Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Ν' αποφύγεις να το κάνεις έτσι και να προτιμήσεις να κάνεις δύο δηλώσεις.

 

Ιάσωνα, με όλη την  καλοπροαίρετη διάθεση που έχω και ελπίζοντας να μην ερμηνευτώ ως ......δεικτικός, αλλά σε σχέση μ αυτό που λες πιο πάνω, δες εδώ τι έγραφες την ίδια ώρα στο θέμα    "Χώροι με μειωτικό συντελεστή"     στο topic 788 !!

 

"Ουδείς είναι αυθεντία και ουδείς εκλαμβάνεται ως τέτοια. Ουδείς που έχει διαφορετική οριστική - τελική άποψη για κάτι δεν πρέπει να προσπαθεί να πείσει και να συμπαρασσύρει άλλους.".....!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σωστά!

 

Σωστά τι ;;;;;

Ως    ΣΩΣΤΗ  δηλαδή να κρατήσουμε την αρχή : «…δεν πρέπει να προσπαθεί να πείσει και να συμπαρασσύρει άλλους.» ,

ή  την προτροπή : «Ν' αποφύγεις να το κάνεις έτσι και να προτιμήσεις να κάνεις δύο δηλώσεις»

???????

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι, οι ...σώφρονες θα κρατήσουν και τα δύο, οι υπόλοιποι ...ποιος νοιάζεται! 

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι, οι ...σώφρονες θα κρατήσουν και τα δύο, οι υπόλοιποι ...ποιος νοιάζεται! 

 

Σώφρωνες ; χμμ! Για να δούμε κάτι μου μόλις θυμήθηκα:

Στο post 757 (λίγα post-άκια πιο πριν δηλαδή….) διαβάσαμε από τον ΙΑΣΟΝΑ:

«H δική μου γνώμη είναι ότι, π.χ. σε πολυκατοικία μπορεί να γίνει μια δήλωση, είτε για όλα, είτε για ορισμένα, είτε για ένα διαμέρισμα (αυτόνομη και ανεξάρτητη οριζόντια ιδιοκτησία), είτε από έναν, είτε από περισσότερους από έναν, είτε από όλους τους ιδιοκτήτες του ακινήτουστο οποίο ήμουν ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΥΜΦΩΝΟΣ.

 

Τώρα διαβάζουμε πάλι για την ίδια περίπτωση από τον ΙΑΣΟΝΑ «….και να προτιμήσεις να κάνεις δύο δηλώσεις

που αισθάνομαι (μπορεί να κάνω λάθος ;….) ότι είναι λίγο διαφορετικό  ή ίσως και ……τελείως αντίθετο……. (μάλλον ε;…)

Ποια από τις δύο (μάλλον αντιδιαμετρικές) απόψεις θα είχε κάποιος για να μην θεωρηθεί ότι είναι στους «υπόλοιπους»  αλλά στους «σώφρωνες» ….   Ή  μήπως η   σωφροσύνη  λέει  να έχει  κανείς   ΚΑΙ  τις  δύο απόψεις …… ;  χμμμ!.......

Edited by Anton_civeng
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε και τέλος μ' αυτό, το πρώτο το λέει ο νόμος, σου δίδει δηλαδή αυτή τη δυνατότητα χωρίς όμως να σε αναγκάσει (άρα ο σώφρων είναι υποχρεωμένος να το αναφέρει), το άλλο το καταθέτει η εμπειρία (δηλαδή, η κατασταλαγμένη θέση) του σώφρονος.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε και τέλος μ' αυτό, το πρώτο το λέει ο νόμος, σου δίδει δηλαδή αυτή τη δυνατότητα χωρίς όμως να σε αναγκάσει (άρα ο σώφρων είναι υποχρεωμένος να το αναφέρει), το άλλο το καταθέτει η εμπειρία (δηλαδή, η κατασταλαγμένη θέση) του σώφρονος.

 

  Έχεις δίκιο αγαπητέ φίλε στο «….και τέλος μ' αυτό», (έστω και που χτυπάει κόκκινο... !),  δεν θα ήθελα να συνεχίσουμε μιλώντας στη βάση ότι εδώ εμείς χωριζόμαστε σε αυτοπροσδιορισμένους σώφρονες και στους «….υπόλοιπους που ποιος νοιάζεται».  Πιστεύω ότι η σωφροσύνη συνάδει με την μετριοπάθεια και το νοιάξιμο για τους "υπόλοιπους" .  

  Αλλά ας το κλείσω εδώ πριν ... οι διαχειριστές μου θυμίσουν ότι εδώ δεν είναι το topic φιλοσοφικών συζητήσεων..... :smile:

 Άντε και καλή συνέχεια σε όλους μας.

Edited by Anton_civeng
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή βοήθεια σε οποιον ενδεχομενως να εχει τυχει κατι παρομοιο

 

Οικοδομη του 1990 κατασκευης, ο εργολαβος πουλαει διαμερισμα τωρα εν ετει 2014 το οποιο ομως το εχει στην κατοχη του ακομα με το εργολαβικο (η γυναικα του, αυτος πεθανε)

Εχω παρει τα σχεδια στα χερια μου απο την πολεοδομια. Δε φαινεται να εχει αυθαιρετα ενω μου ειπαν δεν εχει παρακολουθημα καμια αποθηκη πουθενα.

Συσταση οριζοντιου δεν εχει γινει και στο εργολαβικο πολυ δυσκολα να περιγραφεται το ακινητο, μονο σε πινακα ποσοστων θα αναγραφονται τα εμβαδα του κλπ.

 

Τι παιζει σε αυτην την περιπτωση? Μπορω να δωσω βεβαιωση 4178?

 

Και κατι τελευταιο με τα εμβαδα. Μου ανεφεραν, προφανως απο πινακα χιλιοστων οτι εχει 77,00 τ.μ. καθαρο εμβαδον που δηλωνεται στην εφορια (στο κτηματολογιο δεν εχει δηλωθει και τα ποσοστα ειναι στον κουβα αυτη τη στιγμη). Στα σχεδια το διαμερισμα μου βγαινει 74,59 τ.μ.

Υπαρχει θεμα?

Link to comment
Share on other sites

................................................................

Τι παιζει σε αυτην την περιπτωση? Μπορω να δωσω βεβαιωση 4178?

Υπαρχει θεμα?

Φαντάζομαι ο εργολάβος με το εργολαβικό συμφωνητικό θα είχε πάρει και άλλα διαμ/τα με την αντιπαροχή ( ; ). Το διαμέρισμα λοιπόν αυτό αν δεν  αποτελεί,  όπως εννοείς,  σαφή διηρημένη Ο.Ι ως προς την υπόλοιπη ιδιοκτησία του εκεί και περιλαμβάνεται απλά σε ένα εργολαβικό συμφωνητικό (δεν τα έχω μπροστά μου και έτσι πιθανολογώ) δεν μπορεί να πουληθεί ξέχωρα. Αν είναι έτσι (αν!) θα πρέπει πρώτα να γίνει ρύθμιση όλης της δικής του ιδιοκτησίας επί  του οικοπέδου ή να εκδοθεί κατ ευθείαν βεβαίωση αν δεν υπάρχουν αυθαίρετα, μετά να γίνει η σύσταση και τέλος να πουληθεί αυτό.

Ελπίζω με τα πολλά (αν) να μην έγινα  αν-αποτελεσματικός ….

Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

Το διαμερισμα πλεον (νομιζω) ειναι το τελευταιο που απεμεινε στον εργολαβο, τα υπολοιπα ειναι ετιε σε χερια οικοπεδουχων ειτε αλλων μεταγενεστερων αγοραστων.

Στα υπολοιπα διαμερισματα εχει γινει συσταση ΟΙ, οποτε μου ειπε δικηγορος οτι αυτοματως εχει γινει συσταση και στο δικο σου ατυπα, αφου ολα τα αλλα διαμερισματα ειναι διηρημενες ιδιοκτησιες.

 

Ειναι παραλογο να πρεπει να ελεγξω ολες τις ιδιοκτησιες που απεμειναν για να δωσω βεβαιωση για ενα διαμερισμα.

 

Στην αρχη νομιζα πως πρεπει να ελεγξω και κοινοχρηστα, δεδομενου οτι η ιδιοκτησια του εγρολαβου πλεον ειναι ολη η οικοδομη πλην των διηρημενων ΟΙ που εχουν συσταθει τα προηγουμενα χρονια

Ομως με ενημερωσαν οτι δεν ειναι ετσι,

 

Αναμενω και αποψη απο το DimitrisGM

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.