Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Συντελεστές (για τον υπολογισμό προστίμων)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εβαλα δύο πραγματικά παραδείγματα γιά να δείτε ότι το σύστημα δεν τρέχει .

 

Σας βάζω και τρίτο , φανταστικό μέν υπαρκτό δε .

 

Ας πούμε ότι είμαι ιδιοκτήτης κτιρίου τεσσάρων διαμερισμάτων ηλικίας 10 ετών , όπου έχω υπερβάσεις στο κάθε ένα 5 % του εμβαδού και των χιλιοστών .

 

Εχω όμως και ένα εντελώς αυθαίρετο η έστω το τελευταίο έχει υπέρβαση 50 % , με αποτέλεσμα το σύνολο του κτιρίου να υπερβαίνει το 40-40-20 .

 

Τα τακτοποίησα με τον 4014 και λόγω της κρίσης έκανα σύσταση και πούλησα τα με μικρή αυθαιρεσία .

 

Τώρα τι γίνεται ?

 

Γιά την ενημέρωση σας , όταν ο ιδιοκτήτης ενός ακινήτου είναι ΕΝΑΣ είτε φυσικό , είτε νομικό πρόσωπο , τότε η σύσταση δεν υπόκειται σε φορολογία ανεξάρτητα αν υπάρχει κτίριο η όχι . Ετσι σε αυτήν την περίπτωση ο ιδιοκτήτης ενός τέτοιου ακινήτου , μπορεί να αλλάζει κατά το δοκούν την σύσταση , η να την καταργεί , με μόνο κόστος τα συμβολαιογραφικά και κτηματολογικά έξοδα .

 

Ετσι τώρα αυτοί που αγόρασαν τα διαμερίσματα τι αλλαγές θα έχουν ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

 

Δημήτρη παραπάνω στο 324 δεν έχεις δίκιο ... την καλύτερη ερμηνεία έχει δώσει ο Σταύρος εδώ : http://www.michanikos.gr/topic/35776-Α09-Κατηγορία-4-αυθαίρετων-κατασκευών/?p=611843 

 

[φυσικα και συμφωνώ με τον σταυρο...σε αυτο που προανεφερε......οτι δηλ. απαιτειται και....και....και...]

 

 

Και για τον BAS ... έστω και ένα όριο της 4 αν παραβιάσεις ... έφυγες για την 5...[αυτο δεν το κατάλαβα...???]

 

Η εγκύκλιος τα έκανε ... και συμφωνώ με τον ΙΑΣΟΝΑ ότι πρέπει να αποσυρθεί άμεσα (γίνεται επικίνδυνη για όλους μας) !

 

 

η απαντησή μου ειχε σχεση με το "απαιτουμενο ή μη"  της διαγραφης της λεξης "δεν" που ανεφερε ο σταυρος...

 

φυσικα εδω ...διαφωνω με ολους...

ως προς   αυτο  το σημειο  της εγκυκλιου...

Η εγκυκλιος  λεει ακριβως τα ιδια...με τον Νομο,

απλα  τα λεει  "μπερδεμενα" μεν, αλλά  δεν απαιτειται διευκρινιστική ούτε απαιτειται να διαγραφεί το... "δεν"

Αν διαγραφει  μονον το "δεν"

αλλαζει ολη η εννοια και αρα   "δεν"  εντιτ--διαγραφεται..λογω..προφανους λαθους  θα πηγαινεις στην "5" εστω και με μια παραβαση..

 

διοτι, πλεον,  θα λεει οτι  [..   απαιτειται. να συντρεχουν  σωρευτικα για να  παραμεινουν  στην κατηγορια  ]

 

τελος,

ο Νομος δεν λεει οτι  και τα   τρια   μεγεθη πρεπει  να ειναι  ε ν τ ο ς    των οριων

γιατι αυτο σε οδηγει στο συμπερασμα οτι αν εστω ειναι ειναι εκτος...τοτε αλλάζεις κατηγορια...

 

λεει να μην υπερβαινουν και...και...και...

αρα

εστω και ενα να μην υπερβαινει.... μενεις κατηγορια...

αυτα....

 

 

 

 

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη γιατί το λες αυτό;

 

Τα ποσοστά υπέρβασης δεν είναι
απαραίτητο να συντρέχουν αθροιστικά για όλα τα µεγέθη
(δόμηση<40%, κάλυψη<40%, ύψος<20%) προκειµένου η υπαγωγή να γίνει
στη συγκεκριµένη κατηγορία.
(δλδ την 4)

 

Εγώ σβήνοντας μόνο το "δεν" μου προκύπτει αυτό που λέει ο νόμος.

 

Τεσπα, νομίζω ότι δεν έχει νόημα η περαιτέρω ανάλυση.

Το νόημα είναι αυτό που λέμε όλοι και προκύπτει από τον νόμο.

Link to comment
Share on other sites

εδω ακομα δεν ξερουμε αν η Υ.Υ ΚΑΙ Υ.Κ ειναι βαση της ιδιοκτησιας  η της αδειας?

σιγουρα βαση χιλιοστων δεν πανε.....

 

 

την κατηγορια μεχρι να ολοκληρωσεης και να ΠΕΡΑΙΩΣΕΙΣ τη δηλωση τα αλλαζεις

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ ότι, αυτό τουλάχιστον, έχει ξεκαθαριστεί ... όσο το ξανασυζητάμε το μπερδεύουμε πάλι.

 

Σταύρο, επειδή είδα ότι έχεις και πληροφορίες ... τι γνώμη έχεις για αυτό ;

Η λογική του νόμου αφορούσε ολόκληρο το κτήριο ... μετά το μπέρδεψαν με τις ΟΙ ... αλλά σκέφτηκαν : ότι αν όλες οι ΟΙ είναι κάτω από όλα τα όρια, τότε και το κτήριο θα είναι κατ. 4 οπωσδήποτε. Αν κάποιες είναι κατ. 5 τότε και το κτήριο θα ελεγχθεί στο σύνολό του στην ταυτότητα. Οπότε ξεπερνάμε το πρακτικό πρόβλημα και δεν γίνεται και ζημιά ... θα τα δούμε πάλι στην ταυτότητα.

Και μάλλον στην ταυτότητα τον τελικό έλεγχο θα κάνει ελεγκτής δόμησης για να ξεπεραστεί ο σκόπελος ΣτΕ για έλεγχο από αρμόδια αρχή ...

Link to comment
Share on other sites

Και πως μπορεί να εφαρμοστεί αυτό πρακτικά;

 

Που θα ξέρει κάποια ΟΙ που είναι κατηγορία 4 πως η διπλανή της είναι 5 και το ανάποδο;

 

Αυτά τα πράγματα δεν γίνονται.

 

Πιθανότερο είναι να πούνε μηχανικέ εξαίρεσες την τάδε ιδιοκτησία και δεν δημιουργείται κανένα πρόβλημα όσον αφορά στην αυτοτέλεια και στην δυνατότητα κατεδάφισης των αυθαιρέτων στις υπόλοιπες ΟΙ, μπράβο καλά έκανες, εξαίρεσες την τάδε ΟΙ στον τάδε όροφο και τώρα δεν μπορούμε να κατεδαφίσουμε τις αυθαίρετες κατασκευές που δημιουργούν υπέρβαση  άνω του 40% στο κτίριο ή του 20% στο ύψος στις τάδε ΟΙ, την πάτησες άκυρη η εξαίρεση και όλες οι συνέπειες πάνω σου.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ ότι, αυτό τουλάχιστον, έχει ξεκαθαριστεί ... όσο το ξανασυζητάμε το μπερδεύουμε πάλι.

 

Σταύρο, επειδή είδα ότι έχεις και πληροφορίες ... τι γνώμη έχεις για αυτό ;

Έχω τη γνώμη ότι είναι απόλυτα σωστό.

Ρίχνουμε το θέμα τώρα κάτω από το χαλάκι και έχει ο Θεός...

Έτσι δεν ενεργούμε πάντα σε αυτόν τον τόπο?????

Link to comment
Share on other sites

jja,

Ο μηχανικός δεν κάνει σήμερα καμία εξαίρεση εντάσσοντας "κάτι" στην 4. Η κατ. 4 σημαίνει απλά αναστολή.

Η οριστική εξαίρεση μπορεί να δοθεί μόνο με την ταυτότητα. Εκεί θα εξαρτηθεί από τις προϋποθέσεις του κτηρίου ... άγνωστες ακόμη, κάποιο παράρτημα που περιμέναμε εκεί δεν δημοσιεύτηκε ποτέ !

 

Προς το παρόν κουβαλάμε όλοι νερό γιατί θέλει να πλύνει ο Στουρνάρας ...

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.