Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Eβαλα μια αίτηση σε 2 διαμερίσματα τότε. Ο ιδιοκτήτης είναι ο ίδιος! Το ένα διαμέρισμα είχε παραβάσεις κατ.2 και 3 και το δεύτερο διαμέρισμα κατ. 4 και κατ.3! Κάθε διαμέρισμα είχε 2 φύλλα καταγραφής! Η αίτηση είναι σε ΥΠΑΓΩΓΗ.
Με φόβισες εσύ που είπες ότι θα κολλήσει από το σύστημα και σκέφτηκα μήπως όταν πάω να την κλείσω την αίτηση μου βγάλει κάποιο σφάλμα...

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες "τότε" εννοείς με τον 4014;;;;;

Kι αν ναι, τώρα θέλεις να μεταφέρεις αυτή τη δήλωση στον 4178;;;;

Link to comment
Share on other sites

σε τριοροφη οικοδομη με υπογειο δηλαδη εχει υπογειο-ισογειο καταστημα-1 κατοικια στον α οροφο-1 κατοικια στον β οροφο-αποληξη..

οι ιδιοκτητεσ ειναι δυο

ενασ εξ αυτων ειναι ο πελατησ μου ο οποιοσ εχει στην ιδιοκτησια του α και β οροφο

 

οι αυθαιρεσιεσ που εχει ο πελατησ μου ειναι 

1)κλεισιμο ακαλυπτου χωρου α και β οροφου  σε κατοικια

2)κλεισιμο εξωστη στον ακαλυπτο σε κατοικια

3)υπερβαση υψουσ

 

οι ερωτησεισ μου ειναι:

1)χρειαζεται συνιπογραφη;;;;;;;

2)κανω μια αιτηση στο ονομα μονο του πελατη μου χωρισ να αναφερω και τον συνιδιοκτητη που δεν θελει να κανει τακτοποιηση;;;;;;;;;;;;;

3)για τον υπολογισμο τησ κατηγοριασ ελεγχοσ για την 4 κανω τα πραγματοποιουμενα τησ αδειασ που αφορουν ολο το κτηριο επι 40% επι το ποσοστο συνιδιοκτησιασ.........και ελεγχο εαν τα δικα μου αυθαιρετα και μονο ξεπερνουν το ποσοστο αυτο.............δεν ασχολουμε με τα αυθαιρετα του αλλου;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ιασονα την έκανα απευθείας στον 4178!

kostas56
Για το
1)χρειάζεσαι συνυπογραφή
2) ακριβώς
3)σύμφωνα με την τελευταιά εγκύκλιο κάνεις αυτά που αναφ΄ρεις

Link to comment
Share on other sites

να ξαναδουμε τις ερωτησεις

Ειναι  μοναδικος  ιδιοκτητης διαμερισμάτων  στον α'  και στον β'  οροφο

[υπαρχει συνιδιοκτητης  σε αλλους οροφους  στην οικοδομη   και   εχει συσταθει ΟΙ...]

 

αρα παμε με το 11/1/ α  ή και δ/ii

 

εχει κανει αυθαιρεσιες εντος της δικης του οριζοντιας ιδιοκτησιας...

τις τακτοποιει με το παραπανω αρθρο,  χωρις συναινεση των ιδιοκτητων  των  αλλων οροφων..

 

υγ

ποιός ειναι ο "ακαλυπτος χωρος του α' και β' οροφου"

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

σε  2οροφη οικοδομη με υπογειο,με ΟΑ  κατασκευης 1982 κ συσταση ΟΙ,στον κοινοχρηστ ακαλυπτο υπαρχει αποθηκη του 1992

Τακτοποιω το υπογειο που ειναι ξεχωριστη ΟΙ ,ΒΧ  με ποσοστο 20% επι του ακινητου, διοτι επεκταθηκε κατω απο ολοκληρο το ισογειο(στη αδεια ηταν το μισο)

1)Μπορω να παω κατ 2  η ΟΧΙ λογω της αποθηκης?

 

2)αν το κτιριο ηταν κατασκευασμενο το 2000 η  επιλογη κατηγοριας για την συγκκριμενη οριζοντια ΒΧ πως θα γινοταν,αφου βασει εγκ4<<Για τον υπολογισμό του ποσοστού των υπερβάσεων των αυθαιρεσιών συνυπολογίζονται όλοι οι αυθαίρετοι κλειστοί χώροι κύριας χρήσης που προσαυξάνουν το συντελεστή δόμησης του ακινήτου.>>

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

να ξαναδουμε τις ερωτησεις

Ειναι  μοναδικος  ιδιοκτητης διαμερισμάτων  στον α'  και στον β'  οροφο

[υπαρχει συνιδιοκτητης  σε αλλους οροφους  στην οικοδομη   και   εχει συσταθει ΟΙ...]

 

αρα παμε με το 11/1/ α  ή και δ/ii

 

εχει κανει αυθαιρεσιες εντος της δικης του οριζοντιας ιδιοκτησιας...

τις τακτοποιει με το παραπανω αρθρο,  χωρις συναινεση των ιδιοκτητων  των  αλλων οροφων..

 

υγ

ποιός ειναι ο "ακαλυπτος χωρος του α' και β' οροφου"

και εγω νομιζω οτι χρειαζεται συνενεση των αλλων ιδιοκτητων

εχει κλεισει στον ακαλυπτο εξωστη που το εκανε κτισμα και αυξηση κτισματοσ με μειωση του ακαλυπτου.......................

Link to comment
Share on other sites

οταν λεει οτι χρειαζεται συνενεση των υπολοιπων συνιδιοκτητων σε ποσοστο 50% εννοει..............

3 συνιδιοκτητεσ...............ο ενασ κανει ενταξη στο 4178...................μετραω το ποσοστο απο αυτον που θα ενταχθει και ακομη ενα για να φτασω στο 50%;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

οταν λεει οτι χρειαζεται συνενεση των υπολοιπων συνιδιοκτητων σε ποσοστο 50% εννοει..............

3 συνιδιοκτητεσ...............ο ενασ κανει ενταξη στο 4178...................μετραω το ποσοστο απο αυτον που θα ενταχθει και ακομη ενα για να φτασω στο 50%;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

συναδελφοι καποια αποψη;;;;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.