Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

οι 2 οροφοι ειναι προγενεστεροι  κ η συσταση εγινε μετα την προσθηκη του 3ου αυθαιρετου οροφου το  1999

Προφανώς, όταν έγινε η σύσταση, κάτι δεν έγινε σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Στο αρθρο 18 παραγραφο 2γ σελίδα 9 λεει "κατι" που μπορούμε να το ερμηνευσουμε σαν " αντι ποσοστο στο παρονομαστη  βαζουμε τα τετραγωνικα σε απολυτο αριθμο οπως περιγραφεται στο συμβολαιο της ΟΙ".Δηλαδή εγω ετσι το χρησιμοποιώ οταν η ιδιοκτησία μου έχει πολυ λίγα χιλιοστα...Τωρα  αν ειναι σωστό δεν ξερω....

Link to comment
Share on other sites

Είναι εκτός σχεδίου δεν μπορούσε να κάνει αλλαγή χρήσης από ξενοδοχείο σε κατοικία (έκτισε με δόμηση 0.2)

 

Εχω μία θεωρία αλλά μπάζει από παντού, μήπως πριν την εφαρμογή του ΓΟΚ 85 επειδή δεν υπήρχαν χρήσεις ...

Δηλ. λές ''ότι αφού δεν υπήρχαν χρήσεις'' πήγαν στον συμβ/φο - το δήλωσαν κατοικία (μάλλον) - έκαναν σύσταση. Πιθανό σενάριο.

Αν δεν γίνομαι περίεργος, σε ενδιαφέρει ''ακαδημαϊκά'' (πραγματικά είναι περίεργη περίπτωση) ή κάπου σε κολλάει αυτό για ''τακτοποίηση-''νομιμοποίηση- έκδοση Ο.Α. κ.λ.π. ???

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθούν να μας πουν, να βρούμε τρόπο να κάνουμε την μοιρασιά δίκαια. 

 

Δλδ αν ο πίνακας χιλιοστών έχει συνταχθεί βάση των πραγματικών επιφανειών των ΟΙ , τότε χρησιμοποιούμε στην σύγκριση αυτήν την αναλογία

Αν ο πίνακας χιλιοστών έχει συνταχθεί με μεικτά εμβαδά ή με πρόσθετους συντελεστές (πχ αξίας βάση ορόφου ή μειωτικούς λόγο υπογείων κλπ.) τότε βρίσκουμε την αναλογία βάση των πραγματικών τετραγωνικών της ΟΙ σε σχέση με τα συν. μέτρα της πολυκατοικίας.

 

Ο πίνακας χιλιοστών δεν έχει κανόνες στην σύνταξή του, κάθε μηχανικός (ιδίως οι παλαιότεροι) έβαζαν μειωτικούς ή αυξητικούς συντελεστές ανάλογα την κρίση τους 

Edited by ponireas
Link to comment
Share on other sites

Δηλ. λές ''ότι αφού δεν υπήρχαν χρήσεις'' πήγαν στον συμβ/φο - το δήλωσαν κατοικία (μάλλον) - έκαναν σύσταση. Πιθανό σενάριο.

Αν δεν γίνομαι περίεργος, σε ενδιαφέρει ''ακαδημαϊκά'' (πραγματικά είναι περίεργη περίπτωση) ή κάπου σε κολλάει αυτό για ''τακτοποίηση-''νομιμοποίηση- έκδοση Ο.Α. κ.λ.π. ???

 

είναι πραγματική κατάσταση.

Τους έχω βάλει όλους να κάνουν Αλλαγή χρήσης έτσι και αλλιώς

Link to comment
Share on other sites

Στο αρθρο 18 παραγραφο 2γ σελίδα 9 λεει "κατι" που μπορούμε να το ερμηνευσουμε σαν " αντι ποσοστο στο παρονομαστη  βαζουμε τα τετραγωνικα σε απολυτο αριθμο οπως περιγραφεται στο συμβολαιο της ΟΙ".Δηλαδή εγω ετσι το χρησιμοποιώ οταν η ιδιοκτησία μου έχει πολυ λίγα χιλιοστα...Τωρα  αν ειναι σωστό δεν ξερω....

 

Με βοήθησες να το βρώ.  ΕΓΚ. 4 / 3-12-2013 σελ.9, περ. 33γ) ‘’ ……….Αν το ποσοστό συνιδιοκτησίας είναι διαφορετικό από τον σ.δ. που αντιστοιχεί στην αυτοτελή ιδιοκτησία τότε λαμβάνουμε υπ΄΄ όψην το ποσοστό δόμησης που αντιστοιχεί’’

Γιατί το αντιλαμβάνομαι διαφορετικά ???

Δηλ. έστω ότι από την Σύσταση, η ιδιοκτησία έχει 100 χιλιοστά. Εστω max επιτρεπόμενη δόμηση 500,00 m2.

Αρα 100 χιλιοστά * 500,00 m2 = 50,00 m2.

 Θεωρώ ότι αυτό είναι το ποσοστό δόμησης που αντιστοιχεί στην Ο.Ι., οπότε με αυτό θα γίνει ο έλεγχος για την εύρεση του συντελεστή επιβάρυνσης.

Δεν ξέρω αν συμφωνείς.

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Αστέριε δες το #434 τα χιλιοστά δεν αντιστοιχούν πάντα στο σωστό ποσοστό δόμησης 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το να χρησιμοποιήσουμε τα καθαρά μέτρα που αναφέρει η σύσταση είναι... άδικο.

Με αυτόν τον τρόπο αφήνουμε εκτός τα τετραγωνικά που έχουν πάει στα κοινόχρηστα.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι οτι αναφερόμαστε  σε καθαρά μετρα διαμερισματων(κύριων χώρων),  και οχι  βοηθητικων χώρων που εχουν ελαχιστα χιλιοστα

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.