Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Αύριο κιόλας πάω τα σχέδια σε άλλη συμβολαιογράφο...Δε θα κάτσω να τσακωθώ ούτε να μάθω τη δουλειά σε κανέναν...Θα τρελαθούμε στο τέλος...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα

έχω μια περίπτωση όπου ιδιοκτήτης κληροδότησε τριώροφη οικοδομή κατοικιών και καταστημάτων στα παιδιά του μέσω σύστασης οριζόντιας ιδιοκτησίας.

Τώρα που θέλουν να κάνουν αποδοχή κληρονομιάς και ταυτόχρονα μεταβιβάσεις μεταξύ τους για τα διαμερίσματα του Β' ορόφου, μπορούν να το κάνουν μόνο για αυτόν τον όροφο;

Το θέμα είναι πως σε ισόγειο, υπόγειο και Α' όροφο υπάρχουν υπερβάσεις δόμησης και αλλαγής χρήσης που οδηγούν σε πολύ μεγάλα πρόστιμα τα οποία δεν έχουν τη δυνατότητα να πληρώσουν.

Πιστεύω πως λόγω ύπαρξης σύστασης οριζόντιας ιδιοκτησίας έχουν αυτή τη δυνατότητα. Σκέφτομαι επίσης πως πρέπει να γίνουν τρεις δηλώσεις (μια ανά διαμέρισμα), εφόσον στην σύσταση Ο.Ι. περιγράφεται η κατάσταση και ο αντίστοιχος ιδιοκτήτης (κατά την διαθήκη).  

Όταν και αν ωστόσο θελήσουν να ρυθμίσουν και τις λοιπές υπερβάσεις, θα γίνει μια δήλωση; Δεδομένου πως στη σύσταση φέρονται ως συνιδιοκτήτες των υπόλοιπων ορόφων. Και τι γίνεται με τα κοινόχρηστα;

Συγγνώμη για το κατεβατό, ελπίζω κάποιος να έχει μεγαλύτερη εμπειρία από εμένα για να μου δώσει τα φώτα του.

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Η σύσταση περιγράφει ψιλή κυριότητα στα παιδιά και επικαρπία στον θανών πατέρα ή ο πατέρας όσο ζούσε είχε τη πλήρη κυριότητα και απλά είχε με σύσταση δημιουργήσει διηρημένες ιδιοκτησίες με τα χιλιοστά τους επί του οικοπέδου? 

Φυσικά κάθε ιδιοκτήτης οριζόντιας μπορεί να τακτοποιήσει τις αυθαιρεσίες του εντός της ιδιοκτησίας του χωρίς συναίνεση των υπολοίπων εφόσον οι αυθαιρεσίες του δεν αφορούν κοινόχρηστο χώρο.

Δες στη σύσταση τι περιγράφεται για τους κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας. Είναι το υπόγειο, κλιμ/σια, φρεάτιο, πλατύσκαλα, κλπ ή έχει ορίσει και παρακολουθήματα σε αποθήκες θέσεις στάθμευσης κλπ.?

Δήλωση κληρονομιάς το κάθε παιδί έχει κάνει για όλα τα διαμερίσματα που τους αφήνει ο πατέρας τους? 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Pavlos33 για την άμεση απάντηση. Αύριο έχω συνάντηση με τους ιδιοκτήτες και τον συμβολαιογράφο οπότε θα μάθω περισσότερες λεπτομέρειες. Ποιος θα μου το έλεγε ότι εκτός από μηχανικός θα έπρεπε να είμαι και νομικός... :smile:

Link to comment
Share on other sites

απαραιτητη συμπληρωση-διορθωση
[και για να πάς ...προετοιμασμένος..] :smile:

ο πατηρ ειχε συστησει ΟΙ...πριν καποια χρονια...
και ειχε δωσει την ψιλη κυριοτητα στα παιδια και ειχε κρατησει την επικαρπία

Με τον θανατο του πατερα...η επικαρπία συνενωνεται "αυτοματα" με την ψιλη κυριοτητα
Δεν απαιτειται αποδοχη κληρονομιας.

Ο καθε ενας γιος-κορη ενεργει μονος του για τις δικεςτου αυθαιρεσιες, εντος της δικης του διηρημενης ΟΙ..
με βαση την ληξιαρχικη πραξη θανατου.

Επομενως,
καθε ΟΙ και μια δηλωση

και μια απο κοινου για τυχον αυθαιρεσιες στα κοινοχρηστα.

υγ
αυτο με την "διαθηκη"δεν καταλαβα πού "κολλαει"
αφου ειχε ηδη κανει μεταβιβαση ψκ...η διαθηκη τι αφορά...σε σχεση με τα διαμερισματα που ηδη ειχε δοσει???...

 

παυλε

για την ψκ και επικαρπία  ανεφερες εσυ αλλα εχεις ενα ερωτηματικο στην ακρη...που   εγω  δεν το ειδα

αρα. [χωρις να σβηνω τα προαναφερθεντα...]

με διαθηκη εδωσε στα παιδια.... αυτο που εδωσε στον καθε ενα.

Με βαση την διαθηκη καθε ενας κανει την αποδοχη του..για την αποδοχη δεν χρειαζεται 4178..

.και απο μονος του τακτοποιει... μετα την αποδοχη...

Αν εχουν αυθαιρεσιες στα κοινοχρηστα τα τακτοποιουν απο κοινου..

["κουρασε" λιγο παραπανω...] :mrgreen:

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Δημήτρη και μια ερώτηση λίγο off topic. 

μετά θάνατον η επικαρπία συνενώνεται αυτόματα με την ψιλή κυριότητα. Αυτό να υποθέσω σημαίνει ότι απόλυτος πλέον κύριος του ακινήτου δεν υποχρεώνεται να πληρώσει κάποιο φόρο για την μετάβαση από ψιλή κυριότητα σε πλήρη κυριότητα?

Link to comment
Share on other sites

συνηθως οχι

 

γιατι κατα την μεταβιβαση της ψκ, τοτε που εγινε

ζητειται η καταβολη του φορου 

 

οποτε δεν εχει πλεον αλλον φορο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ισως δεν το εξέφρασα καλά, αλλά και οι πληροφορίες μου δεν είναι όσες θα ήθελα...

Αυτό που ξέρω είναι ότι στην σύσταση Ο.Ι. ο θανών είχε δηλώσει ποιο ακριβώς διαμέρισμα ανήκει σε κάθε τέκνο. Τώρα, θέλουν να κάνουν μεταξύ τους κάποιες μεταβιβάσεις για να αλλάξουν αυτό το καθεστώς, οπότε και χρειάζονται βεβαίωση από τον 4178. Δεν ξέρω το καθεστώς με τους υπόλοιπους ορόφους...

Αυτό που ήθελα να βεβαιώσω είναι αν λόγω υπάρχουσας Ο.Ι. μπορεί να τακτοποιηθεί κάθε όροφος (με την προϋπόθεση ότι ορίζεται διαφορετικός ιδιοκτήτης) ξεχωριστά. Αν υπόγειο-ισόγειο-Α΄ όροφος ανήκει σε όλους από κοινού, φαντάζομαι πως αρκεί να γίνει μια δήλωση για αυτά στην οποία θα συμπεριλαμβάνονται και τα κοινόχρηστα.  

Αυτό που είπες για την ψιλή κυριότητα και την επικαρπία είναι θεϊκό πάντως. Αν κατάλαβα καλά, εφόσον κατά την αρχική μεταβίβαση της ΨΚ  είχε πληρωθεί ο ανάλογος φόρος, δεν χρειάζεται καν να γίνει αποδοχή κληρονομιάς (που φαντάζομαι ότι ενέχει κάποιον φόρο). Too good to be true... Θα τους το είχαν πει ήδη φαντάζομαι.

Λίγο ασυνάρτητο το  μήνυμά μου. Θα επανέλθω με περισσότερες πληροφορίες αύριο. Σας ευχαριστώ όλους. 

Link to comment
Share on other sites

συνηθως οχι

 

γιατι κατα την μεταβιβαση της ψκ, τοτε που εγινε

ζητειται η καταβολη του φορου 

 

οποτε δεν εχει πλεον αλλον φορο.

Ευχαριστώ Δημήτρη

Link to comment
Share on other sites

Το προσύμφωνο μπορεί ο καθένας μόνος του να το κάνει? για το τμήμα που κατέχει και όπου έχει ανεγείρει αυθαίρετο?  ή θα πρέπει συνολικά να γίνει? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.