Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Εχω διαμερισμα οπου ο οροφος στα εγκεκριμενα της αδειας ειναι 2,85μ και κατασκευαστηκε κανονικα 3μετρος.

Μπορω να χρησιμοποιησω το ιστ της κατηγοριας 3 για την υπερβαση εως 5% (οκ,14,25εκ είναι το 5%) για να τακτοποιησω το υψος με ενα 500αρικο η παμε αποκλειστικα με αναλυτικο υπολογισμο?

 

Σε καποιες ερωταπαντησεις του Σεπτεμβριου νομιζω το ανεφερε αλλα δε θυμαμαι επακριβως...

 

 

Σύμφωνα με την απάντηση Νο 6 του ΥΠΕΚΑ μπορείς 

 

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=jW5vVDXOm9M%3D&tabid=502&language=el-GR

 

 

Τυπικά με βάση την ερμηνεία του Νόμου δε μπορώ, όχι

Απλά βασίζομαι στην ερωταπάντηση, στην οποία μπορώ να πατήσω επειδή είναι του ΥΠΕΚΑ και όχι κάποιου ΤΕΕ...

Δε θα καθήσω να ελεγξω την ορθότητα της ερωταπάντησης, δε με αφορά

Θα ασχολήθω με το ενδεχόμενο της χρήσης αυτής...

Και εγώ είμαι με αυτή την άποψη.

Οι Ε/Α του HD φέρουν το λογότυπο του ΥΠΕΚΑ και βρίσκονται στη σελίδα του.

Όπως και οι Ε/Α του 4014.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

παυλο η μετρηση σε καθε οψη γινεται απο το φυσικο ή διαμορφωμενο εδαφος μπροστα απο αυτη. σωστά?

πως ο nik εχει ορισει αυτη την αφετηρια μετρησης?

Αυτή θα ήταν η επόμενη ερώτηση, αλλά προς το παρόν το συνάδελφο τον απασχολεί το ύψος. Μπορεί το σκαρίφημα να μην αποδίδει πιστά την πραγματικότητα. Υπομονή θα μας απαντήσει ο ίδιος.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα αφετηρία υψών βάσει ΝΟΚ κάτι που δεν ισχύει για τα εκτός σχεδίου όπως σωστά λέτε και τελικά εφαρμόζουμε το ΦΕΚ270Δ/85 όπως αναφέρει ο Παύλος. Επίσης η προσαύξηση είναι 1,20μ. και όχι 1,50μ. .  Αφετηρία μέτρησης ύψους παίρνω πέριξ του κτιρίου και όχι όποιο σημείο του οικοπέδου με βολεύει όπως λέει ο ΝΟΚ. Άρα η αφετηρία μέτρησης υψών είναι αυτή ? :

post-86-0-60434600-1418920821_thumb.jpg

Όμως...Παύλο γιατί να μην λαμβάνω την προσαύξηση ύψους 1,20 όταν δεν έχω άδεια ? Δεν το έχω δει κάπου αυτό. Και τον οδηγό 4014 της Λεμπέση που είδα δεν να αναφέρει ότι αν δεν υπάρχει άδεια δεν λαμβάνουμε την προσαύξηση 1,20. 

 

Επομένως βάζω ΥΥ μόνο στην επιφάνεια της αποθήκης του δώματος και μένει να δω αν είναι 2,00/7,50 ή 2,00/8,70 ? Σε κάθε περίπτωση είναι μεγαλύτερη του 20%.

Link to comment
Share on other sites

 Στους όρους δόμησης υπάρχουν δικλείδες. Σου λέει έχεις δικαίωμα μεγίστου ύψους 7.5 μ αλλά μέχρι 2 ορόφους. Αν λοιπόν το ένα κριτήριο πληρείται και εσύ ως μελετητής δηλώνεις ότι θα κατασκευάσεις στέγη ο νόμος σου δίνει +1.20 ακόμη για να την κατασκευάσεις.

Σε αυθαίρετο έχεις τριώροφο και ο τελευταίος όροφος έχει στέγη. Γιατί να σου δίνει το πλεονέκτημα του 1.20?

Προσωπικά έτσι το αντιλαμβάνομαι. 

Link to comment
Share on other sites

Οκ.

 

Με την αφετηρία μέτρησης υψών συμφωνείς όπως την διόρθωσα ?

 

Επίσης ΥΥ μόνο η αποθήκη και όχι όλο το κτίριο ? Δεν έχω σύσταση...

Link to comment
Share on other sites

Έχω τη γνώμη ότι ως αφετηρία μέτρησης του μεγίστου ύψους θα πρέπει να ληφθεί η χαμηλότερη στάθμη του διαμορφωμένου εδάφους.

Στο δεύτερο ερώτημα νομίζω ότι σαφής απάντηση δεν υπάρχει.

Το πιο ασφαλές αλλά λιγότερο οικονομικό  είναι να μπει το περίγραμμα του ισογείου (αν αυτό είναι μεγαλύτερο έναντι του ορόφου).

Η άλλη αντιμετώπιση και πιο κοντά σ αυτή του παραρτήματος,  να μπει ο χώρος που τελικά προκαλεί την παραβίαση του μεγίστου ύψους της περιοχής. Δηλαδή, αν δεν είχε την αποθήκη δεν θα υπήρχε υπέρβαση ύψους. Τώρα όμως έχουμε την αποθήκη, άρα αυτή "ευθύνεται" για την υπέρβαση και έτσι της χρεώνουμε την υπέρβαση ύψους.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κύριοι,

τακτοποιώ 4όροφη οικοδομή αποτελούμενη από 4 οροφοδιαμερίσματα, όλα του ίδιου ιδιοκτήτη, με μια κοινή δήλωση.

 

Κάθε όροφος ξεφεύγει ως προς το ύψος της εγκεκριμένης στάθμης του κατά 0,30μ με αποτέλεσμα το ύψος της οικοδομής να ξεφεύγει στο +1,20μ από το εγκεκριμένο.

Χρεώνουμε υπέρβαση ύψους σε κάθε όροφο ή μια φορά αθροιστικά στον τελευταίο?

 

Η ερώτηση μου γίνεται κυρίως γιατί έχουμε να κάνουμε με μια κοινή δήλωση για όλη την ιδιοκτησία και όχι για δήλωση ανά όροφο, τι γνώμη έχετε?

Link to comment
Share on other sites

4 Φ.Κ  με  χωρίς Υ.Δ  και  με Υ.Υ< 20%

 

αν το κάνεις με 1 Φ.Κ   θα είναι σαν να έχει ψηλώσει ο τελευταίος όροφος μόνο...

 

 

και ας το δούμε λίγο διαφορετικά....

 

θέλει να μεταβιβάσει σε 1 χρόνο τον Α όροφο σύμφωνα με δήλωση με 1 ΦΚ και χρεωμένη την ΥΠΕΡΒΑΣΗ στον τελευταίο ο Α όροφος δεν έχει καμία τακτοποίηση

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Ας πούμε ότι στο σενάριο μεταβίβασης μόνο ενός ορόφου ξεπερνάμε το πρόβλημα και δίνουμε βεβαίωση δυνάμει της μιας κοινής δήλωσης που χρεώθηκε και ρυθμίστηκε όλη η υπέρβαση ύψους στο τελευταίο όροφο.

Είναι όμως σωστό?

Στη περίπτωση που κάθε όροφος αποκτήσει τη δική του παράβαση ύψους, δυστυχώς το πρόστιμο ανεβαίνει αρκετά μιας και ακόμα και να χρεωθεί το +1,20 μόνο στο τελευταίο όροφο, πάλι εντός του 20% είμαστε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.