Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

να ρωτήσω και εγώ

 

η συναίνεση δεν είναι για τμήματα ΝΟΜΙΜΑ?

δλδ τμήματα αυθαίρετα τα οποία ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ να υπάρχουν πρέπει να πάρεις άδεια για να βγουν?

συναίνεση για ότι αλλα΄ζει τη ΝΟΜΙΜΗ κατάσταση θεωρώ

Link to comment
Share on other sites

Στο παρόν νήμα θα συζητούνται θέματα σχετικά με το Άρθρο 11 (Οριζόντιες ιδιοκτησίες) του Ν. 4178/13.

Καλησπέρα, συγχωρείστε με αν θέτω την ερώτηση σε λάθος νήμα, έκανα μια πρόχειρη αναζήτηση και θεώρησα πως το πιο σωστό νήμα ήταν αυτό.

 

Έχω την εξής περίπτωση,

Καλούμαι να δώσω βεβαίωση μη ύπαρξης αυθαιρεσιών σε οριζόντια ιδιοκτησία ισογείου πολυκατοικίας του 69'.

Κατά την αυτοψία η μόνη παράβαση-αναντιστοιχία με σχέδια πολεοδομίας είναι ένας ημιυπαίθριος που δημιουργείται επειδή ο ιδιοκτήτης του Α΄ορόφου έκλεισε εξώστη, κατέβασε κολώνα στον κοινόχρηστο πίσω ακάλυπτο του οικοπέδου και τον έκανε χώρο κύριας χρήσης! (Δεν έχει κάνει κάποια τακτοποίηση)

Κάτι που καθιστά τον χώρο που βρίσκεται κάτω απ' αυτόν ημιυπαίθριο! 

 

Η βασική ερώτηση είναι η εξής, εγώ μπορώ να αγνοήσω την συγκεκριμένη αυθαιρεσία ως κάτι που δεν αφορά την οριζόντια ιδιοκτησία που εξετάζω αφού αυτή έγινε σε κοινόχρηστο χώρο?

Τα όρια της ιδιοκτησίας του πελάτη μου καθορίζονται από τη σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας και αυτή σταματάει στους τοίχους του κελύφους, σωστά?

Διευκρίνιση: ο χώρος που δημιουργείται από κάτω έχει πλακοστρωθεί κανονικά και ουσιαστικά λειτουργεί ως κανονικός ημιυπαίθριος χώρος που εφάπτεται στην ιδιοκτησία του πελάτη μου.

 

Και αν τελικά πρέπει να προχωρήσω σε τακτοποίηση ως τί θα τακτοποιήσω αυτόν τον χώρο? θα πάει με αναλυτικό? Πρέπει λογικά να γίνει και αλλαγή της σύστασης οριζοντίου ιδιοκτησίας μετά...? Θα χρειαστώ συναίνεση και από τους υπόλοιπους συνιδιοκτήτες για αυτό εφόσον παρεμβαίνω στον κοινόχρηστο χώρο?

 

Με συγχωρείτε για τα πολλά ερωτήματα αλλά θα χρειαζόμουν λίγη βοήθεια γιατί δε μου χει ξανατύχει κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω και εγώ

 

η συναίνεση δεν είναι για τμήματα ΝΟΜΙΜΑ?

δλδ τμήματα αυθαίρετα τα οποία ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ να υπάρχουν πρέπει να πάρεις άδεια για να βγουν?

συναίνεση για ότι αλλα΄ζει τη ΝΟΜΙΜΗ κατάσταση θεωρώ

Edited by gkz
Link to comment
Share on other sites

Σε  Ο.Ι.(οροφοδιαμέρισμα), διαπίστωσα τις εξής υπερβάσεις:

1)Κατασκευή φωταγωγού εις βάρος της επιφανείας της Ο.Ι. που δεν προέβλεπε η Ο.Α.: υπολογίζω με αναλυτικό;

 

2)Υπέρβαση ύψους επί της Ο.Ι.,11εκατ. με:

   -Εγκεκριμένο ύψος οικοδομής:8,50μ

   -Επιτρεπόμενο περιοχής:8,50μ         (ποσοστό Ο.Ι. 400/1000)

   - Εγκεκριμένο ύψος Ο.Ι.:2,84μ, πραγματοποιούμενο 2,95μ

     Η ΥΥ είναι:   (0,11/2,84)*100=4%;

 

3)α/Μετατροπή Η.Χ. σε κατοικία που έχει δηλωθεί στο  Ν3843/10

   β/Καταπάτηση κλιμακοστασίου από την Ο.Ι.-οροφοδιαμέρισμα, που θα την δηλώσω ως ΥΔ

 

 Για τον υπολογισμό του προστίμου λόγω ΥΥ, θα πρέπει να υποβάλλω κατά την γνώμη μου 2 ΦΚ:

 1ο ΦΚ: ΥΥ χωρίς ΥΔ για την εγκεκριμένη από την  Ο.Α. επιφάνεια

 2ο ΦΚ: ΥΥ με ΥΔ που δημιουργήθηκε από την καταπάτηση του ΚΧ.Θα συμπεριλάβω και τον ΗΧ

             που τακτοποιήθηκε στο Ν3843/10 ;

 

Παρακαλώ τα φώτα σας....

 

Link to comment
Share on other sites

 

Διευκρίνιση: ο χώρος που δημιουργείται από κάτω έχει πλακοστρωθεί κανονικά και ουσιαστικά λειτουργεί ως κανονικός ημιυπαίθριος χώρος που εφάπτεται στην ιδιοκτησία του πελάτη μου.

 

Και αν τελικά πρέπει να προχωρήσω σε τακτοποίηση ως τί θα τακτοποιήσω αυτόν τον χώρο? θα πάει με αναλυτικό? Πρέπει λογικά να γίνει και αλλαγή της σύστασης οριζοντίου ιδιοκτησίας μετά...? Θα χρειαστώ συναίνεση και από τους υπόλοιπους συνιδιοκτήτες για αυτό εφόσον παρεμβαίνω στον κοινόχρηστο χώρο?

 

από τη στιγμή που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ στην Ο.Ι σου ΟΥΤΕ ως αποκλειστική χρήση δεν έχει πρόβλημα ο πελάτης σου....

είναι σε κοινόχρηστο χώρο

 

αν θεωρούσαμε ότι ήταν στην Ο.Ι κανονικά πάει με αναλυτικό γιατί δεν είναι κλειστός χώρος 

 

αυτό κατεβάζω κολώνα από εξώστη  για να στηρίξω πρόβολο που έκλεισα  και τελικά ο εξώστης αλλάζει στατική λειτουργία μεγάλη επιτυχία 8-)

 

 

 

 

athanasanas

 

1.με αναλυτικό και με συναίνεση συνιδιοκτητών  αλλαγή σύστασης για να μην στον κλείσουν κάποια στιγμή οι από πάνω

2.με κατηγορία 3  που είναι μέχρι 5%  Υ.Υ

3. ΥΔ Κ.Χ

αυτά πουχαν δηλώθεί με 3843  μια χαρα είναι.....και με κατηγορία 3  καλύπτεις ΟΛΟ τον όροφο σου για Υ.Υ

κάποιοι  μπορεί να σου πουν τα τ.μ που έχασες με φωταγωγό να τα πατσίσεις με  κλιμακοστάσιο ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑ

επίσης να μπουν το κλιμακοστάσιο με αναλυτικό γιατί είχαν Σ.Δ.....ΠΑΛΙ ΚΑΤΑ

 

το πρόστιμο στο κλιμακοστάσιο δεν αξίζει για 100-200 ευρω διαφορά να παίζουμε

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

από τη στιγμή που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ στην Ο.Ι σου ΟΥΤΕ ως αποκλειστική χρήση δεν έχει πρόβλημα ο πελάτης σου....

είναι σε κοινόχρηστο χώρο

 

αν θεωρούσαμε ότι ήταν στην Ο.Ι κανονικά πάει με αναλυτικό γιατί δεν είναι κλειστός χώρος 

 

αυτό κατεβάζω κολώνα από εξώστη  για να στηρίξω πρόβολο που έκλεισα  και τελικά ο εξώστης αλλάζει στατική λειτουργία μεγάλη επιτυχία 8-)

 

 

 

 

Άρα του δίνω τη βεβαίωση μη ύπαρξης αυθαιρεσιών να πάει στην ευχή του Θεού ...

Υπάρχει κάποιος τρόπος να το περιγράψω αυτό στην τεχνική έκθεση ώστε να είμαι καλυμμένη αλλά χωρίς να τον εκθέτω κιόλας? 

 

Ευχαριστώ 

 

Link to comment
Share on other sites

τι να περιγράψεις, κάτι εκτός  Ο.Ι  ?

που δεν είναι συνέχεια λειτουργική της Ο.Ι να πεις ότι υπάρχει θέμα (πχ να μεγάλωνε ο Α οροφος την κατοικία και νασουν στον Β και ναχες μεγαλύτερο χώρο εξώστη)

 

αν θέλεις να μπει κάτι ως περιγραφή που δεν θα φανεί και στη βεβαίωση μπορείς να γράψεις κάτι στα σχολια ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΝΙΣΤΩ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε  Ο.Ι.(οροφοδιαμέρισμα), διαπίστωσα τις εξής υπερβάσεις:

1)Κατασκευή φωταγωγού εις βάρος της επιφανείας της Ο.Ι. που δεν προέβλεπε η Ο.Α.: υπολογίζω με αναλυτικό; ΣΩΣΤΑ

 

2)Υπέρβαση ύψους επί της Ο.Ι.,11εκατ. με:

   -Εγκεκριμένο ύψος οικοδομής:8,50μ

   -Επιτρεπόμενο περιοχής:8,50μ         (ποσοστό Ο.Ι. 400/1000)

   - Εγκεκριμένο ύψος Ο.Ι.:2,84μ, πραγματοποιούμενο 2,95μ

     Η ΥΥ είναι:   (0,11/2,84)*100=4%;

     ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΟ Η' ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ "ΥΨΟΣ" ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΟΜΙΜΩΣ ΝΑ ΕΠΙΜΕΡΙΣΤΕΙ ΑΝΑ ΟΙ, ΟΠΩΣ Π.Χ. Η ΔΟΜΗΣΗ... 

 

3)α/Μετατροπή Η.Χ. σε κατοικία που έχει δηλωθεί στο  Ν3843/10

   β/Καταπάτηση κλιμακοστασίου από την Ο.Ι.-οροφοδιαμέρισμα, που θα την δηλώσω ως ΥΔ

 

 Για τον υπολογισμό του προστίμου λόγω ΥΥ, θα πρέπει να υποβάλλω κατά την γνώμη μου 2 ΦΚ:

 1ο ΦΚ: ΥΥ χωρίς ΥΔ για την εγκεκριμένη από την  Ο.Α. επιφάνεια ΣΩΣΤΑ

 2ο ΦΚ: ΥΥ με ΥΔ που δημιουργήθηκε από την καταπάτηση του ΚΧ.Θα συμπεριλάβω και τον ΗΧ

             που τακτοποιήθηκε στο Ν3843/10 ; ΝΑΙ, ΣΩΣΤΑ

 

Παρακαλώ τα φώτα σας....

 

Link to comment
Share on other sites

akius καλημέρα και σ' ευχαριστώ.

 

Για να περιγράψω ΥΥ<5% (που υφίσταται, στην κατασκευή είναι 4%) και να το

λάβω ως αυθαίρετη μικρή παράβαση,θα πρέπει κατά την γνώμη μου

να εξετάσω συγχρόνως, αν η κάθε πρόσοψη της Ο.Ι. ξεπερνά το 2%.

Αν η επιφάνεια κάποιας όψης ξεπερνά το 2%, δεν είναι αυθαίρετη μικρή παράβαση

Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος.

Μήπως το πολυψάχνω και το 2% αναφέρεται μόνον στο εμβαδό της Ο.Ι.;

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

 

θεωρώ ότι αναφέρεται σε εμβαδό της Ο.Ι   και ΜΟΝΟ  (αν και πρώτη φορά διαβάζω αυτό το σκπετικό να πω την αλήθεια...ούτε που μουχε περάσει

απλά στο βάζει στο εμβαδό μην έτυχε και μεγάλωσες παντού το κτιρίο 5%  δλδ όλες οι πλευρές  επομένως δεν είναι μικροπαράβαση

 

στο ύψος ή μεγάλωσε όλος ο όροφος ή δεν μεγάλωσε μέχρι 5%

 

 

 

υγ πάντωςμε μπέρδεψες κάπου που αναφέρεις τα χιλιοστά  400/1000

αλλά έκανα 8,5 *0,4  μπας και το σκέφτηκες έτσι το 2.84   αλλα έβγαζε 3,4

 

τα χιλιοστά μόνο για την Υ.Δ  

στα υπόλοιπα κάλυψη  ύψος ότι αναφέρει η άδεια

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.