Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

 

Προσωπικά, με τον 4014, έκανα κάποια λίγα εξ' αδιαιρέτου χωρίς τη συναίνεση του 100%, αφού δεν υπήρχε περίπτωση να βρεθεί το 100%. Έκανε συνάδερφος το τοπογραφικό σε όλο βεβαίως το αγροτεμάχιο και στους ιδιοκτήτες έβαζα τους δικούς μου ως 100% σημειώνοντας στην ΤΕ και στα σχόλια το όλο ιδιοκτησιακό καθεστώς και ότι μπαίνει το 100% διότι αλλιώς δεν προχωράει η δήλωση κλπ κλπ κλπ.

 

Γενικά, με τον 4014, πιστεύω ότι όσοι κάναμε έτσι χωρίς συναίνεση τα εξ' αδιαιρέτου, δεν ήμασταν 100% παράνομοι. Μπορεί να μην ήταν η καλύτερη λύση, αλλά δεν υπήρχε και "λογική" λύση.

 

ΤΩΡΑ, με τον 4178, υπάρχει συγκεκριμένη διαδικασία. ΔΥΣΤΥΧΩΣ, υπάρχει ήδη ή θα υπάρξει όταν έρθει το νέο πρόστιμο πολεοδομίας σε κάποιον ιδιοκτήτη, η πίεση από τους ιδιοκτήτες να τους κάνουμε τις δηλώσεις. Επίσης, ενδεχομένως κάποιοι ιδιοκτήτες πλέον να δέχονται την αμοιβή που τους λέμε και να μην μας ΠΡΗΖΟΥΝ ότι ο άλλος το κάνει με 500€.

 

ΩΣΤΟΣΟ, προσωπικά μιλώντας, και μόνο αυτό που γράφει ο jja, ότι μπορεί οι ΥΔΟΜ προκειμένου να διαγράφουν πρόστιμα να ζητάνε το προσύμφωνο, φτάνει για να μείνω μακριά πια από τέτοιες "παγίδες".

 

ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ότι και να του πεις... Άντε και να πάρεις αμοιβή 2000€ (σιγά να μην στα δώσει).

Εάν αύριο - μεθαύριο ΑΠΑΙΤΗΘΕΙ το προσύμφωνο τι θα κάνεις? Θα τρέχεις στα δικαστήρια να πεις ότι: "Είχα ΥΔ ότι ΘΑ μου φέρει το προσύμφωνο"? Εδώ ΑΚΟΜΗ ΤΡΕΧΟΥΜΕ με τις μ@λ@κίες τα "υπολειπόμενα σχέδια" του 4014, το ΔΕΔΟΤΑ κλπ, θα βάλουμε στο κεφάλι μας ΚΑΙ το προσύμφωνο???

 

Στην τελική, είναι να γίνει Η ΑΡΧΗ !!!

Στην Ελλάδα ζούμε...Εάν κάνει κάτι ο γείτονας, θα το κάνουμε κι εμείς!!!

Ε, ας ΠΙΕΣΟΥΜΕ ο καθένας ώστε να πάρουν μπρος τα προσύμφωνα!!!

 

 

ΥΓ: ...οι συμβολαιογράφοι "κλέφτες" θα γίνουν??? :D

 

 

 

Αγαπητέ architect_duth

Έχουμε συνομιλήσει στο παρελθόν, έχουμε συμφωνήσει σε πολλά θέματα και έχεις κερδίσει την εκτίμησή μου.

Παρόλα αυτά το παραπάνω μήνυμά σου νομίζω βιάζει εντελώς κάθε λογική:

Έγραψες στην ΤΕ ότι έβαλες το 100% διότι αλλιώς δεν προχωρούσε η δήλωση; (Δηλαδή παραδέχεσαι ψευδή δήλωση!)

Δεν ήσουν 100% παράνομος; (Σαν να μου λες τώρα ότι έκλεψες την τράπεζα αλλά δεν πήρες όλα τα λεφτά!!!)

Συγγνώμη, αυτές οι δικαιολογίες πιστεύεις στέκουν μπροστά σε ένα δικαστήριο;

Όσο για την περίφημη ΥΔ ιδιοκτήτη ότι παίρνει τις ευθύνες κι αυτή νομίζω δεν είναι πανάκεια! Πολύ απλά θα υποστηρίξει ότι αυτός δεν ξέρει και ξεγελάστηκε!

Συνάδελφε αυτή η συζήτηση έγινε για μήνες επί 4014.Μην την ξαναπιασουμε.Είχαμε παρα πολλά πατήματα επί 4014 για να το κανουμε και είναι άπειροι συνάδελφοι εδώ στην Θεσσαλονίκη που προχωρήσαμε έτσι (η πλειοψηφία θα έλεγα).Συμφωνώ απόλυτα με τον architect

 

Στάλθηκε από το GT-I9070 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

 

Edited by iguana
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και για να γίνω ποιο ξεκάθαρος συμφωνώ στο ότι καλά κάναμε και τα προχωρήσαμε έτσι.άλλα στον καινούριο νόμο είναι αλλιώς τα πράγματα και πτοεί να εξαντλήσουμε κάθε πιθανότητα για να γίνει το προσυμφώνο.από εκεί και πέρα αν δεν μπορεί να γίνει με τίποτα o καθένας αναλαμβάνει τα ρίσκα του .Ίσως κάποιες περιπτώσεις που τρέχουν πρόστιμα κτλ να προχωρήσουμε πάλι με τον τρόπο του 4014 δεν ξέρω ακομη

Στάλθηκε από το GT-I9070 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ architect_duth

Έχουμε συνομιλήσει στο παρελθόν, έχουμε συμφωνήσει σε πολλά θέματα και έχεις κερδίσει την εκτίμησή μου.

Παρόλα αυτά το παραπάνω μήνυμά σου νομίζω βιάζει εντελώς κάθε λογική:

Έγραψες στην ΤΕ ότι έβαλες το 100% διότι αλλιώς δεν προχωρούσε η δήλωση; (Δηλαδή παραδέχεσαι ψευδή δήλωση!)

Δεν ήσουν 100% παράνομος; (Σαν να μου λες τώρα ότι έκλεψες την τράπεζα αλλά δεν πήρες όλα τα λεφτά!!!)

Συγγνώμη, αυτές οι δικαιολογίες πιστεύεις στέκουν μπροστά σε ένα δικαστήριο;

Όσο για την περίφημη ΥΔ ιδιοκτήτη ότι παίρνει τις ευθύνες κι αυτή νομίζω δεν είναι πανάκεια! Πολύ απλά θα υποστηρίξει ότι αυτός δεν ξέρει και ξεγελάστηκε!

Καταρχάς +1 για όλες τις συζητήσεις μας!!! :)

Όπως λέει παρακάτω κι ο iguana (νομίζω), ο 4014 έδινε κάποια τέτοια μικρο-πατήματα. Από την άλλη έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΑΙΟ, για το ότι κατά πάσα πιθανότητα, όλα αυτά δεν στέκουν πουθενά!!! Ωστόσο, όπως προείπαμε, ο 4014 ήταν αρκετά πιο τρύπιος σε αυτό το σημείο γι΄αυτό και έκανα κάποιες δηλώσεις έτσι. Από την άλλη, επειδή δεν μου καθόταν καλά όλο αυτό και είχα κάποιες αϋπνίες με τις μλκ που κάναμε, σταμάτησα σχετικά γρήγορα αυτήν τη λογική και στο σύνολο έκανα μόλις 2-3 εξ' αδιαιρέτου που είχαν πρόστιμα. Μάλιστα, ένα από αυτά, πρέπει να το φέρω στον 4178 και έχω ξαναχάσει τον ύπνο μου!!!

Γι' αυτό λέω ότι ΜΗΝ κάνουμε τα ίδια με τον 4178. Ο νέος νόμος έχει ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ διαδικασία!!!

 

 

καλαφατίζω

  1. σφραγίζω τις σχισμές/ρωγμών των παλαιών ξύλινων πλοίων και βαρκών ή άλλων κατασκευών με ξεφτίσματα από κάβους, στριμμένα και ποτισμένα με πίσσα
  2. (χυδαίοσυνουσιάζομαιγαμώ (για τον άντρα)

 

Ο 4178 μας καλαφάτισε!!!!

 

Συνάδελφε αυτή η συζήτηση έγινε για μήνες επί 4014.Μην την ξαναπιασουμε.Είχαμε παρα πολλά πατήματα επί 4014 για να το κανουμε και είναι άπειροι συνάδελφοι εδώ στην Θεσσαλονίκη που προχωρήσαμε έτσι (η πλειοψηφία θα έλεγα).Συμφωνώ απόλυτα με τον architect Στάλθηκε από το GT-I9070 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

 

 

Και για να γίνω ποιο ξεκάθαρος συμφωνώ στο ότι καλά κάναμε και τα προχωρήσαμε έτσι.άλλα στον καινούριο νόμο είναι αλλιώς τα πράγματα και πτοεί να εξαντλήσουμε κάθε πιθανότητα για να γίνει το προσυμφώνο.από εκεί και πέρα αν δεν μπορεί να γίνει με τίποτα o καθένας αναλαμβάνει τα ρίσκα του .Ίσως κάποιες περιπτώσεις που τρέχουν πρόστιμα κτλ να προχωρήσουμε πάλι με τον τρόπο του 4014 δεν ξέρω ακομη Στάλθηκε από το GT-I9070 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Ίσα ίσα θα έλεγα, ότι αυτοί που έχουν πρόστιμα, έχουν ακόμη ένα ΜΕΓΑΛΟ κίνητρο για να ψάξουν το 65% !!!

Μπορεί να είναι αδύνατο, αλλά ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΩΡΑ, από μεριά μας, ΠΡΟΤΕΙΝΩ, για τον δικό μας ύπνο, να ΜΗΝ κάνουμε πίσω!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχει κάνει κάποιος αυτό το προσύμφωνο του άρθρου 5 να μας πει τι ακριβώς είναι ?

 

Εγώ έχω ένα κληροτεμάχιο εκτός σχεδίου στο οποίο έγινε σύσταση ιδιοκτησιών εξ αδιαιρέτου με πρόβλεψη να χτίσει ο καθένας όση δόμηση του αναλογεί. 

 

Σε αυτήν την περίπτωση πρέπει να γίνει το προσύμφωνο για να μπει στον 4178 ? 

 

Επίσης ισχύει αυτό που λένε οι Συμβολαιογράφοι στο έγγραφο που βγάλανε για τον 4178/13 ?

 

«Οι διατάξεις της παρ. 1 του άρθρου 1 του ν.δ.1024/1971 (A’232) εφαρμόζονται και επί γηπέδων, κειμένων εκτός σχεδίου πόλεως και εκτός ορίων οικισμών, επί των οποίων έχουν ανεγερθεί οικοδομήματα μέχρι την 28-7-2011 υπό την επιφύλαξη των οριζομένων στις διατάξεις του άρθρου 1 του παρόντος νόμου».

 
Ερ.: Ποιο είναι το κριτήριο εφαρμογής των διατάξεων της άνω παραγράφου;
 
Η ύπαρξη οικοδομημάτων μέχρι τις 28.7.2011 που να εξαντλούν το σύνολο των ΄΄υπό σύσταση διηρημένων ιδιοκτησιών΄΄, δηλαδή όσες κάθετες συσταθούν τόσες θα πρέπει να είναι οι υφιστάμενες οικοδομές. Ακόμη και αν είναι ένας ο ιδιοκτήτης.

 

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που έγινε τακτοποίηση (χωρίς συναίνεση) με τον 4014, με τον τρόπο που αναφέρει ο architect_duth και ο iguana σε περίπτωση που έχει συμπληρωθεί το 65% των ιδιοκτητών, μπορούν να παν στα δικαστήρια; 

Link to comment
Share on other sites

Είναι ανεξάρτητα θέματα.

Μπορείς να πας στα δικαστήρια και μετά να μεταφέρεις στον 4178 για να μην έχεις και ευθύνη...

Link to comment
Share on other sites

 

Τελικά έχει κάνει κάποιος αυτό το προσύμφωνο του άρθρου 5 να μας πει τι ακριβώς είναι ?

[ 5 φιλοι εχτισαν 5 αυθαιρετα σε εναν  αγρο...και προσυμφωνουν να τα τακτοποιησουν...να πληρωσει καθε ενας τα δικα "του" και να συστησουν καθετη ιδιοκτησια και να καθορισουν διαδρομους...αποκλειστικες χρησεις κλπ....]

 

Εγώ έχω ένα κληροτεμάχιο εκτός σχεδίου στο οποίο έγινε σύσταση ιδιοκτησιών εξ αδιαιρέτου με πρόβλεψη να χτίσει ο καθένας όση δόμηση του αναλογεί. [αφου εχεις συσταση καθετης πριν το 1992...μπορει καθε ενας να χτισει όσα δικαιουται ή να τακτοποιησει η καθε καθετη τα δικα της...χωρις την συναινεση των υπόλοιπων...]

 

Σε αυτήν την περίπτωση πρέπει να γίνει το προσύμφωνο για να μπει στον 4178 ? ΟΧΙ

 

Επίσης ισχύει αυτό που λένε οι Συμβολαιογράφοι στο έγγραφο που βγάλανε για τον 4178/13 ? [????]

 

κατι...περιμενουμε...."κοντος  ψαλμός...".

 

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

dimitri ευχαριστώ. Σου έστειλα και δεύτερο p.m. πριν δω ότι μου απάντησες. Αν θες να γράψεις κάτι άλλο συνέχισε εδώ. 

 

Δυστυχώς τώρα που ξαναβλέπω τα χαρτιά που μου δώσανε.....η σύσταση που έχουν κάνει είναι του 1995 ! Άρα υπάρχει πρόβλημα λες ? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.