Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Συντελεστές (για τον υπολογισμό προστίμων)


Recommended Posts

Πείτε μου με τι συγκρίνουμε τις αυθαιρεσίες σε τμήματα αποκλειστικής χρήσης όπου ούτε χιλιοστό ιδιοκτησίας υπάρχει, αλλά ούτε και κοινόχρηστο είναι.

 

Επίσης αποθήκες και θέσεις στάθμευσης που απλά αλλάξαν χρήση σε κατοικία μετά είτε αποκτήθηκαν ως κατοικία, πάνε όλα με > 200% και 500% δόμηση, διότι πολύ απλά οι συμβολαιογράφοι και οι εργολάβοι δίναν πολύ μικρό ποσοστό σε αυτές τις χρήσεις.

 

Δλδ κατοικία με άδεια αποθήκης σε ημιυπόγειο κτιρίου έχει συνήθως χιλιοστά ιδιοκτησίας 1 και 3 τοις χιλίοις και ως εκ τούτου υπέρβαση δόμησης >500% τολμώ να πω.

 

Και δεν είναι μόνο τα πρόστιμα. η κατηγορία είναι και ότι έρχεται από εξαγορα συντελεστή δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δε μπορεί το κράτος να τιμωρήσει τους πολίτες για τους ανύπαρκτους ελέγχους που έκανε σε κάθε είδους αγοραπωλησίας ακινήτων.

 

Δλδ, εφόσον δεν ήταν υποχρεωτική παρουσία Μηχανικού και εφόσον τα σχέδια στους συμβολαιογράφους κάθε άλλο παρά τα εγκεκριμένα ήταν, δε μπορείς να τιμωρήσεις

πολίτες που από άγνοια (κάποιες φορές) ή από αφέλεια, (σίγουρα άλλες φορές και από "πονηράδα", αυτοί δε με απασχολούν, αλλά πως το διαχωρίζεις),

αγόρασαν χώρους εντός νόμιμου περιγράμματος και τώρα θα βρεθούν στο "δρόμο". Ποιες δικλείδες ασφαλείας και ελέγχους πραγματοποιούσε το ίδιο το κράτος και οι υπαλληλίσκοι του;

Όχι για την μετέπειτα συνθήκη, αλλά κατά την αγοραπωλησία που εισέπρατττε φόρους κτλ

 

Δε με νοιάζει να υπερασπιστώ κανέναν και πιστεύω όλοι πρέπει να πληρώσουν, αλλά και σε περίοδο κρίσης, αλλά και επειδή είναι ανίκανοι εκεί πάνω (στο υπεκα πχ) και εμείς να μην δουλεύουμε και οι πολίτες να τιμωρούνται αλύπητα.

 

Συνυπεύθυνο είναι το κράτος, οι συμβολαιογράφοι, οι δικηγόροι, οι μηχανικοί και οι πολίτες.

 

Πρέπει να επικρατήσει μία λογική και όχι η φοροπροστιμοεισπρακτομπηχτική πολιτκή.

 

 

Μπορεί να δικαιολογώ καταστάσεις που δεν πρέπει αλλά θέλει μέτρο σε όλα.

Edited by Thodoris4
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω περίπτωση υπογείου σε εκτός σχεδίου άδεια, όπου τα χιλιοστά ιδιοκτησίας είναι 1,5 %ο (1,5 τοις χιλίοις) και του αναλογούν σε δόμηση και κάλυψη 0,33 τμ, οπότε η υπέρβαση δόμησής που προκύπτει είναι 17.706,60 %

 

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

 

 

Στο 0,33 τμ ούτε κότα μένει....

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Έλα τυχερέ... είσαι τουλάχιστον σε υπόγειο (=0.5). Πες του ότι εάν ήταν σε ισόγειο, το πρόστιμο θα ήταν διπλάσιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Απο που κι ως που ολα τα διαμερισματα να πιασουμε περισσοτερο απο 200% οπως αναφερει ο συναδελφος πιο πανω?

 

Εχω 5,5 τ.μ. αυθαιρεσιας σε διαμερισμα 36 τ.μ. βασει συμβολαιων με 1/53 χιλιοστα επι του οικοπεδου?

Απο που κι ως που τα τ.μ. αυτα να μου προκυψουν πανω απο 50% της δομησης?

 

Ακομα και με τα επιτρεπομενα της ΟΙ να παω, πολυ χαμηλο ποσοστο βγαζω...

 

Κανω καπου λαθος?

 

Δηλαδη για να υπολογισω το ποσοστο υπερβασης θα συγκρινω τα αυθαιρετα τετραγωνικα μου με το ποσοστο που αναλογει στα επιτρεπομενα τετραγωνικα δομησης στο οικοπεδο?

Και που να ξερω εγω ποσα τ.μ. ειναι το οικοπεδο οταν η τελευταια αδεια βγηκε το 1959 και δεν αναγραφει?

Και ειμαι υποχρεωμενος να ψαχνω τα επιτρεπομενα στην περιοχη μου, ΣΔ, ποσοστα καλυψης κλπ για να υπολογισω προστιμα?

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

1/53 * σ.δ * Ε = Α.

 

ο λόγος θα είναι 5,5 / Α.

 

Εσύ έχεις 18,868%ο.

Ο Θόδωρος έχει 1,5%ο

Εκεί είναι η διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Δηλαδη για να υπολογισω το ποσοστο υπερβασης θα συγκρινω τα αυθαιρετα τετραγωνικα μου με το ποσοστο που αναλογει στα επιτρεπομενα τετραγωνικα δομησης στο οικοπεδο?

Και που να ξερω εγω ποσα τ.μ. ειναι το οικοπεδο οταν η τελευταια αδεια βγηκε το 1959 και δεν αναγραφει?

Και ειμαι υποχρεωμενος να ψαχνω τα επιτρεπομενα στην περιοχη μου, ΣΔ, ποσοστα καλυψης κλπ για να υπολογισω προστιμα?

2. Για τον υπολογισμό των ανωτέρω συντελεστών 
τετραγωνιδίων, τα μεγέθη των αυθαιρέτων κατασκευών 
ή χρήσεων συγκρίνονται με τους επιτρεπόμενους όρους 
και περιορισμούς δόμησης που ισχύουν στην περιοχή 
του ακινήτου και σε περίπτωση συγκυριότητας ακινήτου 
με το μέρος των επιτρεπομένων μεγεθών που αναλογεί 
στο ποσοστό συνιδιοκτησίας της οριζοντίου ή καθέτου 
ιδιοκτησίας εκάστου συγκυρίου.

 

Άρα για να βρεις το συντελεστή υπέρβασης δόμησης χρειάζεσαι το Σ.Δ που ισχύει σήμερα στη περιοχή του ακινήτου και αυτός πολλαπλασιασμένος με τα χιλιοστά του διαμερίσματος σου δίνει τον παρανομαστή.

Οπότε,  αν π.χ είχες οικόπεδο 500 τ.μ με Σδ =1 και μια οριζόντια ιδιοκτησία  είχε 30 χιλιοστά επί του οικοπέδου με μια υπέρβαση δόμησης 20 τ.μ. το ποσοστό υπέρβασης δόμησης θα ήταν 20/ (500*0,03)=20/15=1,33 ή 133%.

 

Για μια αλλαγή χρήσης από Β.Χ σε Κ.Χ πχ γκαράζ (20 τ.μ)  σε κατοικία εκεί την έχουμε πατήσει.

Βάλε στο παράδειγμα αντί για 30, 3 χιλιοστά  και το κλάσμα βγαίνει 20/500*0.003=13,33 ή 1333,33%!!!!

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Ο καημος μου ειναι αλλος...

Και η καλυψη επιμεριζεται στα αναλογουντα στα χιλιοστα μου η μοναχα η δομηση?

 

Γιατι αν επιμεριστει και η καλυψη, τοτε πιανουμε παντοτε ανω του 40%...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.