Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Εχω την κλασσική περίπτωση όπου σε πολυκατοικία του '60 έχουν μετακινηθεί οι μεσότοιχοι των ορ.ιδιοκτησιών και δεν συμφωνούν με της άδειας.

Δυστυχώς όμως ,  η αλλαγή αυτή δεν έχει περαστεί στα σχέδια της σύστασης. Ετσι σήμερα έχω ένα κατάστημα ισογείου το οποίο έχει καταλάβει μια γωνία 1Χ1 από όμορο διαμέρισμα.

Σε μια κρούση προς τον δίπλα ιδιοκτήτη , αυτός είναι "αλλού" και δεν υπογράφει τπτ καθώς το διαμέρισμα του είναι εντάξει όπως λέει.

 

Εχω αποφασίσει να προχωρήσω στην ένταξη στον 4178 καθώς δεν μπορώ να κρέμομαι από του κάθε παλαβού την διάθεση , και μάλιστα σε 50 ετών ιδιοκτησίες.

Ρωτάω δικηγόρο και μου λέει αφού ο νόμος δεν προβλέπει ποινή για μη λήψη συναίνεσης , ως προς το ποινικό είσαι εντάξει.

 

Τι άλλο μπορεί να πάει στραβά ? Τι άλλες ενέργειες προτείνετε ? 

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Θα προχωρήσεις σε υπαγωγή με διαμερισμάτωση.

Τακτοποιείς το κατάστημα και δεν ασχολείσαι καθόλου με το όμορο διαμέρισμα.

Αν συμφωνούσε και συναινούσε, η δήλωση θα μπορούσε στο μέλλον να χρησιμοποιηθεί και από τον ίδιο και να επιμερίζονταν το κόστος υπαγωγής φυσικά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω ότι το επίμαχο τμήμα, με βάση την σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας και τα μεταγενέστερα πωλητήρια   ανήκει στο διπλανό διαμέρισμα. Δεν θέλει συναίνεση ?

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

ειναι σωστος ο  προβληματισμος του αυγουστου

 

η διαμερισματωση δημιουργηθηκε επειδη,  κατα την συνταξη του νομου

ανακαλυψαν οτι, ενω  στην αδεια η κατοψη εδειχνε δυο χωρους -εστω 60/60

κατα την μεταβιβαση ειχαν πουληθει σε 50/70...με μια "προχειρη" κατοψη...

Η επισυναψη της προχειρης αυτης κατοψης- και οχι αυτης με την σφραγιδα της υπηρεσιας-

επρεπε να εχει επισημανθει κατα την ωρα του συμβολαιου  απο τους παρισταμενους αρμόδιους... και να γραφεί οτι ο πωλητης υποχρεουται να προβει σε τροποποιηση-ενημερωση-διορθωση της σχετικης κατοψης...

ΠΛΗΝ ομως, κανενας  αρμοδιος...δεν ενδιαφερθηκε....

Και αυτο προσπαθει να διορθωσει σημερα ο νομος, ωστε η κατοψη που θα συνταξει ο μηχανικος που  θα κανει την τακτοποιηση, να υποκαταστησει την επίσημη αλλα μη τηρηθεισα κατοψη της ΟΑ.

Να σημειωθει οτι στην περιπτωση αυτη  η περιγραφη των χωρων ειναι η πραγματικη και η συσταση ΟΙ ειναι η πραγματικη καθως και τα ποσοστα οικοπεδου, οι δαπανες θερμανσης, κοινοχρηστων κλπ. όπως και η καταχωρηση στο κτηματολογιο.

Δηλαδη αυτο που τακτοποιειται ειναι η "λαθος κατοψη". Τιποτε αλλο...

 

 

Ειναι διαφορετικο οταν   η  μεταβιβαση των  ανω χωρων των 60/60 τμ.  γινεται  60/60 τμ. αλλά η κατασκευη τους  ειναι  σε 70/50 .

Αυτο δεν ειναι διαμερισματωση...

 

Ειναι μια αυθαιρεσια "εμπραγματης" μορφης...Ειναι κατ' ουσια μια καταληψη απο τον ενα χωρο σε τμημα του διπλανου, ο οποιος εχει συμβολαιο για 60 τμ.πληρωσε για 60 τμ. πληρωνει κοινοχρηστα για 60 τμ  δηλωσε στο κτηματολογιο 60  τμ.  και του λεει ο διπλανος

"ελα να κανουμε διαμερισματωση  να γραψουμε οτι εχεις 50 τμ...και εγω 70."

 

Αυτο  ειναι "οτιδηποτε"  άλλο.... εκτος απο διαμερισματωση

 

Και δεν νομιζω οτι  ο 4178 ειχε σαν σκοπο με την "διαμερισματωση" να θεραπευσει ...εμπραγματες διαφορες  τέτοιου ειδους....

 

Μαλλον τις επαυξησε με τις ρυθμισεις του αρθρου 11...

[και θα τα βρουμε μπροστα μας στο μελλον..]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με αυτά...

 

Θα προχωρήσεις σε υπαγωγή με διαμερισμάτωση.

Τακτοποιείς το κατάστημα και δεν ασχολείσαι καθόλου με το όμορο διαμέρισμα.

 

Kι όχι δεν απαιτείται συναίνεση.

Προφανώς κάποια στιγμή στο μέλλον θ' απαιτηθεί και διόρθωση της σύστασης.

Link to comment
Share on other sites

οι γνώμες που επικρατούν μέχρι στιγμής είναι:

α) συγκρίνεις με το σημερινό Σ.Δ του οικοπέδου

β) Θεωρείς μηδέν χιλιοστά στον παρανομαστή και έτσι προκύπτει μέγιστος συντελεστής επιβάρυνσης.

Προσωπικά θα εφάρμοζα την πρόταση (α).

Αν ο αυθαίρετος χώρος καταπατά κοινόχρηστο δώμα απαιτείται συναίνεση των συνιδιοκτητών προκειμένου να προβεί σε δήλωση υπαγωγής.

σ'ευχαριστώ πολύ, τι εννοείς στο β); Έστω ότι έχω περίπου 130,00 μ² αυθαίρετα ενώ τα μέγιστα επιτρεπόμενα αυτή την στιγμή είναι : 260,28 μ² Η πράξη που κάνω είναι: 130,00 μ² < 260,28 Χ 50% άρα υπέρβαση δόμησης < 50%      σωστά;     Με μπέρδεψες με τον παρανομαστή...

Την συναίνεση την έχω.

Edited by APSP
Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω ότι το επίμαχο τμήμα, με βάση την σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας και τα μεταγενέστερα πωλητήρια   ανήκει στο διπλανό διαμέρισμα. Δεν θέλει συναίνεση ?

Αρθρο 23 παρ. 10.
Η διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου, από αυτήν 
που προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομι−
κής άδειας, αν έχει επιφέρει τροποποίηση των μηχανο−
λογικών εγκαταστάσεων, υπάγεται στις διατάξεις του 
παρόντος νόμου και υποβάλλεται κάτοψη αποτύπωσης 
της υφιστάμενης κατάστασης του ορόφου. Ως ειδικό 
πρόστιμο καταβάλλεται εφάπαξ το ποσό των πεντα−
κοσίων (500) ευρώ και δεν καταβάλλεται παράβολο.
 
Δεν γίνεται καμία αναφορά στο νόμο, αν η διαφορετική διαμερισμάτωση έχει ενσωματωθεί και στα σχέδια της σύστασης. Το λεκτικό της παραγράφου αφορά διαφορές σε σχέση με την άδεια. Κατά τη γνώμη μου λοιπόν μπορείς να προχωρήσεις χωρίς συναίνεση, αφού δεν έχει επεκταθεί το κατάστημα εις βάρος κοινόχρηστου χώρου. Τα υπόλοιπα όπως προανέφερε ο ΙΑΣΟΝΑΣ θα τα βρουν με την αλλαγή της σύστασης. 
Το αν ο όμορος κάνει αγωγή στον ιδιοκτήτη του καταστήματος, αυτό είναι άλλο θέμα. Ο μηχανικός κάνει την υπαγωγή νομίμως με βάση τις διατάξεις του ν. 4178/13.
 
Αν ο σημερινός Σ.Δ του οικοπέδου σου είναι 260, 68 τμ
ο συντελεστής προσαύξησης λόγω υπέρβασης δόμησης  θα είναι 130/260,68=49,87%
 
 
Link to comment
Share on other sites

Κανω τακτοποιηση σε τριωροφη οικοδομη με 3 οριζοντιες ιδιοκτησιες (οροφοδιαμερισματα)

Στον β οροφο εχουν γινει αλλαγες στα κουφωματα.Εγω τακτοποιω την οριζοντια ιδιοκτησια του γ οροφου.Μπορω στον αναλυτικο προυπολογισμο του γ οροφου να προσθεσω την αλλαγη κουφωματων του β, δεδομενου οτι οι οψεις ειναι κοινοχρηστες???Στο help desk μου χαν πει οτι μπορεις στη δηλωση του ενος ιδιοκτητη να βαλεις και τη δηλωση κοινοχρηστων εφοσων εχεις συναινεσεις....

Εχω τς απαιτουμενες συναινεσεις...

Link to comment
Share on other sites

οι οψεις ειναι κοινοχρηστες μεν...

αλλα τα κουφωματα ειναι του ιδιοκτητη..

 

λογικα τα τακτοποιει αυτος με συναινεση ολων

 

υγ

καντο οπως  το λες..

."ετσι εκρινες εσυ" :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.