Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Για να καταλάβω..

Ισόγειο κτίριο επιφανείας 65,00μ2 με ο.α. έχουν γίνει αυθαίρετες προσθήκες 27,00μ2 με αποτελέσμα 65,00μ2+27,00μ2=92,00μ2

ο ιδιοκτήτης πέρα της ισόγειας οικίας σε διαφορετικό οικόπεδο πάλι ιδιοκτησίας του είναι ιδιοκτήτης διώροφου κτιρίου ενοικιαζομένων δωματίων. Παίρνει την μείωση σαν κύρια και μοναδική κατοικία?? Να σημειώσω επιπλέον ότι ο ιδιοκτήτης δεν έχει τέκνα άρα με το παρ.3 δεν μπορεί να υπερβεί τα 70,00μ2. Έχω μπερδευτεί...

Link to comment
Share on other sites

Ένας εργένης έχει ένα και μόνο αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου στο όνομά του και μάλιστα έχει την ψιλή κυριότητα και την επικαρπία την έχει ο πατέρας του και συνυπάρχουν τα εξής:

 

1.Κατοικία ερειπωμένη 100τμ προ του '55

2.μια ερειπωμένη αποθήκη 28τμ προ '55

3.το σπίτι που ζει μέσα ο άνθρωπος 46τμ του '90

4.γκαράζ-αποθήκη 60τμ τακτοποιημένη με Ν.4014/2011

5.και ένα σπίτι (στην ουσία δωμάτιο) 12,5τμ του '82

 

Όλα τα κτίσματα είναι ανεξάρτητα μεταξύ τους,αλλά στο ίδιο αγροτεμάχιο.Μπορώ να θεωρήσω "ακίνητο" το μοναδικό αγροτεμάχιο που έχει στο όνομά του και να πάρει την έκπτωση της κύριας και μοναδικής κατοικίας?

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς πως θα διαπιστώσω αν τα τέκνα βαρύνουν τον υπόχρεο ; Προκύπτει από κάπου; Έχω παλινοστούντα με 85 μέτρα συνολικά και πρέπει να μετρήσουν τα τ.μ. για τα παιδιά για να πάρει την έκπτωση..

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω..

Ισόγειο κτίριο επιφανείας 65,00μ2 με ο.α. έχουν γίνει αυθαίρετες προσθήκες 27,00μ2 με αποτελέσμα 65,00μ2+27,00μ2=92,00μ2

ο ιδιοκτήτης πέρα της ισόγειας οικίας σε διαφορετικό οικόπεδο πάλι ιδιοκτησίας του είναι ιδιοκτήτης διώροφου κτιρίου ενοικιαζομένων δωματίων. Παίρνει την μείωση σαν κύρια και μοναδική κατοικία?? Να σημειώσω επιπλέον ότι ο ιδιοκτήτης δεν έχει τέκνα άρα με το παρ.3 δεν μπορεί να υπερβεί τα 70,00μ2. Έχω μπερδευτεί...

Η κύρια κατοικία δεν λαμβάνεται υπόψη στον έλεγχο για την κύρια και μοναδική κατοικία (μειωτικός συντελεστής 60%).

Οπότε το σπίτι των 65+27 δεν το λαμβάνουμε υπόψη μας, αρκεί βέβαια να είναι η κύρια του κατοικία.

Το άλλο το κτίριο τώρα, παρότι έχει σαν χρήση της άδειας κατοικία λειτουργεί ως τουριστικό κατάλυμα.

Από τη στιγμή που θα έχει σήμερα ΕΟΤ, άρα λειτουργεί νόμιμα ως τουριστικό κατάλυμα, εγώ ΔΕ θα την λάμβανα υπόψη μου.

 

 

Ένας εργένης έχει ένα και μόνο αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου στο όνομά του και μάλιστα έχει την ψιλή κυριότητα και την επικαρπία την έχει ο πατέρας του και συνυπάρχουν τα εξής:

 

1.Κατοικία ερειπωμένη 100τμ προ του '55

2.μια ερειπωμένη αποθήκη 28τμ προ '55

3.το σπίτι που ζει μέσα ο άνθρωπος 46τμ του '90

4.γκαράζ-αποθήκη 60τμ τακτοποιημένη με Ν.4014/2011

5.και ένα σπίτι (στην ουσία δωμάτιο) 12,5τμ του '82

 

Όλα τα κτίσματα είναι ανεξάρτητα μεταξύ τους,αλλά στο ίδιο αγροτεμάχιο.Μπορώ να θεωρήσω "ακίνητο" το μοναδικό αγροτεμάχιο που έχει στο όνομά του και να πάρει την έκπτωση της κύριας και μοναδικής κατοικίας?

Θα δεις τι δηλώνει αυτός ο άνθρωπος για κύρια κατοικία στο Ε1.

Στη συνέχεια ο νόμος ορίζει ως εμπράγματα δικαιώματα που επηρεάζουν τον έλεγχο για κύρια και μοναδική τα:

πλήρη κυριότητα,

οίκηση

επικαρπία.

 

Η ψιλή κυριότητα που έχει ο δικός σου είναι εκτός ελέγχου.

 

Συνεπώς, αν μπορεί αν τακτοποιήσει την κύρια κατοικία του και μόνο αυτή με τον συντελεστή.

 

edit

διαβάζοντας το μήνυμα του Δημήτρη από κάτω...

Έχει δίκιο.

Πως τακτοποίησε τα 60 με τον 4014 και άφησε τα άλλα...;;;;

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

[για τον...εργενη...]

 

 

απλα δεν καταλαβα...

 

τακτοποιησε με τον 4014 τα 60 τμ..[και ποιός τακτοποίησε???]

 

αρα...υποθετω οτι τα υπολοιπα  ειναι νομιμα???

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Σύζυγος ΑμεΑ με >67% έχει 1κατοικία καθόλα αυθαίρετη . Στην κατοχή της έχει επικαρπία και σε 2η κατοικία μεγαλύτερη των 70τμ και πλήρη κυριότητα σε 3η κατοικία πάλι μεγαλύτερη των 70τ.μ. . Ο ΑμεΑ επιβαρύνει φορολογικά τη σύζυγο . Δικαιούται την έκπτωση μιας και αναφέρεται στο παράρτημα για κύρια μόνο κατοικία και όχι και μοναδική όπως αναγράφει για τους μακροχρόνια άνεργους?

Link to comment
Share on other sites

adadim

το ερώτημα σου είναι κανονικά για το άρθρο 17, αλλά ας το  δούμε εδώ και το μεταφέρει είτε ο manolis είτε ο avgoust είτε ο yian εκεί που πρέπει.

Τη δήλωση την κάνει η σύζυγος λοιπόν.

 

off ερώτησης

Την κύρια και μοναδική δεν μπορεί να την πάρει (λογικά είσαι σε κοινότητα>3000 άτομα, αν όχι το κουβεντιάζουμε).

 

on ερώτησης

Πάμε για το κύρια σκέτο για το 17.

 

Το άρθρο 19.3 τελευταίο εδάφιο βάζει ποσοτικό όριο τα 70μ2 (άμα δεν έχει παιδιά που βαρύνουν, λογικά για να μην αναφέρεις δεν έχεις).

Ερωτήματα:

1. ποια είναι η κύρια κατοικία; η εντελώς αυθαίρετη; (εκεί μένουν; )

2. οικογενειακό εισόδημα < 24000€?

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Ssouanis είπες ότι :

Η κύρια κατοικία δεν λαμβάνεται υπόψη στον έλεγχο για την κύρια και μοναδική κατοικία (μειωτικός συντελεστής 60%),

Οπότε το σπίτι των 65+27 δεν το λαμβάνουμε υπόψη μας,

αρκεί βέβαια να είναι η κύρια του κατοικία.

Συμπληρώνω ότι άλλη κατοικία δεν εχει, εκτός του δίωροφου που είναι σε διαφορετικό οικόπεδο και η οποία φυσικά και δεν θεωρείται κυρία κατοικία, γιατί όμως η ισόγεια να μην πάρει;; Επειδή με δεσμεύει το ότι είναι πάνω απο 70μ2 και ότι δεν εχει τέκνα να υπάρξει προσαύξηση..

Αναφέρεις :

Το άλλο το κτίριο τώρα, παρότι έχει σαν χρήση της άδειας κατοικία λειτουργεί ως τουριστικό κατάλυμα.

Από τη στιγμή που θα έχει σήμερα ΕΟΤ, άρα λειτουργεί νόμιμα ως τουριστικό κατάλυμα, εγώ ΔΕ θα την λάμβανα υπόψη μου.

Σωστός και δε με νοιάζει τι κάνει στο συγκεκριμένο ..

Αυτό που με απασχολεί είναι ΜΟΝΟ η ισόγεια και αν μπορεί να πάρει μειοτικο συντελεστή .

Link to comment
Share on other sites

ssouanis και dimitris GM σχετικά με τον εργένη,

 

Τη δήλωση του γκαράζ 60τμ την έκανε άλλος μηχανικός πριν από μένα. :|  (Δεν ξέρω πώς!!!) Απόρησα πώς είναι δυνατόν να την έκανε εφόσον υπάρχουν κι άλλα αυθαίρετα στο ίδιο αγροτεμάχιο και το είπα στον ιδιοκτήτη ότι κάτι μου βρωμάει στην υπόθεση. Μου έφερε λοιπόν τα χαρτιά του 4014 και μάλιστα ο μηχανικός του έδωσε και βεβαίωση για την μεταβίβαση! Ότι να'ναι... Όπως και να'χει,εγώ εάν προχωρήσει το θέμα, θα μπλέξω αν στον Ν.4178/13 συσχετίσω και τη δήλωση του 4014?? Εξαρχής,η διαδικασία γίνεται γιατί θέλει ο άνθρωπος να κάνει επισκευή για τα προ του '55 κτίσματα και του εξήγησα πως αν δεν κάνει τακτοποίηση σε ΟΛΑ τα κτίσματα, πιστοποίηση νομίμου περιγράμματος και άδεια επισκευής για τα προ του '55 δε γίνεται...και απλά αυτό που προσπαθώ είναι να ελαχιστοποιήσω το πρόστιμο όσο μπορώ...Αν δικαιούται την έκπτωση,να την πάρει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.