Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Συντελεστές (για τον υπολογισμό προστίμων)


Recommended Posts

Το ότι δεν την αναφέρει πρέπει εμάς να μας οδηγεί στο να δηλώνουμε χώρους ΒΧ ως χώρους ΚΧ? Δεν πρέπει να δοθεί μία διευκρίνηση? 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν έχουμε πει ότι η εγκύκλιος δεν είναι νόμος?? Αλλά συγγνώμη συνάδερφοι αλλά και αυτό θα το αφήσουμε να περάσει έτσι (όπως και πολλά άλλα)?? Δηλαδή θα πληρώσει σπίτι ένας ιδιοκτήτης το γκαράζ του, την αποθήκη του επειδή είναι ισόγειο και γιατί το ΥΠΕΚΑ έτσι γουστάρει? και φυσικά το ΤΕΕ κοιμάται. Είναι δυνατόν? Και επίσης το συγκεκριμένο ζήτημα (πέρα από το τι είναι λογικό και σωστό) έχει αντιμετωπιστεί με άλλο τρόπο στο Ν.4014. Δεν γίνεται απλά να κάνουν ό,τι γουστάρουν ανάλογα με τις μέρες τους.

Edited by mpirmpili
Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό λέμε ότι για τέτοιες περιπτώσεις (και καμιά δεκαριά ακόμη) περιμένουμε... Στο κάτω κάτω, προς όφελος του ιδιοκτήτη είναι! Εάν δεν το καταλαβαίνει ή καίγεται να πληρώσει, ας πληρώσει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό λέμε ότι για τέτοιες περιπτώσεις (και καμιά δεκαριά ακόμη) περιμένουμε... Στο κάτω κάτω, προς όφελος του ιδιοκτήτη είναι! Εάν δεν το καταλαβαίνει ή καίγεται να πληρώσει, ας πληρώσει.

τι άλλο να πει ο άνθρωπος.

 

Το έχουμε γράψει πολλές φορές εδώ,

το έχουν στείλει εκατοντάδες συνάδελφοι στο ΤΕΕ. Η απάντηση είναι αυτή:

Το θέμα αυτό έχει τεθεί και από άλλους συναδέλφους και έχει τεθεί υπόψη των αρμοδίων
προκειμένου να δοθούν οι απαραίτητες διευκρινίσεις

 

Οπότε ή περιμένουμε ή πληρώνουν.

Εγώ λέω ότι η κατάσταση αυτή θα διορθωθεί.

ΠΡΕΠΕΙ να περιμένουμε.

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Εχω περιπτωση οικοπεδου με καθετη και στο τμημα το δικο μου, που ειναι το 42% του οικοπεδου ανεγερθη οικοδομη

 

4 οροφοι, 4 οροφοδιαμερισματα ολα κι ολα

Το διαμερισμα μου εχει ποσοστο 9,4% επι του οικοπεδου

Θεωρω επι του ΟΛΟΥ οικοπεδου η επι της καθετου μου?

 

Για να υπολογισω τα επιτρεπομενα και τις αντιστοιχες υπερβασεις....

Το ποσοστο μου φαινεται πιο λογικο να ειναι επι του οικοπεδου ολοκληρου γιατι ακουγεται κομματακι κουλο 4 ιδιοκτητες με ιδια διαμερισματα να υπαρχουν και ο ενας εξ αυτων να εχει το 9,4% μοναχα...

Link to comment
Share on other sites

Αν δε λέει τίποτα άλλο (κανένα άλλο ποσοστό) είναι επί όλου του οικοπέδου.

Κανονικά σε μια σωστή οροφοκτησία πρέπει να κατανέμονται ποσοστά και επί των οριζοντίων της καθέτου ώστε κατά αυτό τον τρόπο να ρυθμίζονται τα θέματα που αφορούν την αποκλειστική χρήση τους αλλά κάποιοι συμβολαιογράφοι βγαίνουν τόσο πολύ έξω από τα «νερά» τους που δεν το κάνουν. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ρίχνεις και ένα βλέφαρο στον πίνακα οριζοντίου μήπως και δίπλα από το ποσοστό επί του οικοπέδου (σκέτο οικοπέδου ή επί όλου του οικοπέδου) γράφει και το εμβαδό αυτού.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και συγγνώμη αν ρωτάω κάτι που έχει ξαναερωτηθεί. Αν κατάλαβα καλά σύμφωνα με το νόμο και την εγκύκλιο για την κατηγοριοποίηση ισχύει "αυθαίρετα μέτρα / (προβλεπόμενα μέτρα αδείας * χιλιοστά ιδιοκτήτη)" και για τον υπολογιμό προστίμου "αυθαίρετα μέτρα / (επιτρεπόμενα μέτρα * χιλιοστά ιδιοκτήτη)", σωστά? Τα χιλιοστά ιδιοκτήτη τα βρίσκω από τον πίνακα ποσοστών που συντάσσετε μετά την έκδοση Ο.Α. και υπογράφουν οι ιδιοκτήτες ή κάνω κάποιον υπολογισμό?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Έλενα καλημέρα,

σωστά τα λες, τα χιλιοστά τα βρίσκεις από την σύσταση.

 

Πληροφοριακά, επίκειται αλλαγή στον τρόπο υπολογισμού.

Περιμένουμε και θα δούμε...

Πάντως μέχρι στιγμής ισχύει αυτό που γράφεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.