Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Δεν ειναι τοσο απλα οπως τα παρουσιαζεις

Η ανασυσταση ειναι μορφη αδειας.

Χρειαζονται καποια απαιτουμενα χαρτια, περαν της αποτυπωσης σου στο περιγραμμα του τοπογραφικου, χωροθετημενο στο καταλληλο σημειο, το συμβολαιο του ακινητου, τεχνικη σου εκθεση, το στελεχος, ενδεχομενως δηλωσεις αναθεσης αναληψης και καποια ΥΔ ιδιοκτητη με θεωρηση γνησιου υπογραφης

 

Η διαδικασια κανα μηνακο θα σου τραβηξει, αναλογως φορτου εργασιας του υπαλληλου που θα το χρεωθει.

Συνάδελφε δεν θεωρώ ότι είναι απλό, αντιθέτως έχω μπλεχτεί αρκετά!

Το συμβόλαιο και τα σχέδια που έχω είναι φανερό ότι έχουν κάποιες διάφορες από το υφιστάμενο κτίσμα (ένα μπαλκόνι που στο σχέδιο και στο συμβόλαιο φαίνεται ενιαίο αλλά στο κτίριο δεν είναι και όπως βγαίνεις από το κλιμακοστάσιο για να πας στον όροφο οδηγησαι σε έναν κοινόχρηστο χώρο-μπαλκόνι και από εκεί μπαίνεις στην είσοδο του σπιτιού, σε αυτό το σημείο ο τοίχος από λήξης κλιμακοστάσιο έχει ´´τραβηχτεί´´ 3 μέτρα μπροστά χωρίζοντας επι της ουσίας τον κοινόχρηστο χώρο στα 2 (ο μίσος πλέον έχει πρόσβαση μόνο από το μπαλκόνι ) και η είσοδος του σπιτιού είναι πλέον μέσα σε αυτόν τον χώρο.

Το θέμα είναι ότι αυτά έγιναν εξαρχής έτσι από το 80 (ήταν φανερό ότι δεν ήταν μεταγενέστερα) και ότι όσον αφορά τετραγωνικά και κάλυψη δεν έχω βρει ότι υπάρχει πρόβλημα. Στο τοπογραφικό από σκαριφήμα φαίνεται να είναι πιο πίσω ο τοίχος.. Σημείωση είναι η δεύτερη τακτοποίηση οου ανέλαβα καθώς ειμαι νέος μηχανικός οπότε αντιλαμβάνεσαι..

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 496
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπον, να πω κι εγω την ιστορια μου, ειδικα για τους εν Θεσσαλονικη συναδελφους που συναναστρεφονται με την Κεντρικη Πολεοδομια...

 

Περιπτωση οικοδομης 1959 με αρχικη ΟΑ και προσθηκη, απωλεσθησαν απαντα.

Βρηκα κατοψεις συμβολαιογραφικες που επωληθησαν ολα τα διαμερισματα στο κρατος, συνεπιπταν σε μεγαλο βαθμο με την πραγματικοτητα

Μπαινω στη διαδικασια μερικης ανασυστασης οροφου με ανασυσταση και τομης για βεβαιωση υψους, συμφωνα με οδηγιες μηχανικου της Πολεοδομιας.

Καθομαι διαβαζω ΓΟΚ55, διαταγματα, εγκυκλιους του 1960 κλπ και τα ετοιμαζω ολα για καταθεση....

 

...οταν και βρεθηκα στη δυσαρεστη θεση να διαπιστωσω οτι ο φακελος χρεωθηκε σε αλλο μηχανικο, ο οποιος εκτος του οτι ηθελε αλλα πραγματα, αρνηθηκε να μου εγκρινει την ανασυσταση τομης γιατι.... ηταν ενα επιπλεον βαρος γι αυτον...!!!

 

Και στην τελικη, αφου με προσεβαλε ως μηχανικο θεωρωντας με απειρο, μου ειπε πως ενας εμπειρος μηχανικος θα εδινε βεβαιωση νομιμοτητας του διαμερισματος γιατι....φαινεται αν το κτηριο ειναι νομιμο η εχει παρανομιες... με το ματι...

Και οτι η ανασυσταση δεν εχει κανενα νοημα, το σχεδιο της ανασυστασης δεν ειναι εγκεκριμενο πλεον αλλα ενα απλο σχεδιο που συνοδευει μια αποφαση και μπορει ανα πασα στιγμη να αναιρεθει...

Με λιγα λογια προσπαθουσε να με αποφυγει για να μην κανει τη δουλεια του, αφου θεωρησε πως το σωστοτερο ειναι να δωσω βεβαιωση νομιμοτητος για διαμερισμα που δεν ξερω αν ειναι νομιμο η οχι....

 

"και που θες να ξερω εγω αν ειναι νομιμο η οχι?" ρωτησε...

 

Εν τελει του ζητησα απλα να κανει τη δουλεια για την οποια τον πληρωνει ο ελληνας φορολογουμενος και εληξε πασα συζητηση εκει...

Link to comment
Share on other sites

Στον 4014 νομίζω κάπου έλεγε οτι σε περιπτώσεις κτηρίων που είχε χαθεί η ΟΑ (και ο φάκελος και το στέλεχος) τότε θεωρούσαμε το κτήριο ως αυθαίρετο. Στον 4178 τι προβλέπεται για τέτοιες περιπτώσεις? Ψάχνω αλλά δεν βρίσκω κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι μπορείς να κάνεις τη συγκεκριμένη "τρίπλα" αρκεί να σε συμφέρει οικονομικά, δηλαδή ιδανικά να είναι κατηγορίας 1 ή το πολύ κατηγορίας 2.

Link to comment
Share on other sites

Είναι κατασκευή προ του 75 αλλά εγώ θέλω να δηλώσω υπέρβαση δόμησης (ΒΧ σε ΚΧ) που έγινε το 1980 στο υπόγειο. Τα ερωτήματα είναι:

1) Εφόσον δεν υπάρχει ούτε σχέδια ούτε στέλεχος της ΟΑ μπορώ να το θεωρήσω όλο αυθαίρετο? Αναφέρεται κάπου στον 4178 αυτό?

2) Αν το θεωρήσω αυθαίρετο πως το δηλώνω? Με 1 ΦΚ κατηγορίας 1 για όλο το κτήριο σαν κατασκευή προ '75 και 1 ΦΚ κατηγορίας 2 για τη μετατροπή σε ΚΧ του υπογείου προ '83? Μου φαίνεται περίεργο γιατί αφού θα πάει ως χωρίς ΟΑ και προ 75, τακτοποιούνται τα πάντα όλα με 500 ευρώ άρα δεν έχει νόημα να βάλω άλλο ΦΚ από τη στιγμή που μιλάμε για χώρο εντός του όγκου του κτηρίου.

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να μπορουσα κι εγω να το δηλωσω ΟΛΟ ως προ 1975 με την απωλεια του φακελου μου...

Ελα ομως που εχει ερκερ και μαλιστα 50ποντο αντι 40ποντο πανω απο κοινοχρηστο πολης...

 

Οποτε αναγκαστικα παμε με ανασυσταση...

Link to comment
Share on other sites

Ινζάγκι που το λέει ο 4178 ότι αν έχει χαθεί ο φάκελος το πάμε ως χωρίς ΟΑ?

Δύο στα δύο αυθαίρετα με χαμένους φακέλους, ελπίζω να μην τριτώσει, δεν αντέχω άλλο!

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν λεει οτι το πας χωρις αδεια

Λεει οτι το πας με αδεια αλλα μπορεις, αντι για ανασυσταση, να δηλωσεις ως αυθαιρετο το διαμερισμα σου, αν σε συμφερει και να καθαρισεις πιο γρηγορα.

 

Με αδεια, εννοειται, τουλαχιστον το στελεχος το εχεις

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ΟΥΤΕ το στέλεχος! Γι' αυτό ρωτάω αν μπορώ να το πάω χωρίς ΟΑ (ή αλλιώς πως?).

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

Βαλε δικηγορο να ψαξει στο υποθηκοφυλακειο

Θα υπαρχει σε καποιο συμβολαιο επισυναπτομενο... Δε μπορει...

 

Αλλα και παλι και να αναγραφεται ο αριθμος στο συμβολαιο, θεωρεις πως ειναι με αδεια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.