Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

εχω διαβασει τις πιο πολλες σελιδες αλλα δεν καταληξα καπου,

 

μια πολυκατοικια με 5 διαμερισματα (αυθαιρεσιες και στα 5 ) με 5 διαφορετικους ιδιοκτητες μπορει να μπει με μια υπαγωγη?

 

που καταληγει το θεμα? που στηριζεται ή αποριπτεται?

 

ευχαριστω!!

 

δεν μπορει

 

οι ιδιοκτητες  των διαμερισματων δεν ειναι μεταξυ τους  "συνιδιοκτητες"

 

ειναι γειτονες  σε διαφορετικες ΟΙ.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια περίπτωση και θελω την γνωμη σας για το αν το σκεφτομαι σωστα. Ο πελάτης μου έχει 2 Ο.Ι. στον 2ο και στον 3ο οροφο πολυκατοικιας. Κάθε μια έχει υπερβαση προς τον κοινοχρηστο διαδρομο. Επίσης η Ο.Ι. του 2ου ορόρφου έχει επέκταση εξώστη και αποθήκη 3μ2 στον εξώστη. Εγω σκέφτηκα το εξής. Μία δήλωση και για τις δυο Ο.Ι., υπέρβαση δόμησης για ότι παίρνουν απο κοινόχρηστο και επίσης υπέρβαση δόμησης για την αποθήκη στον εξώστη. Η επέκταση μπαλκονιού μία λοιπή παράβαση. Οπότε για όλα αυτα πρόστιμο 650 ευρω περίπου. Είμαι οκ?

Link to comment
Share on other sites

οικοδομη με ΟΙ εχει παρανομη στεγη . Μπορει να την τακτοποιηση ο ενας ιδιοκτητης (μαζι με αυτα στο διαμερισμα του) ? εννοειται με συναινεση

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια περίπτωση και θελω την γνωμη σας για το αν το σκεφτομαι σωστα. Ο πελάτης μου έχει 2 Ο.Ι. στον 2ο και στον 3ο οροφο πολυκατοικιας. Κάθε μια έχει υπερβαση προς τον κοινοχρηστο διαδρομο. Επίσης η Ο.Ι. του 2ου ορόρφου έχει επέκταση εξώστη και αποθήκη 3μ2 στον εξώστη. Εγω σκέφτηκα το εξής. Μία δήλωση και για τις δυο Ο.Ι., υπέρβαση δόμησης για ότι παίρνουν απο κοινόχρηστο και επίσης υπέρβαση δόμησης για την αποθήκη στον εξώστη. Η επέκταση μπαλκονιού μία λοιπή παράβαση. Οπότε για όλα αυτα πρόστιμο 650 ευρω περίπου. Είμαι οκ?

Μια δηλωση κανε.

Διαφορετικη διαμερισματωση ειναι για καθε οροφο η καταληψη απο κοινοχρηστο κανονικα.

Βεβαια καθε μηχανικος εχει τη δικη του αντιμετωπιση. Κι εγω εχει τυχει να το αντιμετωπισω ετσι το θεμα της καταληψης κοινοχρηστου.

Η επεκταση μπαλκονιου αν εχει γινει αποθηκη ολη, θα παει με ΥΔ μονο.

Αν εχει μεινει και εξωστης, τοτε αναλυτικος και λοιπη παραβαση.

Link to comment
Share on other sites

χμ,

θα ελεγα να το βαναβλεπαμε...

Η καταληψη στα κοινοχρηστα  προβλεπεται  ρητα  στο αρθρο 11  και  τακτοποιειται

α] ειτε με συναινεση ......

β]  ειτε χωρις  συναινεση,  εάν το "καταληφθεν περιλαμβανεται ηδη στην περιγραφη του διαμερισματος.

 

Η διαμερισματωση ειναι "αυτοτελης" παραβαση, μη εξαρτωμενη απο  συναινεση,  αφορα "διαφορές"   μεταξυ ΟΙ

και δεν περιλαμβανει τις "καταληψεις"  στα κοινοχρηστα,  αφου αυτες "καλυπτονται"   απο το αρθρ.11].

 

[αν ο νομοθετης ηθελε να αντιμετωπισθει η "καταληψη" στα κοινοχρηστα  σαν  "διαφορετικη διαμερισματωση" 

δεν θα θεσπιζε κάν τις ειδικες διαταξεις του αρθρου 11..]

 

για τα υπολοιπα  της ερωτησης....δεν εχω γνωμη...

 

 

 

 

 

 

...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Δημητρη και Ιντζάκι για τις απαντησεις σας. Η διαφορά είναι ενα 1000αρικο για τον πελατη (αρκετα δηλαδη), μιας και αν βαλω διαφορετρικη διαμερισματωση πρεπει να βαλω μια για καθε οροφο αρα 500+500 και αλλα 500 για την λοιπη παράβαση του μπαλκονιου. Ενώ σαν υπέρβαση δόμησης καλύπτομαι μονο με το 500αρι της λοιπης ουσιαστικα. Πάντως και εγω απο τις συζητησεις στο φορουμ εχω καταληξει σαν διαφορετικη διαμερισματωση να βαζω μονο τα παρε δωσε μεταξυ Ο.Ι. και απο οτι εχω καταλάβει οι πιο πολλόι αυτό κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Για οικονομικους και μονο λογους θα το πηγαινα κι εγω ως ΥΔ στα κοινοχρηστα.

Συνηθως βεβαια το αντιμετωπιζω ως διαμερισματωση, δεδομενου οτι τα καταληφθεντα εμβαδα εχουν προσμετρηθει στη δομηση της αδειας, απλα εχουν προσαρτηθει στο διαμερισμα μας απο τις αλλες ιδιοκτησιες, ειτε προκειται για ετερα διαμερισματα ειτε για κοινοχρηστους χωρους.

Με τον ιδιο τροπο αντιμετωπιζω και τις καταληψεις φωταγωγων σε αδειες δεκαετιας 1960 και 1970 που αυτοι δε φαινοντουσαν σε οποιο διαγραμμα δομησης ειχε κατασκευαστει και ειχαν μετρησει σε δομηση και καλυψη.

Ετσι κι αλλιως τα καταληφθεντα τετραγωνικα ειναι ελαχιστα, το προκυπτον προστιμο επισης ελαχιστο και οι διαφορες ενδεχομενως και αμελητεες...

Link to comment
Share on other sites

την βοηθεια σας παρακαλω

Σε κτιριο υπαρχει ισογειο καταστημα,στο α οροφο οροφοδιαμερισμα κ στον β παλι οροφοδιαμερισμα με αυθαιρετες προσθηκες σε αυτον,ο καθε οροφος ειναι ξεχωριστη Ο.Ι., ισογειο κ πρωτος ανηκουν στο πατερα κ ο β στο παιδι του.

Μπορω να κανω μια δηλωση για ολες τις οριζοντιες,αν κ η αυθαιρεσια υπαρχει στον β οροφο, ωστε να μειωθει το προστιμο?

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι κάθε ξεχωριστή ΟΙ να την αντιμετωπίζουμε ξεχωριστά όσον αφορά στη δήλωση 4178!!!!

Αν τώρα επιλέξεις να κάνεις μια δήλωση και για τις τρεις ΟΙ τότε θα πρέπει την κάθε ΟΙ να τη βάλεις σε δικά της ΦΚ και να μην "ανακατέψεις" τις αυθαιρεσίες τους, ούτως ώστε να σου βγει μικρότερο το πρόστιμο (π.χ. παραβάσεις με αναλυτικό προϋπολογισμό που έχουν και οι τρεις να μπουν ως μια παράβαση κ.λπ.).

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω 

 

Καλό είναι κάθε ξεχωριστή ΟΙ να την αντιμετωπίζουμε ξεχωριστά όσον αφορά στη δήλωση 4178!!!!Συμφωνω μαζι σου

Αν τώρα επιλέξεις να κάνεις μια δήλωση και για τις τρεις ΟΙ τότε θα πρέπει την κάθε ΟΙ να τη βάλεις σε δικά της ΦΚ και να μην "ανακατέψεις" τις αυθαιρεσίες τους, ούτως ώστε να σου βγει μικρότερο το πρόστιμο (π.χ. παραβάσεις με αναλυτικό προϋπολογισμό που έχουν και οι τρεις να μπουν ως μια παράβαση κ.λπ.).οι αλλοι 2 οροφοι δεν εχουν αυθαιρεσις...απλα τους βαζω για να μικρυνω το ποσοστο αρα κ το προστιμο (αφου οι ιδιοκτητες συμφωνουν)!!!αν πρεπει να <<ανακαλυψω>> μια παραβαση αναλυτικου για τον καθενα :confused: θα το κανω

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.