Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

θα μπορούσε για παράδειγμα να ισχυριστεί ο συνιδιοκτήτης ότι αυτός επιθυμούσε να το γκρεμίσει, εφόσον ήταν μια στατικά ανεξάρτητη κατασκευή ή να ιαχυριστεί οικονομική ζημιά, επειδή αναγκάζεται μετά την τακτοποίηση να φορολογηθεί για επιπλέον τετραγωνικά, τα οποία τα κατασκεύασε ο άλλος χωρίς να τον ρωτήσει.

Δε ξέρω Δημήτρη αλλά μου φαίνεται ότι κάπου είμαστε ως μηχανικοί εκτεθειμένοι μη έχοντας τις συναινέσεις των συνιδιοκτητών. Καθαρά προσωπική μου άποψη και πάλι. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μα δεν  μιλαμε για κατι που εκανε "ενας" ..  οπότε δεν μπορει να υπαρξει περιπτωση να υποχρεωνεται να πληρωνει και "αλλος"

 

μιλάμε για αυτο που συμβαινει

 

α] σε κληρονομιαια ακινητα.., οπου εχει γινει  συσταση ΟΙ, οπου ο αποβιωσας ειχε κανει καποιες αυθαιρεσιες...και  οι κληρονομοι εκαναν αποδοχη...αλλα δεν συμφωνουν σε τακτοποιηση...

[Αν δεν κανουν αποδοχη....δεν μπορει να γινει  τιποτε...]

 

β] και αυτη η περιπτωση που μας ειχε απασχολησει με τον 4014...δηλ. διαμερισμα με κλεισμενο Η/Υ...αγορασμενο απο ενα ζευγαρι...

πλην στην πορεια προεκυψαν θεματα διαζυγιου  και ο ενας συζυγος  "δεν θελει" να τακτοποιηθει...

γιατι...ετσι....δεν θελει...

 

Λοιπες περιπτωσεις...με υπο κατεδαφιση....υπο αξιοποίηση...γηπεδα με σταυλους...αποθηκες...κλπ ...δεν εχουν σχεση με την περιπτωση που μας απασχολει

 

διοτι μιλαμε για περιπτωσεις οπου εχει γινει συσταση οριζοντιας ιδιοκτησιας...

δλδ μιλαμε για διαιρετούς  χωρους....

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλό μήνα στην πάρεα αποκρυπτογράφησης των "εξ' αδιαιρέτου" 8-)

Θα ήθελα -αν γίνεται- μια επιβεβαίωση για το εξής:

 

Έχουμε 4,5 στρ αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου, το οποίο αναφέρεται σε δύο άνισα αγροτεμάχια, με αγροτική οδό ως χώρισμα μεταξύ τους. Το 1975, στο ένα άνισο αγροτεμάχιο, έκτασης 1,5στρ περίπου, γίνεται -όπως αναφέρεται στο συμβόλαιο- "διαίρεση σε δέκα μικρότερα αγροτεμάχια". Η ιδιοκτησία που με ενδιαφέρει αναφέρεται ως 10Β, έκτασης 157,14τμ. Ομοίως τον ίδιο χρόνο και στο ίδιο συμβόλαιο γίνεται διαίρεση και στο άλλο άνισο αγροτεμάχιο έκτασης 3στρ περίπου, με την ιδιοκτησία που με ενδιαφέρει να αναφέρεται ως 10Α, έκτασης 205,11τμ. Αναφέρεται μετέπειτα συνένωση των 10Α+10Β, συνολικής έκτασης 362,25τμ, το οποίο είναι ορισμένο αναλυτικά (τόσο σε μήκος όσο με ποιους συνορεύει) και κατόπιν πώληση το 1976.

 

1) Δεν έχω θέμα με τους άλλους συνιδιοκτήτες για συναινέσεις, αφού υπάρχουν διηρημένες οι ιδιοκτησίες (ασχέτως αν η ιδιοκτήτρια μου είπε ότι δεν υπάρχει συμβόλαιο σύστασης καθέτων), σωστά? Ουσιαστικά η σύσταση καθέτων είναι η διαίρεση σε μικρότερες ιδιοκτησίες ή αποτελεί ένα τελείως διαφορετικό συμβόλαιο?

2) Δεν υπάρχει η ανάγκη προσύμφωνου συστάσεως διηρημένων ιδιοκτησιών και διανομής (στο οποίο περιγράφεται ότι θα περιέλθει ή θα περιέλθουν στην κυριότητά της τα αυθαίρετα κτίσματα που έχει ανεγείρει) καθώς αυτό ουσιαστικά έχει ήδη γίνει - ασχέτως που τότε δεν υπήρχε αυθαίρετο κτίσμα.

3) Επειδή θα ρυθμιστεί τετραόροφη οικοδομή σε αυτό το γήπεδο των 362,25τμ εκτός σχεδίου, μπορώ να δώσω πίνακα χιλιοστών για να γίνει -με την ολοκλήρωση υπαγωγής- σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών?

Link to comment
Share on other sites

ανεξαρτητο χωραφι Α  χωριζεται απο δρομο με ανεξαρτητο  χωραφι Β

Κοπηκαν σε "μικροτερα  αγροτεμαχια" και πουληθηκαν σαν ανεξαρτητα...

 

Αρα εχεις "ανεξαρτητα κοματια"

 

Προφανως δεν εχεις καθετη...προφανως δεν θες συναινεση...

 

[εκεινο που  λες οτι "ενωθηκε"  το ενα του ενος χωραφιου με το αλλο του αλλου χωραφιου...ενω υπηρχε μεταξυ τους "αγροτικος δρομος"

 

δεν....χωραει πουθενα....] :smile:

 

υγ

δλδ εννοεις οτι σε αυτα τα 362 τμ. εκτος σχεδιου χτισθηκε 4οροφη οικοδομη...με 4 οροφους....αυθαιρετη????

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Στα εξ αδιαιρέτου αυθαίρετα που υπάρχει καταγγελία και που η πολεοδομία τους καλεί να φέρουν δηλώσεις του 4178 και που είναι πρακτικά αδύνατο να γίνει προσύμφωνο τι κάνουμε;

Link to comment
Share on other sites

μαλλον οι αχτιστοι...εκαναν καταγγελια στους χτισμενους...

 

δεν κανεις τι- πο- τε

 

υγ

ισως ....αν συγκεντρωνες το 65%...συνετασες το σχετικο προσυμφωνο και κατεθετες σχετικη αγωγη...

και παρεδινες αντιγραφο στην ΥΔΟΜ....

 

θα ειχες δικαιωμα  να ζητησεις αναστολη καταδιωξεων...

 

αλλα...με την ερμηνεια που εδωσαν για το αρθρο 5...μαλλον  δεν θα βρεις συμβολαιογραφο να σου γραψει το προσυμφωνο...

 

και,

ελπιζω να μην εχει καταθεσει καποιος απο τους καταγγελθεντες δηλωση τακτοποιησης  με περιεχομενο

"μου ειπαν οι αλλοι οτι συμφωνούν..."

Link to comment
Share on other sites

Οι πολεοδομίες δέχονται τις δηλώσεις και δεν προχωρούν στην επιβολή προστίμων παρά μόνο αν ακυρωθεί η δήλωση από το ΣΥΠΟΘΑ.

 

Οι επιλογές που έχει είναι είτε να φάει ένα καλοσβουριγμένο πρόστιμο ανέγερσης το οποίο μετέπειτα δεν διαγράφεται είτε να το ρισκάρει μήπως και δεν προχωρήσει η καταγγελία ή αν προχωρήσει να καταγγείλει και αυτός όλους τους υπόλοιπους (κτισμένους), ώστε έπειτα να αναγκαστούν όλοι να κάνουν το προσύμφωνο.

 

Το θέμα είναι μέχρι τότε τον μηχανικό ποιος τον καλύπτει. Είμαστε κάπου ανάμεσα σε ΤΕΕ- ΥΠΕΚΑ- ιδιοκτητών- δικαστήρια να τρώμε τις σφαλιάρες;

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

τοτε

ή πας με το 65%

 

ή κανεις δηλωση οτι "συναινουν " οι υπολοιποι...

 

 

 

και ό,τι βρεξει....

[με ευθυνη σου...] :sad: :-(

 

[εκτος αν η καταγγελια  ειναι απο συνιδιοκτήτη, οπότε  δεν κανεις τιποτε...]]

 

υγ

εισαστε πολλοι???

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Αρκετοί. Παλεύω να πείσω τον πελάτη να παλέψει το 65% γιατί το 100% μου φαίνεται δύσκολο. Όπως και να χει θα κάνω το κατα δύναμη.

 

Αυτό που θέλω να πω είναι πως στην πραγματική ζωή τα διλήμματα μπαίνουν πολύ διαφορετικά από ότι τα φαντάζονται οι φωστήρες του ΥΠΕΚΑ.

 

Τι θέλω να πω. Ας μην τις δέχονταν οι πολεοδομίες αυτές τις δηλώσεις. Γιατί μας σπρώχνουν να δηλώσουμε και από την άλλη μας αφήνουν εκτεθειμένους.

 

Αυτοί όπως και να χει έχουν φυλαγμένο τον κ@λο τους από όλες τις απόψεις (νομικά, οικονομικά κ.τ.λ.)

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.