Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Ρε μπας και έχω δηλώσει και γω στο ίδιο αγροτεμάχιο? Το καλοκαίρι πέρασα από ένα πελάτη μου και είδα ένα καινούριο εκεί παραδίπλα, είχε ακόμα και τις μπετονιέρες εκεί. Θα μους πεις και πού δεν ξεφύτρωσαν μετά τις 28/7. Αυτοί όντως θα έχουν πρόβλημα εκτός αν βγει καμιά άλλη ρύθμιση για τα εξ αδιαιρέτου ως προς τις προϋποθέσεις για να δηλωθεί.

Μπα, ο γείτονας που σου λέω έβαλε απλά 1-2 στέγαστρα κ έκλεισε βεβαίως με τσιμεντοσανίδες μία περιοχή του. ΘΑ το βρει μπροστά του...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα συνάδελφοι, έχω την παρακάτω περίπτωση αυθαιρέτων και θέλω την γνώμη σας....

 

Έχω 3 οικόπεδα, βάση διανομής του 1957 σε οικισμό, στα οποία βγαίνουν 3 οικοδομικές άδειες, περίπου το 1983 και κατασκευάζονται 3 κτίσματα. Οι ιδιοκτήτες είναι διαφορετικοί μεταξύ, αλλά συγγενείες.

 

Γίνεται πολεοδομική μελέτη στο οικισμό και στην συνέχεια πράξη εφαρμογής, με αποτέλεσμα τα 3 οικόπεδα να γίνονται 1 και όλοι να είναι συνιδιοκτήτες. Οι ιδιοκτήτες θέλουν να χωρίσουν το οικόπεδο....

 

Θέλω να τακτοποιήσω και τους 3, οπότε αρχικά πρέπει να γίνει συμβολαιογραφικό προσύμφωνο συστάσεων διηρημένων ιδιοκτησιών, όπου θα αναφέρονται τα ακίνητα που θα περιέλθουν στον καθένα, και στην συνέχεια υποβάλλω 3 ξεχωριστές δηλώσεις;;;;

 

Ή υποβάλλω μια κοινή δήλωση για όλους, τακτοποιώ τα πάντα με την συναίνεση όλων και στην συνέχεια γίνεται η κατάτμηση;;;; Σε αυτή την περίπτωση πως γίνεται η κατηγοριοποίηση του ποσοστού του προστίμου στον καθένα;; ή δεν γίνεται;;;

 

΄Ενα άλλο θέμα που έχω είναι ότι θα χρειαστώ να κάνω νέο τοπογραφικό και διάγραμμα κάλυψης, απότην στιγμή που έχουν αλλάξει τα όρια των οικοπέδων, σωστά;;;

 

Ακόμη, το ποσοστό υπέρβασης δόμησης ή κάλυψης, θα υπολογιστεί, με βάση τους όρους δόμησης που ισχύουν τώρα, αλλά ως τετραγωνικά υπέρβασης, για τον υπολογισμό του ποσοστού, θα μπουν συνολικά οι υπερβάσεις και των 3 κτισμάτων ή στην περίπτωση του προσυμφώνου, θα πάει και αυτό αναλογικά με τα τετραγωνικά που θα αντιστοιχούν στον κάθε ιδιοκτήτη;;;;;;

 

Σας ευχαριστώ...

Edited by panmyr
Link to comment
Share on other sites

παντως,

δεν ειναι συνηθισμενο να γινεται πραξη εφαρμογης και να συνενωνονται   τρια  οικοπεδα αρτια και οικοδομησιμα, σε  ενα,

με νομιμα  κτισματα επανω  σε αυτα

Και γιατι μπορεινα ειναι διαφορετικου εμβαδου καθε οικόπεδο...  και γιατι  μπορει να ειναι διαφορετικου εμβαδου τα κτισματα

και γιατι μπορει να ειχαν συστησει ΟΙ....

 

και πώς ο μελετητης θα ακυρωσει αυτες τις συστασεις και πώς θα αποδωσει ποσοστα "εξ αδιαιρετου"  σε ενα ενιαιο οικοπεδο και στα κτισματα...

σε ιδιοκτητες που εχουν αυτοτελείς...δικές τους οριζοντιες ιδιοκτησιες???

 

Κατι τετοιο -εάν εχει γινει- σημαινει οτι αν αυτοι  θελουν να χωρισουν...θα πρεπει να πληρωσουν  για τοπογραφικά...για φορους διανομης...συμβ/κά...υποθηκοφυλακειο...κλπκλπ.

 

Δεν εχει λογικη...

 

ειδες το σεντονι της ΠΕ???

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Το σεντόνι της ΠΕ το έχω δει, όπου αναφέρεται ένα οικόπεδο με 3 συνιδιοκτήτες, σε ποσοστό 33,33 %......Γενικά στον οικισμό που εξετάζω, υπάρχουν πολλά προβλήματα στην πράξη εφαρμογής....Σκέψου, ότι κόβονται κτίσματα στην μέση, βάσει της ΠΕ....Μεγάλο μπέρδεμα.....Και κόστος για τους ιδιοκτήτες.....

 

Εγώ πάντως συγκλείνω στο προσύμφωνο, τρεις δηλώσεις ξεχωριστές και αναλογικά ποσοστό σε κάθε ιδιοκτήτη, για τον υπολογισμό του ποσοστού υπέρβασης...μου φαίνεται πιο σωστό......

Link to comment
Share on other sites

αυτο το "33,33%" αφορά το τελικο οικοπεδο

ή το αρχικό???

 

υγ

με 33,33% δεν ολοκληρωνεται η ιδιοκτησια  στα 100%...

 

...και θα εχουν παντοτε προβλημα για το ελλειπον ...χιλιοστό...

Link to comment
Share on other sites

σε πολυκατοικια  4 οροφων κ 2 ιδιοκτητων  στον τελευταιο προβλεπονται 2 διαμερισματα  (1 ο καθενας)οπου το ενα εχει κατασκευαστει  κ εκκρεμει εκδοση αδειας για το αλλο .Υπαρχουν αυθαιρεσιες πολλες κ παντου)

εκτος φυσικα απο το αδομητο κομματι που παμε για αδεια .Μπορουμε χωρις να εχουν γινει οι τακτοποιησεις  στα αλλα  να προχωρησουμε ?

Και κατι ακομη σ αυτην την περιπτωση αν κ το εγραψα κ στο πιο σχετικο  thread (αν λεγεται σωστα)

Ειναι υποχρεωτικη η προσβαση με σκαλα ΩΣ στο ανωτατο δωμα (ταρατσα ) για να βγει η αδεια??

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, τα ποσοστά είναι 1ος ιδιοκτήτης 33,33%, 2ος 33,33% και ο 3ος 33,34%......και αφορούν το τελικό οικόπεδο....

Ετσι...ειναι σωστα και βγαινουν...100%

 

Τα αρχικα οικοπεδα...τι εμβαδον ειχε το καθε ενα...και τι εμβαδο ειχε καθε κτισμα σε αυτα..???

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

σε οικοπεδο με ισογεια κατοικια με αδεια αλλα και αυθαιρεσιες. ανηκε στην κυρια Α. αυτη μας αφησε χρονους. κανουν αποδοχη κληρονομιας τα δυο παιδια της με 50% εξ αδιαιρετου. αλλα θελουν αμεσως να το μεταβιβασουν στο παιδι του ενος.

η δηλωση θα γινει απο τους δυο που θα το κληρονομησουν και ας μη φιανεται στο ε9 τους?

μια δηλωση και στους ιδιοκτητες στο συστημα του ΤΕΕ θα βαλω ποσοστο 50 και 50?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.