Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Της αδειας εννοειται. Δεν υπαρχει λογος να βαλω τοπογραφο να κανει νεο τοπογραφικο

Διαπιστωσα πως ολα τα σχεδια ειναι προεγγρισεις, πριν την εκδοση της ΟΑ οποτε ετσι κι αλλιως δεν παιζει να χρησιμοποιηθουν

Το μοναδικο σχεδιο που θα χρησιμοποιησω ειναι αυτο της τομης και της οψης, για να πιστοποιησω τα υψη...

 

Το θεμα ειναι οτι για να προκυψουν τα νουμερα που αναγραφονται στο στελεχος, ο μηχανικος εκανε υπολογιστικο λαθος ξεχνωντας να αφαιρεσει απο την καλυψη ενα τμημα του οικοπεδου που ειναι εμφανως ακαλυπτο

 

Εγω την κατοψη που θα δωσω θα την κανω βασει του εγκεκριμενου περιγραμματος που θα περιεχει και εναν εξωστη ανοικτο (που εκλεισε και τακτοποιω με 4178) αλλα στο διαγραμμα καλυψης που θα συμπεριλαβω θα εξηγω τα ακριβη και πραγματικα νουμερα και σε υποχημειωση θα αναφερω πως προεκυψαν τα λανθασμενα νουμερα του τοτε μηχανικου

 

Δεν ξερω τι αλλο να κανω...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 496
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα! Σε περίπτωση απώλειας φακέλου από την πολεοδομία, ο ιδιοκτήτης έχει στη κατοχή του τα εγκεκριμένα σχέδια και το στέλεχος της ο.α.. Μπορώ να προχωρήσω σε τακτοποίηση χωρίς να κάνω ανασύσταση?

Link to comment
Share on other sites

.... καλοπροαίρετα ρωτάω εγώ τώρα ...

και πως σιγουρεύεσαι ότι δεν έχουν γίνει αναθεωρήσεις ή "σκόπιμα" χάθηκε ...

μου έτυχε ίδια περίπτωση όπου πελάτης είχε τα εγκεκριμένα σχέδια και βεβαίωση για την απωλεια φακέλλου με ημερομηνια προ έτους .... (σημειωτέον ότι στην βεβαίωση δεν αναγραφόταν η λέξη "απώλεια" αλλά "αδυναμία ευρεσης") .... αλλά τα σχέδια υπήρχαν στην πολεοδομία .... βρέθηκαν .... και ήταν άλλα ... νεότερα του πελάτη ... με αλλαγές ...  

Link to comment
Share on other sites

Ναι όμως δεν είναι υποχρέωση του μηχανικού να κάνει τον ντεντέκτιβ, τα εγκεκριμένα σχέδια και το στέλεχος του το παραδίδει ο ιδιοκτήτης,

αν μπούμε σε αυτή την λογική απατεωνιάς, τότε βράσε όριζα !!!!

Link to comment
Share on other sites

ναι δε λεω, σωστα τα λεει ο georgaleos

μου ειχε τυχει να μου φερει ιδιοκτητης σχεδια που τα ειχε απο την αγορα του διαμερισματος του,

για να μπει στον 3843 και τοτε μας εδιναν κ μια υπευθυνη δηλωση οτι αυτα ειναι τα σχεδια της οα

ελα ομως που δεν ηταν....

γιατι αλλα ελεγε η οα και με αλλα σχεδια ειχε κανει ο εργολαβος την ΟΙ, της οποιας τα σχεδια ειχε ο ανυποψιαστος πελατης μου

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Ακίνητο με ο.α. του 73 περίπου. Που χτίστηκε με νόμο επταετίας σε εκτός σχεδίου περιοχή, Μαραθώνας, που είχαν δώσει νόμο και επετρέψαν αυτοί τότε να χτιστούν.

Εκανε την λυόμενη τύπου βιομπετόν κατοικία που επιτρεπόταν, έκανε όμως και ΥΔ 5τμ στο ισόγειο και έφτιαξε και ένα υπόγειο 15τμ περίπου.

Σήμερα η άδεια: πολεδομία, αρχαιολογία, ΔΕΗ είναι αδύνατον να βρεθεί.

Με συμφέρει να το πω χωρίς οικ. αδ. και να γράψω σχόλιο είχε κατασκευαστεί με οικ. αδ. προ του 75 άρα πρόστιμο 500.

και ή να συνεχίσω να ψάχνω μέρες για την οικ.αδ - που ήδη έχω αφιερώσει 3 πρωινά- και με κίνδυνο να μην βρεθεί και να χάνω τα πρωινά?

Επίσης αν βρεθεί το στέλεχος, δεν μεκαλύπτει, προφανώς θα θέλει και τοπογραφικό και κατόψεις!
Πως σας ακούγεται να το δηλώσω χωρίς ο.α. και με το σχόλιο που έχω πει ήδη!
Μου διαφεύγει κάτι που δεν έχω σκεφτεί, υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος?

 

Μεταφέρθηκε στο παρόν

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

το να αναφέρεις ως δικαιολογητικό παλαιότητας μια άδεια την οποία δεν έχεις και δεν θα προσκομίσεις δεν σε καλύπτει.

Αν είσαι Αθήνα ίσως μια βόλτα μέχρι την ΓΥΣ για αερ/φια να ήταν προτιμότερη λύση και σε συνδυασμό με το Ε9 του πελάτη (στο οποίο θα αναγραφούν τα σωστά τετραγωνικά με τη σωστή παλαιότητα) να μπορείς να το προχωρήσεις ως προ 75 κατηγορία 1.

Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να έχει γίνει κάποια τακτοποίηση με μεταγενέστερους νόμους (720/77 κ 1337/83). Στο αντίστοιχο τμήμα αυθαιρέτων τηρούν βιβλίο καταγραφής των τότε δηλώσεων. Με το όνομα του ιδιοκτήτη κάνε μια τελευταία προσπάθεια μήπως ανακαλύψεις κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη βοήθεια. Μάλιστα ούτε τη ΓΥΣ, ούτε το Ε9 είχα σκεφτεί.

Ξεκινάω να το ψάχνω, έχω βρει όμως αντίγραφο σεντονιού, (μόνο με σφραγγίδα Μηχανικού, που είναι άφαντος - Λογικό.) Χαρτιά ΙΚΑ οτι πλήρωνε για την κατασκευή το 73-75.
Εγκριση Αρχαιολογίας οτι του επιτρέπαν τις εκσκαφές με Επιστασία Αρχαιολόγου.

Θεωρώ ότι έχω βρει λίγα στοιχεία και είμαι σε ένα καλό δρόμο.

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.