Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Συντελεστές (για τον υπολογισμό προστίμων)


Recommended Posts

"Η εγκύκλιος λέει ότι δεν χρειάζεται να συντρέχουν αθροιστικά τα ποσοστά υπέρβασης για να υπαχθεί μια οριζόντια δηλαδή στην κατηγορία 4" 

 Τωρα που το ξαναδιαβαζω, εγω καταλαβαινω το εξης:    ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΣΕ 1 ΜΕΓΕΘΟΣ ΑΠΟ ΤΑ 3 να εισαι οκ (κατω απο 40% ή 20% δηλαδη), τοτε μπορεις να μεινεις κατηγορια 4!!!

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Clemenza

το ίδιο λέτε με τον συντοπίτη μου

 

συντοπίτη!! 

έτσι κατάλαβα και εγώ

"ότι άλλα ισχύουν για το πρόστιμο και άλλα για την επιλογή κατηγορίας"

τι έχεις να πεις  επ' αυτού http://www.michanikos.gr/topic/35830-%CE%9109-%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B1%CF%85%CE%B8%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%AD%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC/?view=findpost&p=614169

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μην προσπαθείς να βγάλεις συμπέρασμα, γιατί απλά δεν θα βγάλεις. Χρειάζεται ΥΑ, αλλαγές στον νόμο κτλ για να μπορέσουμε να βγάλουμε άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Μην προσπαθείς να βγάλεις συμπέρασμα, γιατί απλά δεν θα βγάλεις. Χρειάζεται ΥΑ, αλλαγές στον νόμο κτλ για να μπορέσουμε να βγάλουμε άκρη.

 

Και πως θα κανω δηλωση την επομενη εβδομαδα που μαλλον γινεται μια μεταβιβαση?

Αν τον βαλω στην κατηγορια 5 διχως να πρεπει και τον μπλεξω με ελεγκτη δομησης, τραπεζα γης κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Με ελεγκτή δόμησης και τράπεζα γης θα μπλέξει μόνο αν αποφασίσει να πάει για οριστική εξαίρεση αντί να παλουκωθεί στην 30ετία...
Βέβαια, σε κάθε περίπτωση η κατηγορία 4 (που μάλλον σε οδηγει η εγκύκλιος) είναι πιο τσαχπίνα και λιγότερο "στιγματισμένη"... αρκεί φυσικά να μην σου κάτσει στραβή με την εγκύκλιο και ακυρωθεί/τροποποιηθεί αφού έχει γίνει μεταβίβαση...

Edited by Makiaveli
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

"Η εγκύκλιος λέει ότι δεν χρειάζεται να συντρέχουν αθροιστικά τα ποσοστά υπέρβασης για να υπαχθεί μια οριζόντια δηλαδή στην κατηγορία 4" 

 Τωρα που το ξαναδιαβαζω, εγω καταλαβαινω το εξης:    ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΣΕ 1 ΜΕΓΕΘΟΣ ΑΠΟ ΤΑ 3 να εισαι οκ (κατω απο 40% ή 20% δηλαδη), τοτε μπορεις να μεινεις κατηγορια 4!!!

Πιστεύω ότι αν ήθελαν να πουν αυτό θα έπρεπε να πουν "ταυτόχρονα" αντί για "αθροιστικά". Αν εννοούν αυτό που λες τότε η επιλογή της λέξης "αθροιστικά" είναι από πολύ ατυχής ώς τελείως λάθος. Δεν λέει για "άθροιση υπερβάσεων" αλλά για "άθροιση ποσοστών υπερβάσεων". Ίσως τελικά να εννοούν αυτό που έγραψε ο MONOS στην προηγούμενη σελίδα, ότι δεν χρειάζεται να αθροίσουμε τα ποσοστά υπέρβασης των άλλων Ο.Ι. του κτηρίου, κάτι που αφήνει να εννοηθεί ο νόμος αλλά που είναι αδύνατο να το κάνουμε (πως θα μπούμε δηλαδή να μετρήσουμε σε ξένες ιδιοκτησίες? εκτός αν έχουμε και ένταλμα εισαγγελέα κατά την αυτοψία).

 

Α. Κατηγοριοποίηση:

(120-70)/(0,200Χ600)=41,6% > 40% => ελέγχεις περαιτέρω κάλυψη και ύψος για να αποφανθείς βάσει εγκυκλίου (ή πας κατευθείαν κατηγορία 5 βάσει νόμου)

Έχω την εντύπωση ότι τα χιλιοστά (0,200) λαμβάνονται υπόψη μόνο στον υπολογισμό των συντελεστών στο ΦΚ και όχι στον υπολογισμό κατηγορίας.

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως ειναι ξεκαθαρο απο το Νομο πως για να εισαι κατηγορια 4 θα πρεπει να εισαι κατω του 40% και σε δομηση και σε καλυψη και κατω του 20% σε υψος....

 

Τωρα το τι θελει να πει ο ποιητης στην εγκυκλιο ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο....

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι τα χιλιοστά (0,200) λαμβάνονται υπόψη μόνο στον υπολογισμό των συντελεστών στο ΦΚ και όχι στον υπολογισμό κατηγορίας.

 

Το ανέφερα και πιο πάνω: σύμφωνα με τον νόμο, δεν λαμβάνονται υπ'όψιν. Σύμφωνα όμως με την εγκύκλιο, λαμβάνονται!

Εγκύκλιος 3, σελ 9, παρ 32:

"Κατηγορία 4, εδαφ. αα. Σε περίπτωση συγκυριότητας ακινήτου και κατ' αναλογη εφαρμογή της παρ. 2  του αρθρ18, για το ποσοστό υπερβάσεων των αυθαιρεσιών, τα μεγέθη τους συγκρίνονται  με το μέρος των πολεοδομικών μεγεθών της Ο.Α. , που αναλογεί στο ποσοστό συνιδιοκτησίας της οριζοντίου ή καθέτου ιδιοκτησίας..."

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.