Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Επίσης όταν έχω ΟΙ με ύψος αδείας 3μ και ύψος οικοδομής 9μ και ελέγχω την ΟΙ μόνο, και βρίσκω 3,15μ το ύψος της, συγκρίνω με τον όροφο δηλ. 0,15/3 ή 0,15/9?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επίσης όταν έχω ΟΙ με ύψος αδείας 3μ και ύψος οικοδομής 9μ και ελέγχω την ΟΙ μόνο, και βρίσκω 3,15μ το ύψος της, συγκρίνω με τον όροφο δηλ. 0,15/3 ή 0,15/9?

 

διαβάζοντας παλιότερα ερωτήματα βλέπω ότι όταν υπολογίζω ΥΥ για όλο το κτίριο συγκρίνω με το σημερινό επιτρεπόμενο ύψος. Όταν όμως υπολογίζω μόνο την ΟΙ δεν υπάρχει λογική να συγκρίνω με όλο το ύψος το σημερινό αλλά ούτε και με του ορόφου της αδείας αφού μου λέει ο νόμος με το σημερινό....

Μπλέχτηκα....

Link to comment
Share on other sites

Όπως ήδη έχεις καταλάβει το θέμα "υπέρβαση ύψους" στο νόμο περί αυθαιρέτων δεν είναι και το πιο ξεκάθαρο. 

Στη περίπτωση που περιγράφεις η δική μου αντιμετώπιση θα ήταν η εξής.

α) Την υπερύψωση 0,85 μ, λόγω κατασκευής αυθαίρετου υπογείου, δεν θα την εξέταζα ως ξεχωριστή παράβαση, διότι μαζί με την ρύθμιση του αυθαίρετου υπογείου θα συμπεριληφθεί, αφού έχει πλήρως αυθαίρετο υπόγειο. (Υ.Δ. με μειωτικό συντελεστή).

β) Οι οριζόντιες σε κάθε στάθμη έχουν διαφορετική Υ.Υ.

Οι Ο.Ι του ισογείου έχουν υπέρβαση 0,43 μ (4.28-0,85)., του Α ορόφου ΥΥ 0,15 (7,43-4,28) και του β ορόφου 0,07 μ.(10.5-7.43)

Ο κλειστός αυθαίρετος χώρος του δώματος έχει ΥΥ (με ταυτόχρονη Υ.Δ)  όσο και το ύψος του, δηλαδή 2,36 μ.

Για τους υπολογισμούς του συντελεστή προσαύξησης τώρα.

για τον κλειστό χώρο στο δώμα υπάρχουν δυο απόψεις.

α) μέγιστος συντελεστής προσαύξησης ύψους λόγω του ότι δεν υπάρχουν χιλιοστά στον παρανομαστή

β) σύγκριση με το εγκεκριμένο ύψος της οικοδομής

Προσωπικά θα επέλεγα τη (β).

 

Για τις οριζόντιες ιδιοκτησίες το πρόβλημα το έχουμε εντοπίσει από την αρχή του νόμου. Το ύψος δεν μπορεί να επιμεριστεί σε χιλιοστά όπως ρητά ορίζεται κατά το άρθρο 18 παρ. 2.

Η δική μου η πρόταση:

 συγκρίνεις με βάση το εγκεκριμένο ύψος του κάθε ορόφου δηλαδή για παράδειγμα 0,43/3 (ισόγειο) 0,15/3 (α όροφος) κλπ

 

 

Υ.Γ 1: Όπως αντιλαμβάνεσαι λόγω σύνθετης περίπτωσης δεν μπορείς να κάνεις μια δήλωση για όλη την οικοδομή.

Υ.Γ 2: Από το άγχος σου έχεις γεμίσει το φόρουμ με πάρα πολλά μηνύματα για το θέμα σου. Συνιστώ ψυχραιμία :smile:

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Pavlo,

Δεν είναι άγχος ακριβώς, είναι μπλέξιμο με αναπάντητα διφορούμενα ερωτήματα...ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σας, ανεκτίμητη!

Link to comment
Share on other sites

Όπως ήδη έχεις καταλάβει το θέμα "υπέρβαση ύψους" στο νόμο περί αυθαιρέτων δεν είναι και το πιο ξεκάθαρο. 

Στη περίπτωση που περιγράφεις η δική μου αντιμετώπιση θα ήταν η εξής.

α) Την υπερύψωση 0,85 μ, λόγω κατασκευής αυθαίρετου υπογείου, δεν θα την εξέταζα ως ξεχωριστή παράβαση, διότι μαζί με την ρύθμιση του αυθαίρετου υπογείου θα συμπεριληφθεί, αφού έχει πλήρως αυθαίρετο υπόγειο. (Υ.Δ. με μειωτικό συντελεστή).

β) Οι οριζόντιες σε κάθε στάθμη έχουν διαφορετική Υ.Υ.

Οι Ο.Ι του ισογείου έχουν υπέρβαση 0,43 μ (4.28-0,85)., του Α ορόφου ΥΥ 0,15 (7,43-4,28) και του β ορόφου 0,07 μ.(10.5-7.43)

Ο κλειστός αυθαίρετος χώρος του δώματος έχει ΥΥ (με ταυτόχρονη Υ.Δ)  όσο και το ύψος του, δηλαδή 2,36 μ.

Για τους υπολογισμούς του συντελεστή προσαύξησης τώρα.

για τον κλειστό χώρο στο δώμα υπάρχουν δυο απόψεις.

α) μέγιστος συντελεστής προσαύξησης ύψους λόγω του ότι δεν υπάρχουν χιλιοστά στον παρανομαστή

β) σύγκριση με το εγκεκριμένο ύψος της οικοδομής ή μήπως η σύγριση  του ύψους στο αυθαίρετο  δώμα πρέπει να γίνει με το επιτρεπόμενο ύψος περιοχής σήμερα;

Προσωπικά θα επέλεγα τη (β).

 

Για τις οριζόντιες ιδιοκτησίες το πρόβλημα το έχουμε εντοπίσει από την αρχή του νόμου. Το ύψος δεν μπορεί να επιμεριστεί σε χιλιοστά όπως ρητά ορίζεται κατά το άρθρο 18 παρ. 2.

Η δική μου η πρόταση:

 συγκρίνεις με βάση το εγκεκριμένο ύψος του κάθε ορόφου δηλαδή για παράδειγμα 0,43/3 (ισόγειο) 0,15/3 (α όροφος) κλπ

 

 

Υ.Γ 1: Όπως αντιλαμβάνεσαι λόγω σύνθετης περίπτωσης δεν μπορείς να κάνεις μια δήλωση για όλη την οικοδομή.

Υ.Γ 2: Από το άγχος σου έχεις γεμίσει το φόρουμ με πάρα πολλά μηνύματα για το θέμα σου. Συνιστώ ψυχραιμία :smile:

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν υπήρχε Ο.Α στο ακίνητο θα εξετάζονταν το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος στην περιοχή του ακινήτου.

Με βάση και την εγκ. 4 προσωπικά έχω καταλήξει ότι η σύγκριση με σημερινούς όρους  προκειμένου να εξαχθεί ο συντελεστής προσαύξησης προστίμου, αφορά στα μεγέθη επιφανειών.

 

ΕΓΚ. 4 ΑΡΘΡΟ 18 
33)  Παρ. 2 : α) Κατά τη διατύπωση της παραγράφου αυτής για τον υπολογισµό των σχετικών 
συντελεστών  τετραγωνιδίων  «τα  µεγέθη  των  αυθαιρέτων  κατασκευών  ή  χρήσεων 
συγκρίνονται µε τους επιτρεπόµενους όρους και περιορισµούς δόµησης που ισχύουν στην 
περιοχή του ακινήτου». 
Σκοπός  της  διάταξης  είναι,  ανεξαρτήτως  εάν  το  οικόπεδο/γήπεδο  όπου  βρίσκεται  η 
αυθαίρετη κατασκευή είναι άρτιο και οικοδοµήσιµο, να συγκρίνονται τα πολεοδοµικά µεγέθη 
του αθροίσµατος των επιφανειών των αυθαιρέτων κατασκευών ή της αυθαίρετης αλλαγής 
χρήσης µε τους όρους δόµησης που ισχύουν σήµερα στη θέση του ακινήτου προκειµένου 
να υπολογιστούν οι συντελεστές τετραγωνιδίων και στη συνέχεια το ενιαίο ειδικό πρόστιµο. 
Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Νομοθετικά έγκυρη απάντηση στο νόμο των αυθαιρέτων για το ερώτημα σου δεν υπάρχει. Το γνωρίζουμε από την αρχή εφαρμογής του νόμου, ότι το θέμα "υπέρβαση ύψους" αποτελεί ένα από τα πολλά σοβαρά μειονεκτήματα του.

Μια προσέγγιση (και προσωπική μου άποψη) που βρίσκει πολλούς υποστηρικτές είναι η υπέρβαση να χρεώνεται στον τελευταίο όροφο. 

 

Υ.Γ 1  πάντοτε ελέγχεις μήπως το μετρούμενο επιπλέον ύψος, προέκυψε από παράλειψη επιχωμάτωσης (ή εκχωμάτωση) με βάση τα υψόμετρα του δ. κάλυψης και των τομών.

 

Υ.Γ2  κατά την διάρκεια που χρειάστηκα να σου απαντήσω είδα ότι συμπλήρωσες την δημοσίευση σου με επιπλέον ερώτημα. Η στέγη στην οποία αναφέρεσαι είναι αυθαίρετη? 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν υπάρχει αυθαιρεσία σχετιζόμενη με επιφάνεια θα κάνεις χρήση της επιλογής "υπέρβαση ύψους" & "χωρίς υπέρβαση δόμησης".

Ο μειωτικός συντελεστής που αναφέρεις σε τι αφορά?

Link to comment
Share on other sites

Kατάλαβα το σκεπτικό σου. 

Έχω τη γνώμη ότι τη στέγη δεν θα πρέπει να την βάλουμε στην υπέρβαση ύψους, διότι έτσι και αλλιώς είναι εγκεκριμένη από την άδεια και αποτελεί επιτρεπόμενη κατασκευή υπεράνω του μεγίστου ύψους. 

Αν τελικά επιλέξεις να χρεώσεις την Υ.Υ (λόγω υπερύψωσης) στον τελευταίο όροφο, θα βάλεις ΥΥ όση και  η υπερύψωση που προήλθε από τη λάθος θέση θεμελίωσης.

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις ως προς το χαμηλότερο πρόστιμο αν χρεωθεί στο υπόγειο. Για το τι θα επιλέξεις το αποφασίζεις μόνος σου. Όπως συζητήσαμε και νωρίτερα, δεν είναι ξεκάθαρο στο νόμο ποια επιφάνεια θα χρεωθεί τελικά την υπέρβαση ύψους. Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.