Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Δελτίο δομικής τρωτότητας αυθαιρέτων


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

μια ερώτηση που αφορά το αποτέλεσμα του ΔΕΔΟΤΑ καθότι δεν πρόλαβα τον Ν.4178/13 και διαβάζοντας τον νόμο και όλες τις εγκυκλίους κάπου μπερδεύτηκα.

Σε ποιες περιπτώσεις μετά το ΔΕΔΟΤΑ απαιτείται εκπόνηση ΜΣΕ;

Μόνο στα κτίρια που το ΔΕΔΟΤΑ κατατάσσει το κτίριο σε Κατηγορία Υψηλής προτεραιότητας;

Εγώ συγκεκριμένα, εξετάζω δήλωση του Ν.4178/13 με ΔΕΔΟΤΑ που έχει αποτέλεσμα ¨Χαμηλή".

Ταυτόχρονα, το κτίριο είναι εξολοκλήρου αυθαίρετη κατασκευή, με χρόνο κατασκευής προ του 1983. 

 

Edited by Alejandro_92
Link to comment
Share on other sites

@Alejandro_92 στην περίπτωση που θέλεις να συντάξεις Ηλεκτρονική ταυτότητα για ακίνητο που έχει υπαχθεί στον Ν. 4178/13 και είχε ΔΕΔΟΤΑ (κατοικίες), ελέγχεις την κατηγορία του ΔΕΔΟΤΑ... Αν είναι Υψηλή, τότε απαιτείται εκπόνηση ΜΣΕ υποχρεωτικά πριν την έκδοση του πιστοποιητικού. Διαφορετικά δεν απαιτείται ΜΣΕ, παρά μόνο καταχώρηση του αποτελέσματος στην ΗΛΤΑ

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@ppanag Ευχαριστώ πολύ.

Είναι όμως η μόνη προϋπόθεση που ελέγχουμε κατά την σύνταξη της ΗΤΚ;

 Στην παράγραφο η) του άρθρου 99 του Ν.4495/17 αναφέρει: "Για τα κτίρια που έχουν ήδη υπαχθεί στον Ν-4178/13 , η υποχρέωση υποβολής μελέτης στατικής επάρκειας ή τεχνικής έκθεσης, εφόσον αυτή απαιτείται με τις προϋποθέσεις του παρόντος άρθρου υποβάλλεται κατά την ολοκλήρωση της ηλεκτρονικής ταυτότητας του κτιρίου...."

Μήπως θα πρέπει να ελέγχουμε και τις άλλες προϋποθέσεις του άρθρου (πχ κτίρια εξολοκλήρου αυθαίρετα για παράδειγμα);

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν τα εξ' ολοκλήρου αυθαίρετα που έχω πετύχει πάνε από μόνα τους στην Υψηλή κατηγορία... 

Ως προς το ερώτημά σου δεν είμαι και πολύ σίγουρος ως προς την ερμηνεία του Νόμου. Δεν μου έτυχε!!!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.