Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α17] Ειδικές ομάδες πληθυσμού (ΑμεΑ, Παλιννοστούντες, Πολύτεκνοι, Τρίτεκνοι κ.τ.λ.)


Recommended Posts

Σε ευχαριστώ για την απάντηση kostavros, έτσι είναι.

Η πρακτική ερμηνεία όμως της "φορολογικής επιβάρυνσης" από ένα άτομο ποιά είναι?

Link to comment
Share on other sites

αν ηταν συζυγος και εκαναν κοινη δηλωση θα φαινοταν εμφανως οτι εχει φορολογικη επιβαρυνση.τωρα που ειναι γιος πιστευω ,αλλα καθαρα κατ' εκτιμηση μου, οτι αν δεν κανει ατομικη φορολογικη δηλωση μπορεις να πεις οτι φορολογικα επιβαρυνει την μητερα του.αν ομως κανει πιστευω δεν μπορεις να το ισχυριστεις.με προλαβε και ο ιασονας με τις γρηγορες και σωστες τοποθετησεις του.Ιασονα καμια αποψη και για το #150?

Edited by kostavros
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ιασονα καμια αποψη και για το #150?

 

λεει στο αρθρο 17: ΑμεΑ ή ατομα που επιβαρυνονται φορολογικα απο προσωπα με τις παραπανω ιδιοτητες εχουν εκπτωση.οποτε αν το καταλαβαινω καλα αν ο γιος επιβαρυνει φορολογικα την μητερα του εχει εκπτωση αυτη στο προστιμο.

 

Μια χαρά τα λες.

Link to comment
Share on other sites

εχω περιπτωση ενος ακινητου οπου εκει ζει μια μητερα(χηρα) με τον μοναχογιο της.ειναι μονο στο ονομα της μητερας το ακινητο αλλα ο γιος της εργαζεται και κανει δηλωση ανεξαρτητα.θεωρειτε μονογονεϊκη οικογενεια και μπορει να παρει τις εκπτωσεις του νομου η οχι?

 

Διεθνώς κατοχυρωµένος οδηγός για τη µονογονεϊκότητα δεν υπάρχει, όµως σύµφωνα µε την έκθεση ευρωπαϊκών κοινοτήτων (έκθεση της Κοινότητας για τις µονογονεϊκές οικογένειες 1989):
 
"Η µονογονεϊκή οικογένεια ορίζεται ως οικογένεια στην οποία ένας γονέας χωρίς σύζυγο ζει µε ένα τουλάχιστον ανύπαντρο παιδί, εξαρτώµενο από αυτόν και ίσως, µε άλλα άτοµα (π.χ. τους γονείς της/του)".
 
Νομικά στην Ελλάδα υποθέτω (χωρίς όμως να είμαι βέβαιος) ότι, ισχύει το ίδιο.
 
Άρα για το ερώτημά σου, η απάντηση είναι όχι.
Link to comment
Share on other sites

οπως μου το διατυπωσες μου κανει για ναι.συγκεκριμενα ο γιος ειναι ανυπαντρος ζει με την μητερα του μονο στο συγκεκριμενο ακινητο και κανει δηλωση μονος του ενω η μητερα του δεν εργαζεται και ζει με την συνταξη του αντρα της.το οτι δεν εξαρταται οικονομικα ειναι οτι δεν μας καλυπτει για να παρει την εκπτωση?ευχαριστω για την αμεση απαντηση

Link to comment
Share on other sites

οπως μου το διατυπωσες μου κανει για ναι.συγκεκριμενα ο γιος ειναι ανυπαντρος ζει με την μητερα του μονο στο συγκεκριμενο ακινητο και κανει δηλωση μονος του ενω η μητερα του δεν εργαζεται και ζει με την συνταξη του αντρα της.το οτι δεν εξαρταται οικονομικα ειναι οτι δεν μας καλυπτει για να παρει την εκπτωση?ευχαριστω για την αμεση απαντηση

 

Ναι.

Link to comment
Share on other sites

- Γονέας μονογονεϊκής οικογένειας νοείται ο γονέας εκείνος ο οποίος ασκεί εν τοις πράγμασι και κατ αποκλειστικότητα ή έπειτα από σχετική ανάθεση τη γονική μέριμνα ενός ή περισσότερων ανήλικων τέκνων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.