Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Διαμερισμα πολυκατοικιας 1984 με παρακολουθημα αποθηκακι στο υπογειο ειναι να μεταβιβαστει.

Το διαμερισμα φαινεται να ειναι ΟΚ

Μετρωντας την αποθηκη διαπιστωνω πως απο 2,32μ καθαρο υψος υπογειου, με 15εκ ανω πλακα, κατασκευαστηκε 2,39μ καθαρο με 26εκ παχος ανω πλακας.

2,65μ μου δινει το σχεδιο για υψος υπογειου συμπεριλαμβανομενων των παχων ανω και κατω πλακας και εγω εκτιμω οτι με το παχος της κατω πλακας παμε στο 2,80-2,85μ περιπου.

 

Θεωρειται υπερβαση υψους? Δεν ανυψωθηκε η οικοδομη περαιτερω, απλως σκαφτηκε πιο βαθεια το υπογειο και ετσι αυξηθηκε το υψος του.

 

Τι κανουμε εν προκειμενω?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγκύκλιος 4, 33, Α18β

Επίσης δεν εφαρµόζεται συντελεστής ύψους σε περίπτωση αυθαίρετου υπογείου ή υπέρβασης του ύψους νοµίµου υπογείου.

 

Δηλαδή κατα τα γραφόμενα της εγκυκλίου, δεν υπάρχει αυθαιρεσία?

Γιατι αν δε λαβεις συντελεστη υψους στην περιπτωση μου, δεν υπαρχει αλλος τροπος να ρυθμισεις...

Link to comment
Share on other sites

Ύστερα όμως ήρθε η τροποποίηση ταυ παραρτήματος Α - πίνακας 5- που το άλλαξε αυτό. Οπότε προσοχή.

Edited by jja
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα... αυτο ειναι η αληθεια δεν ειχε υποπεσει στην αντιληψη μου...

Υπεροχα, μια τροποποιηση βγαζει αυθαιρετη μια περιπτωση που μια προγενεστερη εγκυκλιος την ειχε βγαλει λαδι...

Σε ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα... αυτο ειναι η αληθεια δεν ειχε υποπεσει στην αντιληψη μου...

Υπεροχα, μια τροποποιηση βγαζει αυθαιρετη μια περιπτωση που μια προγενεστερη εγκυκλιος την ειχε βγαλει λαδι...

Σε ευχαριστω!

Πιο ισχυρό το τροποποιημένο παράρτημα του νόμου, έχοντας αυτό λάβει ΦΕΚ.

Όπως το περιγράφεις θα συμφωνήσω με το συνάδελφο jja. Κάνε ρύθμιση με χρήση συντελεστή 0.2 χωρίς Υ.Δ.

Link to comment
Share on other sites

Μπα, για γονικη παροχη κανεις δεν πληρωνει 1-2 χιλιαρικα για τακτοποιηση....

Για ακυρο το κοβω...

Link to comment
Share on other sites

Σε τριοροφη οικοδομή χωρις σύσταση Ο.Ι. έχω υπέρβαση ύψους του ισογείου καθώς και μεγαλύτερη υπερύψωση. Η ΥΥ πρέπει να δηλωθεί στο ισόγειο, στον τελευταίο όροφο ή όπου συμφέρει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.