην νόμιμη επιφάνεια του κτιρίου, αλλά παραβιάζουν τις πλάγιες αποστάσεις Δ.

 

Συμφωνείτε με το σκεπτικό αυτό? Θα βάζατε κι εσείς επι τρείς φορές την υπέρβαση κάλυψης?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω συνάδελφοι, έχω ένα αυθαίρετο δωμα 50 τ.μ., το οποίο έχει συμπεριληφθεί στην ορφοκτησία και έχει χιλιοστά!!!!

Μου προκαλεί εντύπωση πως δώσανε χιλιοστά σε αυθαίρετο όροφο! Να αναφέρω πως η πολυκατοικία είναι ΟΛΗ σε έναν ιδιοκτήτη!
Την σύγκριση με τα επιτρεπόμενα μεγέθη θα την κάνω με τα συνολικά, μια ςκαι ο ιδιοκτήτης είναι ένας ή με αυτά που αναλογούν από την οροφοκτησία (που κακώς είχε περαστει ο οροφος)???

Αν πρέπει να το πάω με της οροφοκτησίας τότε ΟΛΑ τα δώματα θα πρέπει να τα βάζουμε με υπέρβαση δόμησης >200% γτ τα περισσότερα δν έχουν χιλιοστά!!!!Δεν το βρίσκετε παράλογο?

 

Και κάτι τελευταίο, οι αυθαιρεσίες στα Κ.Χ. τις πολυκατοικίας με τι θα συγκρίνονται???? Αφου εκεί δν υπάρχουν χιλιοστα....

Edited by Megapad
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.