Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

μπορεί άραγε κάποιος που πληρώνει πρόστιμο διατήρησης σε αυθαίρετο κτίσμα που βρίσκεται εντός εξ' αδιαιρέτου αγροτεμαχίου (γνωστές περιπτώσεις Καλλικράτειας)  και δεν εντάχθηκε στους τρέχοντες νόμους αυθαιρέτων, να ζητήσει με κάποιο τρόπο να μην συνεχίσει να πληρώνει όλο το πρόστιμο αλλά μόνο το ποσοστό που του αναλογεί?? π.χ. 4% κτλ... θεωρητικά μπορεί λεω εγώ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι άλλο το θέμα της συνιδιοκτησίας και άλλο ποιος υποχρεούται να πληρώσει το πρόστιμο. Το πρόστιμο το πληρώνει ο αυθαιρετούχος. Αυτός που το έχτισε. Δες Λεμπέση

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω να έχει αλλάξει τίποτα στα εξ αδιαίρετου..Η περιπτώσεις όπου θα προχωρήσουν και  θα γίνει προσύμφωνο είναι ενα 5%.. Οι υπόλοιπες προφανώς θα ακολουθήσουν τον τρόπο δήλωσης στον 4014 ( με 100% )  η απλά δεν θα ενταχθούν αν δεν θέλουν ιδιοκτήτης και μηχανικός να το προχωρήσουν με αυτόν τον τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικη μου γνωμη δεν θα προχωρησει ουτε μια περιπτωση εξ΄ αδιαιρετου με προσύμφωνο τουλαχιστον στην περιοχη της Θεσσαλονικης (επανωμη,μηχανιωνα) και της  Χαλκιδικης (καλλικρατεια, ποτιδαια).Ο καθε ιδιοκτητης θα δηλωνει μονος του ,οπως γινοταν στον Ν.4014.11. Οσοι ειχαν φακελλο αυθαιρετου απο τις αρμοδιες πολεοδομιες ,πηραν αναστολη προστιμων για 30 χρονια καταθετωντας την τακτοποιηση του Ν.4014/11.Ειναι αδυνατο να συννενοηθουν ο ιδιοκτητες, δεν μπορεσαν να συννενοηθουν για να κανουν ενα σωστο τοπογραφικο για να τους ερθει οικονομικοτερα, εχουν σηκωσει ντουβαρια για να μην βλεπει ο ενας τον αλλο, τι συναινεση να δωσουν για προσύμφωνο, δεν υπαρχει περιπτωση.Οταν οι συμβολαιογραφοι θα αρχισουν να πιεζουν πιο εντονα για να ξεμπλοκαρουν οι μεταβιβασεις στα εξ ΄ αδιαιρετου, θα βγει μια εγκυκλιος που θα ρυθμισει το θεμα.

Edited by Moldovanis
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον ΤΩΡΑ υπάρχει (έστω και δύσκολη, αλλά υπάρχει) μία ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ διαδικασία για τα εξ' αδιαιρέτου, δεν ξέρω πόσο θα είναι φρόνιμο πλέον να δηλώνουμε εξ' αδιαιρέτου με τον ίδιο τρόπο (φερόμενος ιδιοκτήτης με 100%, χωρίς συναίνεση υπολοίπων γιατί κάποιος έλειπε ή στην καλύτερη με συναίνεση όλων).

 

Εάν δεν θέλουν προσύμφωνα κλπ, τότε ΙΣΩΣ θα πρέπει ΤΩΡΑ να έχουμε τουλάχιστον τη συναίνεση του 100%.

 

Δεν ξέρω....

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον ΤΩΡΑ υπάρχει (έστω και δύσκολη, αλλά υπάρχει) μία ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ διαδικασία για τα εξ' αδιαιρέτου, δεν ξέρω πόσο θα είναι φρόνιμο πλέον να δηλώνουμε εξ' αδιαιρέτου με τον ίδιο τρόπο (φερόμενος ιδιοκτήτης με 100%, χωρίς συναίνεση υπολοίπων γιατί κάποιος έλειπε ή στην καλύτερη με συναίνεση όλων).

 

Εάν δεν θέλουν προσύμφωνα κλπ, τότε ΙΣΩΣ θα πρέπει ΤΩΡΑ να έχουμε τουλάχιστον τη συναίνεση του 100%.

 

Δεν ξέρω....

 

 

Συναδερφε και εσυ δραστηριοποιεισαι στη βορεια Ελλαδα στα μερη της Χαλκιδικης. Ξερεις τι κατασταση επικρατει σε αυτα τα μερη. Υπαρχει περιπτωση να πεις σε ιδιοκτητη εξ αδιαιρετου οτι για να προχωρησεις στην δηλωση του Ν.4178/13 χρειαζεται να κανεις προσυμφωνο και να μην φυγει τρεχοντας απο το γραφειο σου? Οι πιο λογικοι θα σε ακουσουν ,θα το καταλαβουν  αλλα δεν θα μπουν καν στην διαδικασια του εξοδου αυτου. Θα θελησουν να δηλωθουν μονοι τους. Μπορει να προτιμησουν εσενα γιατι τους το ειπες, σε πιστεψαν, σε εμπιστευτηκαν αλλα δε νομιζω να μπουν στην διαιδικσια του προσυμφωνου, ειναι παρα πολυ χρονοβορα και πολυεξοδη διαδικασια. Οι πιο αφελεις πελατες μολις ακουσουν για προσυμφονο και συναινεσεις με τον γειτονα, που εχουν μαλωσει 50 φορες για τα φυλλα του δενδρου που πεφτουν στο μερος τους, για τα νερα της ντουζιερας, για τη φασαρια που κανει ο σκυλος στις 14.05 (μεσημεριατικα στην ωρα κοινης ησυχιας 14.00-17.00) κτλ,κτλ θα φυγουν τρεχοντας απο το γραφειο σου γιατι  ενας Μηχανικος Μηχανικαρας τα σφαζει και τα μαχαιρωνει ολα, χωρις χαρτια, χωρις αεροφωτογραφιες, και τους εδωσε και ρευμα και νερο και ιντερνετ, τους εκλεισε και τα προστιμα στην πολεοδομια και πηρε μονο 499Ε με το φπα και το τοπογραφικο.

 

Εκτος απο την ασαφεια του νομου εχουμε να αντιμετωπισουμε και αθεμιτο ανταγωνισμο μεταξυ μας.Αν υπηρχε κοινη γραμμη μεταξυ μας, κανενας δεν δηλωενι εξ ΄αδιαιρετου χωρις προσυμφωνο ισως καταφερναμε κατι. Οσο δεν υπαρχει κοινη γραμμη ειναι πολυ δυσκολο.

Edited by Moldovanis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

....................... γιατι  ενας Μηχανικος Μηχανικαρας τα σφαζει και τα μαχαιρωνει ολα, χωρις χαρτια, χωρις αεροφωτογραφιες, και τους εδωσε και ρευμα και νερο και ιντερνετ, τους εκλεισε και τα προστιμα στην πολεοδομια και πηρε μονο 499Ε με το φπα και το τοπογραφικο............

 

!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο καθε ιδιοκτητης θα δηλωνει μονος του ,οπως γινοταν στον Ν.4014.11. Οσοι ειχαν φακελλο αυθαιρετου απο τις αρμοδιες πολεοδομιες ,πηραν αναστολη προστιμων για 30 χρονια καταθετωντας την τακτοποιηση του Ν.4014/11.

Πηγαίνεις στο ΤΕΕ για τον συνάδελφο.

Πηγαίνεις στον επιθεωρητή δημόσιας διοίκησης για την πολεοδομία.

Δεν υπάρχει άλλη λύση.

Και εγώ στην Καλλικράτεια έχω διώξει 10 περιπτώσεις.

 

Πήγα εγώ να τους δώσω στεγνά;

όχι.

Κακό του κεφαλιού μου.

Εγώ φταίω που το ανέχομαι.

Γιατί εγώ προσωπικά το ανέχομαι.

Δε μου φταίει κανένας...

 

Οι δηλώσεις δεν μπορούσαν να γίνουν ούτε με τον 4014. Παρά μόνο με συναίνεση ΟΛΩΝ.

/με τον 4178 μπορούν με προσύμφωνο ή αγωγή.

Τα ξέρουμε όλοι αυτά. Ακόμα και αυτοί που κάνουν τέτοιες δηλώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Στο τεε , ο νομικός του υπεκα απάντησε πολλά ερωτήματα για τα εξ αδιαιρετου και βασικά ξεκαθάρισε ότι αυτός ειναι και ο μόνος τρόπος ένταξης.(προσύμφωνο) Γνωρίζουν τις ιδιαιτερότητες ορισμένων περιοχών αλλά δεν μπορεί να γίνει κάτι άλλο υπάρχουν πολλά νομικά κωλύματα. Πρέπει να πιεστούν οι ιδιοκτήτες να το κάνουν , είναι για το συμφέρον τους.Έγινε ερώτηση τι θα γίνει με τις δηλώσεις του 4014 που ακολούθησαν την μέθοδο του 100% και είπε θα υπάρξει συζήτηση και ανακοίνωση(σιγά μην βγει..) . Είπε πάντως ότι κακώς δηλώθηκαν έτσι αν και συμφώνησε ότι υπήρχαν ασάφειες του νόμου. 

Πιστεύω ότι πολλοί συνάδελφοι παρόλαυτα (πιθανόν και εγώ αν δω ότι δεν προχωράει ούτε ενα προσύμφωνο) να ξαναγυρίσουν σε αυτήν την μέθοδο απλά αυτή την φορά είναι μια ξεκάθαρη λάθος επιλογή και θα γίνει υπ ευθύνη δικιά μας και του ιδιοκτήτη. Οπότε στην περίπτωση αυτή καλό θα είναι τουλάχιστον να είμαστε καλυμένοι (όσο ειναι εφικτό) με ενα συμφωνητικό που θα λέει πχ ότι επιθυμει την ένταξη παρά τις οδηγίες , προκειμένου πχ να πάρει ρέυμα , δεν θα έχει καμία απαίτηση από εμάς κτλ.

Πάντως επειδή ρώτησε συνάδελφος ποιο πάνω , είπε πώς όταν εβαλε το πρόστιμο η πολεοδομία σε κάποιον θα μπορούσε να πάει να δηλώσει ότι υπάρχουν συνιδιοκτήτες και να επιμεριστεί. Αυτό μπορεί να γίνει ακόμα και σήμερα και μίλησε και για επιστροφή προστίμων!!

Edited by iguana
Link to comment
Share on other sites

ποια ακριβώς τα νομικά κωλύματα;

Δε μιλάμε για διαδικασία για λύση στο ιδιοκτησιακό.

Μιλάμε για λύση καθαρά στο διοικητικό κομμάτι.

 

όπως του χρέωσε πρόστιμο και του μαζεύει τώρα κάθε χρόνο,

έτσι να δηλωθεί για να μην έρθει αύριο η ΥΔΟΜ και του καθίσει πρόστιμο με τα καινούρια μέτρα.

 

Και όταν, άμα κτλ κτλ μπει η περιοχή στο σχέδιο θα έχεις μία τακτοποιημένη ιδιοκτησία.

 

Απλά πράγματα.

 

Απλά το προσύμφωνο θέλει:

δικηγόρο

συμβολαιογράφο.

 

Ποιος είπαμε ότι μίλησε για μονόδρομο; Ο νομικός ε;

 

Και είναι λίγο προκλητικό να μιλάει κάποιος για σύννομες διαδικασίες

για το άρθρο 5...

Οι (ελάχιστα) γνωρίζοντες καταλαβαίνουν....

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.