Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Συντελεστές (για τον υπολογισμό προστίμων)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τώρα το ...κατάλαβες;;;;;;

Κάνε μια σύμβαση με το κοντινότερο φαρμακείο κι έχε πάντα υπογλώσσια μαζί σου, όταν μιλήσεις με τους παλιούς πελάτες σου!

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ, μαζί θα χρειαστούμε τα υπογλώσσια! Αν ξέρεις καμιά καλή μάρκα πες τη μου κι εμένα!

Εκεί στη Γλυφάδα που μένεις - αν θυμάμαι καλά - μονοκατοικίες και μεζονέτες έχει κυρίως, έτσι δεν είναι; (Δεν έχω πάει ποτέ).

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι! Αλλά δεν έχει σημασία η "μάρκα" των υπογλώσσιων, το φτηνότερο κάνει....

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα την γνώμη σας στο παρακάτω:

Εχω τα εξής στοιχεία:

Οικόπεδο: Αδεια 495μ2 και πανταχόθεν ελεύθερο, συμβόλαια 400μ2, κτηματολόγιο 438μ, πραγματικότητα 437,19μ2, Ε9 400μ2

Κατοικία με άδεια του 1987 το σπίτι το δείχνει πανταχόθεν ελεύθερο

Πραγματικότητα: δεν έχει κρατήσει το πανταχόθεν ελέυθερο και έχει κολλήσει στην μία πλευρά.

 

Στην άδεια όπως την ανεβάζω η πραγματικότητα είναι ότι η πρόσοψη και η πίσω πλευρά του οικοπέδου είναι 16μ 

 

Τι κάνω? Τι συντελεστες ?

post-2272-0-83522900-1378277370_thumb.jpg

post-2272-0-02287400-1378277379_thumb.jpg

post-2272-0-88384200-1378277386_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Και δηλαδή όταν σε οικοδομή έχει αλλάξει χρήση πχ αίθουσα συνελεύσεων ή έχει γίνει προσθήκη στο δώμα ή στον ακάλυπτο και ιδιοκτήτης είναι κάποιος που δεν φαίνεται ως ιδιοκτήτης σε κάποιο διαμέρισμα, τότε τι γίνεται; Με τι συγκρίνουμε.

Νομίζω είναι βλακεία αυτό με την οριζόντια και θα το παρουν πίσω.

Στην κάθετη ίσως να έχει βάση και εκεί όμως δεν είναι πάντα σίγουρο γιατί το ποσοστό είναι επί του οικοπέδου κανονικά και μόνο σε αποκλειστική χρήση (όταν ορίζεται εξαρχής) έχουμε κατά κάποιο τρόπο διαίρεση του οικοπεδου.

Αυτά έχω καταλάβει...κάπου κάνω λάθος βέβαια...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν είναι στο δώμα είναι σε χώρο κοινόχρηστο ήτοι το 100% των συνιδιοκτητών που θα αιτηθούν όλοι μαζί οπότε συγκρίνεις με το 100% (δηλαδή με τα επιτρεπόμενα)

Link to comment
Share on other sites

Ναι απλά παλιότερα δίναν και αποκλειστική χρήση, πχ σε αίθουσα συνελεύσεων, οι εργολάβοι και οι συμβολαιογράφοι τα περνούσαν όλα, οπότε γιατί να αιτηθούν όλοι μαζί;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν άλλαξε την ειδικότητα σου γιατί με μπερδεύεις.

Ερώτηση: αν υπάρχει δικαίωμα σε ύψος τότε πάλι θα πάει με το συνολικό;

Γνώμη μου είναι ότι ναι.

Γιατί το δικαίωμα σε ύψος αναφέρετε σε μελλοντική επέκταση που θεωρητικά μπορεί να γίνει πάνω από το αυθαίρετο κτλ κτλ.

Εσύ τι λες Χριστόφορε;

Link to comment
Share on other sites

Το δικαίωμα σε ύψος είναι διττή έννοια:

 

Είναι περιγράφεται σαν οικοδόμημα (πολύ σπάνια) είναι μνημονεύεται απλά σαν το δικαίωμα μελλοντικής δόμησης (έτσι γενικά).

 

Σε κάθε περίπτωση όμως είναι μια οριζόντια ιδιοκτησία και οι συντελεστές θα συγκριθούν σε σχέση με το ποσοστό.

 

Πάνω από αυθαίρετο δε νομίζω πως θα γίνει νόμιμα (μόνο με άλλο αυθαίρετο). 

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.