Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α17] Ειδικές ομάδες πληθυσμού (ΑμεΑ, Παλιννοστούντες, Πολύτεκνοι, Τρίτεκνοι κ.τ.λ.)


Recommended Posts

καλησπέρα, σ' ένα οικόπεδο έχω 80μ2 σπίτι κ 80 μ2 κατάστημα αυτά μπορώ να βάλω σε μια δήλωση? αν ναι τότε σαν επικρατούσα χρήση τι βάζω ?? για το σπίτι θα πάρει έκπτωση για αμεα??

ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, σ' ένα οικόπεδο έχω 80μ2 σπίτι κ 80 μ2 κατάστημα αυτά μπορώ να βάλω σε μια δήλωση? αν ναι τότε σαν επικρατούσα χρήση τι βάζω ?? για το σπίτι θα πάρει έκπτωση για αμεα??

ευχαριστώ..

μπορείς να τα βάλεις σε μία εφόσον ανήκουν στο ίδιο ιδιοκτήτη, επικρατούσα χρήση εφόσον είσαι 50% 50% θα έλεγα ότι μπορείς να πας και στα δύο, για αμεα διάβασε τα προηγούμενα ποστ

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει συνάδερφος που έχει γραπτή (email) αυτή την απάντηση από το ΥΠΕΚΑ;;

Αν ναι θα το εκτιμούσα αν με ενημερωνε με προσωπικο μήνυμα

Η mardes που κάποια στιγμή ανέφερε πως μπορεί να μου το στείλει δεν μου έχει απαντήσει

Θα το ήθελα και εγώ αν υπάρχει. Ευχαριστώ. Σε τηλεφωνική επικοινωνία με τον λογιστή του πελάτη μου, έμαθα ότι αν δεν έχει ο/η σύζυγος εισόδημα άλλο εκτός από το επίδομα λόγω αναπηρίας, τότε θεωρείται ότι βαρύνει τον/την σύζυγο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ξεκαθαρίσει ότι οι πολύτεκνοι αρκέι να έχουν την κάρτα και δεν μας ενδιαφέρει η ηλικία των παιδιών και το αν ειναι προστατευόμενα.Με τους τριτεκνους όμως δεν εχω βγάλει άκρη ούτε από τις ερωταπαντήσεις..Για αυτούς πρέπει τα τέκνα να είναι προστατευόμενα;

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος λέει ότι η πιστοποίηση του ποσοστού αναπηρίας γιίνεται με βεβαίωση αρμόδιας δημόσιας αρχής, χωρίς να λέει συγκεκριμένα ποιας. Έχω πελάτη με αναπηρία 67% από ΚΕΠΑ (Κέντρο Πιστοποίησης Αναπηρίας) και με 80% από ΑΣΥΕ (Ανώτατη Στρατιωτική Υγειονομική Επιτροπή). Μπορεί να χρησιμοποιήσει όποιο θέλει? Εννοείται τον ενδιαφέρει το 80% και δεν ξέρω αν υπάρχει πρόβλημα που η άλλη δημόσια αρχή του έβγαλε 67%.

Link to comment
Share on other sites

Για όλους πρέπει να είναι "προστατευόμενα".

Για τους πολύτεκνους δεν απαιτείται να είναι προστατευόμενα διότι η ιδιότητα του πολύτεκνου είναι εφ' όρου ζωής. Έχω μια αμφιβολία μόνο στον υπολογισμός των τετραγωνικών (Πόσα 15άρια προσθέτεις δηλαδή...)

Link to comment
Share on other sites

Τόσα όσα είναι τα προστατευόμενα μέλη του (παιδιά) τα οποία βεβαίως φαίνονται και αποδεικνύονται από την κατάθεση του Ε1.

Link to comment
Share on other sites

Σαν αποδεικτικό πιστοποίησης πολυτέκνου τι ζητάμε:

1) Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης από Δήμο;

ή 2) Πιστοποιητικό πολυτέκνων;

κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.