Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Σας ευχαριστώ. Το προχώρησα τελικά με τα εγκεκριμένα σχέδια της πολεοδομίας, το εμβαδό που αναφέρεται στην τροποποίηση συστάσεως οριζοντίου ιδιοκτησίας συμφωνεί με το εμβαδό της κάτοψης του σχεδίου (δεν υπήρχε κατοψη που να προσαρτάται στο συμβόλαιο από το αρχειο του συμβολαιογράφου). Όσον αφορά το στέλεχος αδείας ο συνάδελφος παραπάνω έχει δίκιο, έπρεπε να το ζητήσω ξεχωριστά απο τον υπάλληλο (νομίζω για παλιες αδειες ισχύει αυτο), και τελικά δεν υφίσταται, οπότε θα μου δώσουν μια βεβαίωση ότι για την συγκεκριμένη άδεια έχει χαθεί το στέλεχος.

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδκότητά σας στο προφίλ σας.

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 496
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα.

 

Έχει ασχοληθεί κανένας με ανασύσταση φακέλου στην ΥΔΟΜ Αγ.Παρασκευής? Ανασύσταση λόγω 4178/13 και απώλειας φακέλου. Έχω βεβαίωση ότι δεν μπόρεσε να ανεβρεθεί ο φάκελος και μου ζητάνε βεβαίωση νομιμότητας.

Ο ιδιοκτήτης έχει κάτοψη και τοπογραφικό από τη σύσταση. Βέβαια το περίγραμμα της κάτοψης από τη σύσταση δεν ταυτίζεται με το περίγραμμα του τοπογραφικού. Αλλά η αυθαιρεσία δεν ειναι στην οριζόντια ιδιοκτησία του πελάτη μου...

Θα χρειαστεί να κάνω ανασύσταση? Η ΥΔΟΜ Αγ.Παρασκευής ξέρετε αν δέχεται τη μερική ανασύσταση φακέλου για την οριζόντια ιδιοκτησία που με ενδιαφέρει? Μπορώ να μιλήσω με συγκεκριμένο υπάλληλο που ασχολείται με τις ανασυστάσεις?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Απώλεια κάτοψης. Υπάρχει άδεια, τοπογραφικό κλπ, δεν υπάρχει πουθενά κάτοψη ισογείου. Οικοδομή κτισμένη με γοκ 55. Ο ιδιοκτήτης ισχυρίζεται και λογικό είναι, ότι  είναι κατάστημα. Έχω ψάξει παντού, μα τίποτα που να έχει σφραγίδα πολεοδομίας. Το καταμετρηθέν ελεύθερο ύψος είναι μικρότερο από 4μ. και συμφωνεί με την τομή.

Από  την έρευνα προκύπτουν 

α) Σε πρόσφατη ΄΄άδεια αλλαγής χρήσης από κατάστημα σε θέση στάθμευσης΄΄ γειτονικής όμως οριζόντιας ιδιοκτησίας ο μηχανικός αναφέρει όλες τις ιδιοκτησίες επί του ισογείου με την ένδεικη Κ1, Κ2 κλπ. δηλαδή καταστήματα.  Είναι και η μόνη σφραγίδα πολεοδομίας που βρήκα, αλλά δεν μπορώ να βασιστώ σε αυτήν, καθώς αφορά άλλη άδεια, ούτε την ιδιοκτησία μου αφορά η αλλαγή χρήσης, αλλά και αποδεικνύεται πως ο μηχανικός στηρίχτηκε σε κάτοψη συμβολαίου που επισυνάπτεται στο φάκελο της αδείας, και όχι σε κάτι εγκεκριμένο από πολεοδομία για να πει  ΄΄. . . από κατάστημα σε . . .΄΄. Τώρα πώς θεωρήθηκε στον έλεγχο . . . ! Θεωρώ πως θα έπρεπε να πει ΄΄... από αποοθήκη σε θέση σταθμευσης΄΄.

β)Ελέγχοντας τον γοκ 55 και τις τροποποιήσεις του μέχρι και την ημερομηνία εκδόσεως της αδείας ανέγερσης της οικοδομής (όπου δεν αλλάζει κάτι σε σχέση με τον αρχικό γοκ55 για την περίπτωσή μου) προκύπτει ότι:

'' Άρθρο 31 - 4.Το ελεύθερον ύψος ισογείου προς χρήσιν καταστήματος εις τας οικοδομάς των πόλεων δεν επιτρέπεται να είναι μικρότερον των τεσσάρων (4) μέτρων. Εις περίπτωσιν καταστήματος επιφανείας χρησίμου ουχί μείζονος των είκοσι (20)μ. 2 και βάθους ουχί μείζονος των 4,5μ.επιτρέπεται ύψος τριών (3) μ. (Σχ. 70). ΄΄

 

Η ιδιοκτησία που ελέγχω είναι κάτω από 20τμ αλλά βάθους μεγαλύτερο από 4,5μ.. Άρα το ελεύθερο ύψος του δεν επιτρέπεται να είναι μικρότερον των τεσσάρων (4) μέτρων.

Άρα θεωρώ πως δεν θα μπορούσαν οι επί του ισογείου ιδιοκτησίες να είναι καταστηματα αφού στην τομή της άδειας έχουν ελεύθερο ύψος κάτω από 4μ. (όπως είναι και η υφιστάμενη κατάσταση).

i)Άρα να θεωρήσω ότι είναι αποθήκες στην άδεια?

ii)Ενδέχεται να ορίζεται άλλως από ειδικές διατάξεις?

iii)Οι τροποιήσεις του γοκ 55 είναι τόσες πολλές που θέλει να κατσεις 2 μερες γεμάτες να ψάχνεις και δεν υπάρχει πολυτέλεια χρόνου, είναι από τις συνήθεις περιπτωσεις που επείγουν. Ενδέχεται σε μεταγενέστερη της ημερομηνίας της αδείας τροποποίηση του γοκ 55, το ελεύθερο ύψος καταστήματος επί του ισογείου να ορίζεται αλλιώς? Και αν ναι δεν με καλύπτει. 

Άρα έχουμε

α)την Άδεια του γειτονικού που κακώς κατ'εμέ αναφέρονται ως καταστήματα που βασίστηκε στην κάτοψη συμβολαίου.

β)και τον Γοκ

Κάποια γνώμη? Μερική ανασύσταση δεν υπάρχει χρόνος για να κάνω. Εγώ λέω να τακτοποιηθεί  για να είμαι καλυμένος. Με μια λοιπή καθώς δεν υπάρχει υπέρβαση δόμησης?

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Ιάμβλιχος

(δεν κατάλαβα τι ακριβώς ρωτάς!!)

 

Για κατασκευές προ του ΓΟΚ 85

δεν πρέπει να σ' απασχολεί η χρήση κατά την άδεια 

και η τυχόν αλλαγή χρήσης

Link to comment
Share on other sites

γιατί επειδή η έννοια της αλλαγής χρήσης καθορίστηκε με το γοκ 85? και με βάση το άρθρο 5 του 1577/85?

 

1. ∆εν επιτρέπεται να µεταβάλλονται η σύµφωνα µε την οικοδοµική άδεια χρήση του κτιρίου ή µέρους αυτού και οι διαστάσεις των χώρων κοινής χρήσης χωρίς προηγούµενη σχετική άδεια της αρµόδιας πολεοδοµικής υπηρεσίας, εφόσον η µεταβολή αυτή θίγει τις ισχύουσες πολεοδοµικές διατάξεις. Με απόφαση του Υπουργού Περιβάλλοντος, Χωροταξίας και ∆ηµόσιων Εργων καθορίζονται οι µεταβολές που δεν υπάγονται στην απαγόρευση αυτή. 
2. Η παράβαση της προηγούµενης παραγράφου συνεπάγεται την εφαρµογή των διατάξεων για τις αυθαίρετες κατασκευές
 
 
Οι μεταβολές  που καθορίζονται με απόφαση υπουργού Υπεχωδε πού είναι?
Τα ελεύθερα ύψη ισογείων καταστημάτων με γοκ 85 ποιο είναι δεν το βρίσκω.
 
Είχα ρωτήσει στην πολεοδομία σε ανάλογη ίδια περίπτωση που μου είχε τύχει τι γίνεται. Χρειάζεται νομιμοποίηση ή ρύθμιση ή είναι νόμιμο? Της ανέφερα αυτό με το '85 περί έννοιας αλλαγής χρήσης και των αποφάσεων  και των εγγράφων 1984, 1989, 94 κλπ. Μου λέει αυτά δεν ισχύουν έχουν καταργηθεί όλα από το ΝΟΚ
Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

άρα τι ισχύει? έχω ένα χώρο σε οικοδομή με γοκ 55, ο οποίος στα συμβόλαια και στην πράξη είναι κατάστημα, στην άδεια δεν ξέρω αλλά υποθέτω είναι αποθήκη αφού το ελεύθερο ύψος στην τομή είναι κατω από 4μ. Άρα δεν είναι αυθαίρετη η αλλαγή χρήσης? Δεν βλέπω να με καλύπτει ούτε ο Νοκ, αλλά ούτε και ο γοκ 85

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Εγκ 3 Παρ. 1 : Η διαπίστωση ύπαρξης αυθαιρέτων κατασκευών ή αυθαίρετης αλλαγής χρήσης γίνεται κατ’ εφαρμογή των άρθρων 5 παρ. 2 και 22 παρ. 3 του ν. 1577/1985 «Γενικός Οικοδομικός Κανονισμός.» ( ΦΕΚ 210 Α’), ο οποίος ίσχυε στις 28-7-2011 και όχι κατά τις διατάξεις του μεταγενέστερου ν. 4067/12 «Νέος Οικοδομικός Κανονισμός» ( ΦΕΚ 79 Α’)

Link to comment
Share on other sites

Το στέλεχος της άδειας (που είπες ότι, έχεις) τι τίτλο έχει;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.