Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α17] Ειδικές ομάδες πληθυσμού (ΑμεΑ, Παλιννοστούντες, Πολύτεκνοι, Τρίτεκνοι κ.τ.λ.)


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι, 

έχω περίπτωση με εξοχική κατοικία χωρίς ΟΑ σε αγροτεμάχιο εκτός οικισμού (μη άρτιο μη οικοδομήσιμο). Ο ιδιοκτήτης είναι πολύτεκνος.

1ον εφόσον δεν έχει ΟΑ και είναι μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο πως θα υπολογίσω την υπέρβαση δόμησης?

2ον καθότι στο Ε9 εμφανίζεται ως αγροτεμάχιο μπορώ να επιλέξω τον μειωτικό συντελεστή για Β κατοικία πολυτέκνων?

Ευχαριστώ πολυ!

όταν δεν έχει ΟΑ δεν ασχολείσαι με τους συντελεστές αυτούς (δεν τους παίρνει το σύστημα) εκτός από το ύψος.

το Ε9 είναι προφανές ότι θα πρέπει να διορθωθεί άμεσα (ΠΡΙΝ κάνεις τη δήλωση) ώστε να δείχνει το ακίνητο (κτίριο)

(κι άμα αρχίσουν τα περίεργα διώχτους. Αν τσινάνε για το Ε9 φαντάσου πότε θα πληρωθείς και με τι υποχρεωτική έκπτωση)

Link to comment
Share on other sites

 να συμπληρωσω με  ερωτηση  την -σωστη- απαντηση του φιλου apier

 

ειναι ολοκληρο το  αγροτεμαχιο δικο  του ..

ή εχει ποσοστο και το γραφει σαν "τεμαχιο"...  γιατι του αναλογουν  στην μεριδα του - εστω  - 400 τμ?????

 

ειδες το συμβολαιο του..???

 

και αν δεν το γραφει στο Ε9.....εχει αλλα στοιχεια να αποδειξει το  ετος κατασκευής???  [νερο, ρευμα....]

 

και βεβαια πρεπει να το γραφει στο Ε1  σαν κυρια κατοικια..ή σαν δευτερευουσα..... [αρθρο 17/5]
 

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια οικοδομή όπου έχει υπόγειο και 3 ορόφους με 2 ιδιοκτήτες Χ+Ψ, ο ένας εκ των οποίων 80%=Χ αναπηρία, όπου:

 

Υπόγειο κοινόκτητο αυθαίρετο  Χ+Ψ

Ισόγειο  70-30% Χ+Ψ

Α όροφος 100%  Χ

Β όροφος 100%  Ψ

Δώμα κοινόχρηστο Χ+Ψ

 

Η σκέψη μου είναι να κάνει το άτομο με την αναπηρία Χ 1 δήλωση για υπόγειο,ισόγειο, α όροφο και δώμα και ο Ψ μόνο το δικό του, για να πληρώσουν 15% πρόστιμο, έχει το δικαίωμα σωστά?

δήλωση μπορεί να κάνει 1ας εκ των συνιδιοκτητών (έχω και συναίνεση του άλλου), δεν υπάρχει περιορισμός επειδή θα πληρώσει το 15%? ή κάτι που μου διαφεύγει?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

πελατης  πρωην στρατιωτικος μου εφερε εντυπο συνταξης του που δειχνεται οτι εχει 70 % αναπηρια .Τι διαφορα εχει με ΑΜΕΑ  και  μπορει να απολαυσει τον κοινωνικο συντελεστη ??

Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 17

Μειώσεις προστίμων σε ειδικές ομάδες πληθυσμού

1. Άτομα με ποσοστό αναπηρίας 80% και άνω, καθώς και πρόσωπα που επιβαρύνονται
φορολογικά από πρόσωπα με τις παραπάνω ιδιότητες, για την υπαγωγή στο άρθρο 8 του
παρόντος καταβάλουν ποσοστό 15% του ενιαίου ειδικού προστίμου, όπως υπολογίζεται σύμφωνα
με το Παράρτημα Α του παρόντος και υποβάλλουν επιπλέον και τα δικαιολογητικά που
αποδεικνύουν τη συνδρομή των ανωτέρω προϋποθέσεων. Το ποσοστό της αναπηρίας
πιστοποιείται από βεβαίωση / γνωμάτευση, που έχει εκδοθεί από αρμόδια δημόσια αρχή.

2. Άτομα με αναπηρία (ΑμεΑ), με ποσοστό αναπηρίας 67% και άνω, καθώς και πρόσωπα που
επιβαρύνονται φορολογικά από πρόσωπα με τις παραπάνω ιδιότητες, με ατομικό εισόδημα έως
δεκαοκτώ χιλιάδες (18.000) ευρώ ή οικογενειακό εισόδημα έως είκοσι τέσσερις χιλιάδες (24.000)
ευρώ, για την υπαγωγή στο άρθρο 8 του παρόντος της κύριας κατοικίας τους καταβάλουν
ποσοστό 20% του ενιαίου ειδικού προστίμου, όπως υπολογίζεται σύμφωνα με το Παράρτημα Α`
του παρόντος και υποβάλλουν επιπλέον τα δικαιολογητικά που αποδεικνύουν τη συνδρομή των
ανωτέρω προϋποθέσεων. Το ποσοστό της αναπηρίας πιστοποιείται από βεβαίωση / γνωμάτευση,
που έχει εκδοθεί από αρμόδια δημόσια αρχή.

 

υγ

και δεν λες τι εχει φτιαξει ο κ. Αν/χης...

Link to comment
Share on other sites

o Aν/χης εχει τα ψυχολογικα του (κουσουρι  απο καποιες καταδρομικες επιχειρησεις !)

βλεπουμε οτι εχει αναπηρια 70% αλλα ετσι δεν εμπιπτει σε καμμια περιπτωση ουτε αναπηρων ουτε ΑΜΕΑ(ορισμοι -διαφοροποιησεις ?) 

Ακουγεται δε οτι ανθρωπος με προβληματα <<ζαχαρου>> πηρε κοινωνικο συντελεστη....  

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

συγνώμη ρε παιδιά αλά εγώ δεν κατάλαβα γιατί ο Αν/χης με 70% δεν είναι 67% και άνω.

Χάνω κάτι στη μετάφραση;

Κι εμείς όταν κάναμε μελέτες για την Ε.Ε., αυτούς που είναι σε αναπηρική καρέκλα τους λέγαμε "άτομα μειωμένης κινητικότητας (PRM)

αλλά αυτό δεν επιδρά στην κατηγοριοποίησή τους από τις επιτροπές.

Σε άλλες περιπτώσεις λέμε "εμποδιζόμενα άτομα". Το λεκτικό μας ενδιαφέρει ή αν έχει χαρτί;

 

Η πηγή του προβλήματος δεν έχει σημασία. Είτε ζάχαρο είναι είτε αλάτι, αν η επιτροπή δώσει ποσοστό, πάει και τελείωσε

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειναι θεμα εισοδηματος

απλως να ορισουμε τι ειναι ΑΜΕΑ κ τι αναπηρια  

Ο αν/χης και περπαταει και μιλαει απλως  εχει τα ψυχολογικα του 

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

σύμφωνα με τους ορισμούς στις ιστοσελίδες των ίδιων των συλλόγων τους, ΑμεΑ είναι άτομα με αναπηρίες!

Προσωπικά δεν εκπλήσσομαι. Υπάρχει κάποιο μυστικό που δεν καταλαβαίνω; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.