Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Η αδεια ειναι 20ετιας...

Δε ριχνεις μια ματια μηπως ειναι εν ζωη (η και εν ενεργεια ακομα) εργολαβος και μηχανικος?

 

Ειδαλλως τα υψη απο καμια σταθμη μονο θα τα ορισεις και θα κανεις μονος σου νεα τομη και διαγραμμα καλυψης...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 496
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οικοδομική άδεια του 60 στο κέντρο της ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ. Ο φάκελος έχει χαθεί και εχω στα χέρια μου μια βεβαίωση απώλεια του 2006, το στέλεχος με το τοπογραφικό.

Θέλουν βεβαίωση νομιμότητας.

Από έρευνα του μεσίτη βρέθηκε μια κάτοψη τυπικού ορόφου από έναν ιδιώτη. Συγκρίνοντας  την κάτοψη με την αποτύπωση το διαμερίσματος είναι μεγαλύτερο κατά 40 εκ από τη μια πλευρά εις βάρος πιθανόν του άλλου διαμερισματος.

ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ?

Α) Μερική ανασύσταση ορόφου ( αποδοχή της τωρινής κατάστασης ως νόμιμη) και έκδοση βεβαίωσης (ως χωρίς αυθαιρεσίες διαμέρισμα)

β) Υπαγωγή στο νόμο ως αυθαίρετο προ του 75 και με ένα 500 να δώσω βεβαίωση αλλά με τη εγκεκριμένα σχέδια να κάνω τη σύγκριση!!!

 

ΣΟΣ πρέπει να γίνει η αγοροπωλησια μέχρι 15/12..

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η κατοψη τυπικου οροφου απο τον ιδιωτη ειναι θεωρημενη η ειναι ενα απλο σχεδιο?

Η αγοραπωλησια ως τα μεσα του Δεκεμβρη αποκλειεται να γινει.

 

Απευθυνσου στον 3ο οροφο της Κεντρικης Πολεοδομιας και πιο συγκεκριμενα στην Κα Αρμπατζογλου που εχει τη μεγαλυτερη εμπειρια στις ανασυστασεις για να δεις πως θα πορευτεις

 

Εχω αναλογη περιπτωση αναλογου παλαιοτητος κτισμα που απωλεσθη ο φακελος της ΟΑ

Προχωραω σε μερικη ανασυσταση του οροφου με συμβολαιογραφικα σχεδια τα οποια, ολως περιεργως, συμπιπτουν με την πραγματικοτητα, σε επιπεδο του διαμερισματος μου

 

Ψαξε να βρεις κανενα σχεδιο σε αρχεια συμβολαιογραφων, εχω την εντυπωση πως κανει ταχυτερη την ανασυσταση ηδη υπαρχον μη εγκεκριμενο σχεδιο απο οτι μια αποτυπωση ολοκληρου του κτηριου, στο εγκεκριμενο περιγραμμα του

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ κατ' αρχήν . Το σχέδιο το βρήκε ο μέσο της απο μια αδεια εσωτερικών δια ρυθμίσεων του 2004. Δεν έχει υπογραφές απο μηχανικό πηγή ΕΛΕΝΧΟ πολεοδομίας.

Αν πω ότι δεν βρήκα τίποτα πέρα ακοή στελέχωση και τοπογραφικό. Δεν μπορω να το δηλώσω ως αυθαίρετο κατηγορία 2 και να δώσω βεβαίωση. ;;;; Πρέπει να κάνουν συμβόλαιο αλλιώς ακυρώνεται η αγοραπωλησία γιατί ο αγοραστής φεύγει εκτος Ελλάδας!!

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε την τυχη σου στην Πολεοδομια με το σχεδιο που εχεισ στα χερια σου, μηπως στο θεωρησουν και σε επιτρεψουν να το χρησιμοποιησεις ως εγκεκριμενο πολεοδομικο....

Μετα απο κει βαλτο στο 4178 και καθαριζεις

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλα μπερδευτηκα, στην κατηγορία 2,3 δεν ζητάει σχέδια αλλα αποτύπωση. Κανω λάθος;;; Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα θα πρεπει να εχεις πρωτιστως στα χερια σου καποιο εγκεκριμενο πολεοδομικο σχεδιο με το οποιο θα κανεις αντιπαραβολη την πραγματικη κατασταση για να βρεις τις παραβασεις και να τις τακτοποιησεις

Link to comment
Share on other sites

Τελικα η δυσκολια που θα συναντησεις στη μερικη ανασυσταση φακελου εξαρταται κατα ενα πολυ σημαντικο βαθμο απο την υπαλληλο που θα πετυχεις.

 

Οικοδομη του 1959, κτιστηκε με σκοπο την πωληση των διαμερισματων στο κρατος για την παραχωρηση αυτων μεσω παραχωρητηριων του κρατους σε προσφυγες του ΟΗΕ

Απωλεσθη ο φακελος, τοσο της αρχικης οσο και της προσθηκης.

Μετα απο μεγαλη και ενδελεχεστατη αναζητηση σε συμβολαιογραφικο επιπεδο, καταφερα να βρω το αρχειο των παραχωρητηριων που δεν ηξερε κανενας να με διαφωτισει που στο καλο βρισκεται και απο κει βρηκα τις συμβολαιογραφικες πραξεις πωλησης των διαμερισματων απο τον εργολαβο στο δημοσιο.

 

Η συμβολαιογραφος που τηρουσε το αρχειο το τεως συμβολαιογραφου μου εδωσε συμβολαια και κατοψεις, που ολως περιεργως ηταν ακριβεστατες ως προς τις εσωτερικες διαστασεις

Ηταν και σφραγισμενες και θεωρημενες απο τη Νομαρχια αλλα η Πολεοδομια δεν τις δεχθηκε γιατι, λεει, ειχαν λιγακι διαφορετικο περιγραμμα σε καποια σημεια απο το 1:500 τοπογραφικο της κακιας ωρας που βρεθηκε στο στελεχος της προσθηκης!

 

Και πρεπει να κανω ανασυσταση με βαση αυτο το σχεδιο, τροποποιωντας το στα σημεια που μου ζητηθηκαν και σα να μην εφτανε ολο αυτο, δε μου επιτρεπουν εστω να αναγραψω πανω σε αυτο το υψος του οροφου, παρα μονο μου ζητουν να κανω και μια τομη με τους ορους δομησης του τοτε, βασει των ΦΕΚ που ισχυαν τοτε....

Για να μπορεσω να πιστοποιησω το υψος του οροφου μου....

 

Πρωτη φορα μια ανασυσταση ειναι τοσο μα τοσο δυσκολη...

 

Και μετα την ανασυσταση ερχεται και 4178....

Link to comment
Share on other sites

Τα πραγματα ειναι πιο απλα απο οσο φανταζεστε

Μου εχει τυχει 4 φορες μεχρι στιγμης να κανω ανασυσταση για πωληση

Μερικη ανασυσταση ως προς τον οροφο.

Βρεθηκε μονο το στελεχος με το τοπογραφικο και τιποτα παραπανω.

Αρκουσε για να τηρηθει το περιγραμμα...

Αν εβρισκα σχεδιο συμβολαιογραφου, μη πολεοδομικο, το επαιρνα να ελεγξω το διαμερισμα μου αν συμπιπτει με αυτο και αν οχι, βασιζομουν πανω στο περιγραμμα του, σχεδιαζα το διαμερισμα μου πανω στην κατοψη, χωροθετημενο εκει ακριβως που επρεπε να ειναι, κενος ολος ο υπολοιπος οροφος πλην κλιμακοστασιου και διαδρομου (πλην κοινοχρηστων δηλαδη, οτι ειναι ιδιοκτησια αλλη και δεν εχω προσβαση την αφηνω κενη στο σχεδιο), εγκρινεται το σχεδιο και βεβαιωνω βασει αυτου

 

Ποτε δε μπηκα στη διαδικασια να κανω ανασυσταση ολης της οικοδομης, με οψεις, τομες, κατοψεις, διαγραμματα καλυψης κλπ

 

Βασιζομουν παντα πανω στην αποτυπωση της υπαρχουσας καταστασης, η οποια αν δεν υπερεβαινε το εγκεκριμενο περιγραμμα που φαινοταν στο τοπογραφικό, τοτε εγκρινοταν και επαιρνε επισημοτητα με σφραγιδα πολεοδομιας και εθεωρουνταν εγκεκριμενο πολεοδομικο πλεον, βασει του οποιου βεβαιωνα...

 

So simple, αλλα χρονοβορο...

Συνάδελφε μου έχει τύχει μια παρόμοια περίπτωση και ελπίζω να με βοηθήσεις.

Ανέλαβα μια οριζόντια ιδιοκτησία (1ος όροφος δυοροφο κτίριο) και στην αρμόδια πολεοδομία βρήκα μόνο στέλεχος άδειας και ένα σκαριφήμα τοπογραφικου. Μου ζήτησαν να έκδοσω βεβαιωση και μου έδωσαν το συμβόλαιο και τα σχέδια που σχεδιαστικαν για το συμβόλαιο τα οποία έχουν σφραγίδα μηχανικου και όχι πολεοδομίας. Πήγα για αυτοψία στο ακίνητο και διαπίστωσα ότι τόσο η αποτύπωση των σχεδίων που έχω στα χέρια μου όσο και το συμβόλαιο δεν συνάδουν με αυτό που είδα. (Το σκαριφήμα του τοπογραφικου καθώς και τα τετραγωνικά που αναφέρονται στο στέλεχος συνάδουν με την αυτοψία) Μπορώ να τα παραλήψω τελείως να σχεδιάσω μια κάτοψη σύμφωνα με αυτό που είδα να το πάω στην πολεοδομία και πάνω σε αυτό να έκδοσω βεβαιωση;; Η πολεοδομία θα μου επικυρώσει μόνο μια κάτοψη χωρίς να κάνει έλεγχο;

Σε ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Υ.γ το ακίνητο χτίστηκε το 80 και η αγοραπωλησία πραγματοποιήθηκε το 98 όπου έγιναν και τα αντίστοιχα σχέδια που έχω στα χέρια μου

Edited by mkonios
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τοσο απλα οπως τα παρουσιαζεις

Η ανασυσταση ειναι μορφη αδειας.

Χρειαζονται καποια απαιτουμενα χαρτια, περαν της αποτυπωσης σου στο περιγραμμα του τοπογραφικου, χωροθετημενο στο καταλληλο σημειο, το συμβολαιο του ακινητου, τεχνικη σου εκθεση, το στελεχος, ενδεχομενως δηλωσεις αναθεσης αναληψης και καποια ΥΔ ιδιοκτητη με θεωρηση γνησιου υπογραφης

 

Η διαδικασια κανα μηνακο θα σου τραβηξει, αναλογως φορτου εργασιας του υπαλληλου που θα το χρεωθει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.