Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

αν έχει κανείς κάποια ιδέα:

ζευγάρι με 50 - 50 πλήρη επί 2 καθέτων με μεζονέτες επ' αυτών, κάνει κοινή δήλωση 4178 για όλο το οικόπεδο 

(και κοινή δήλωση εισοδήματος. Έχει σημασία)

Λέει λοιπόν τώρα ο μάγκας.

Τη μία μεζονέτα τη δηλώνω εγώ κύρια κατοικία, με 67% ΑΜΕΑ και το εισοδηματικό κριτήριο.

Την άλλη μεζονέτα τη δηλώνει η γυναίκα μου κύρια κατοικία με έκπτωση μακροχρόνια άνεργης.

Και σου φέρνω και Υ.Δ. ότι μένουμε χώρια, ο καθένας σε μία μεζονέτα.

 

Παίζει το σεναριάκι;

Link to comment
Share on other sites

βεβαιως " το σεναριακι...παιζει"

 

αρκει να πανε απο την εφορια

να δηλωσουν οτι ειναι σε διασταση

και να κανουν ξεχωριστη  φορολογικη δηλωση

και να δηλωνουν στο Ε2  οτι   "φιλοξενει"  ο ενας τον αλλον στο δικο του 50% σαν δωρεαν παραχωρηση....

 

αλλά,  μια και δεν ειναι μεταξυ τους "συγγενεις" , θα τους βαλουν τεκμαρτο

 

εκτος αν ο καθενας δηλωνει  οτι παιρνει "μισθωμα" απο τον αλλον   .... :sad:

 

 

μαλλον εχει και άλλα...[πχ. αν σημερα καθονται στην μια...τι δηλωνουν για την αλλη  και ποιος καθεται σε αυτην...????]

 

 

αλλά φθανουν τα παραπανω...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

να μην αφήσεις άνθρωπο να χαρεί λιγάκι!

αμέσως να του τη φορέσεις του ανθρώπου με την εφορία.

 

έχουμε βάλει τις κατσίκες ρε φίλε στη δεύτερη για να μην βρέχονται, γιατί δεν έχουμε λεφτά για γάλα από το σούπερ μάρκετ!

 

thnx! θα του πω καλά Χριστούγεννα εκ μέρους σου 

Link to comment
Share on other sites

[ΑΜΕΑ με 85% που το γραφει???]

Πουθενά δεν το γράφει. Απλά η συγκεκριμένη έχει γνωμάτευση για >85% αναπηρία. Ο νόμος γράφει για άνω του 80% (οπότε τη συμπεριλαμβάνει) και δεν θέτει προυπόθεση να είναι κύρια η κατοικία (αν και για τη συγκεκριμένη συνιδιοκτήτρια είναι κύρια κατοικία ούτως ή άλλως) σύμφωνα με το 17.1.

Link to comment
Share on other sites

Τη μία μεζονέτα τη δηλώνω εγώ κύρια κατοικία, με 67% ΑΜΕΑ και το εισοδηματικό κριτήριο.

Την άλλη μεζονέτα τη δηλώνει η γυναίκα μου κύρια κατοικία με έκπτωση μακροχρόνια άνεργης.

Και σου φέρνω και Υ.Δ. ότι μένουμε χώρια, ο καθένας σε μία μεζονέτα.

 

Παίζει το σεναριάκι;

Νομίζω το πιο σωστό είναι να μοιραστούν τα τμ της κάθε μεζονέτας μισά-μισά στον κάθε ιδιοκτήτη στα ΦΚ της δήλωσης με τους αντίστοιχους συντελεστές που δικαιούται ο καθένας.

Link to comment
Share on other sites

Πουθενά δεν το γράφει. Απλά η συγκεκριμένη έχει γνωμάτευση για >85% αναπηρία. Ο νόμος γράφει για άνω του 80% (οπότε τη συμπεριλαμβάνει) και δεν θέτει προυπόθεση να είναι κύρια η κατοικία (αν και για τη συγκεκριμένη συνιδιοκτήτρια είναι κύρια κατοικία ούτως ή άλλως) σύμφωνα με το 17.1.

για το ανω 85% ρωτησα, γιατι ετσι οπως το εγραφες, φαινονταν σαν "προυποθεση" το ανω 85%, μην τυχον υπαρχει καποια διαταξη που δεν  εβλεπα μεσα σε αυτο το χαος...

 

Για  το κυρια συμφωνω...δεν απαιτειται για το 17/1...

 

τις καλημερες μου

Link to comment
Share on other sites

να μην αφήσεις άνθρωπο να χαρεί λιγάκι!

αμέσως να του τη φορέσεις του ανθρώπου με την εφορία.

 

έχουμε βάλει τις κατσίκες ρε φίλε στη δεύτερη για να μην βρέχονται, γιατί δεν έχουμε λεφτά για γάλα από το σούπερ μάρκετ!

 

thnx! θα του πω καλά Χριστούγεννα εκ μέρους σου 

εχεις και..... αποκρυψη εισοδηματος

απο κτηνοτροφικη επιχειρηση...κατσικιων... :smile: :-) :smile:

 

στα σοβαρα, τωρα

 

εχεις δυο μεζονετες

καθε ενας εχει απο 50%

ετσι το γραφουν στο Ε9

προφανως δεν μπορεις να γραψεις 100% στη μια τον συζυγο και 100% στην αλλη την συζυγο

 

ακομα και.... διαζυγιο  φαστ τρακ να τους δωσεις...

 

η συνιδιοκτησια  τους  διατηρειται

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αυτό ξεπερνιέται αφού κάνουν δήλωση για το οικόπεδο, οπότε είναι 50 - 50 σε όλο έτσι κι αλλιώς.

το πρόβλημά μου είναι η κοροϊδία ρε φίλε.

μου κλαίγονται για το πρόστιμο για τις μεζονέτες των 400 τ.μ.

Link to comment
Share on other sites

apier μπορεί να μην έχεις δίκιο, ο ένας λες είναι ΑΜΕΑ με 67% και η άλλη μακροχρόνια άνεργη.

Οπότε μπορεί κάποτε να είχαν , να δανείστηκαν, να κάναν τα 400τμ που λες και τώρα να τους σκίζει η ανεργία και τράπεζα.

Μισό, να πιω νερό, λέω εγώ τώρα, απλώς εφιστώ την προσοχή γιατί σε αυτές τις περιπτώσεις λένε, κάνε μου ένα 85% έκπτωση Μηχανικέ γιατί δεν βγαίνω με τπτ.

 

Σας το έγραψα και έτσι "σύγχρονα" το τπτ, ωσάν 20ρης, χαχαχαχα

 

____________________________________________________________________________________
Ετερο: Θυγατέρα με κατοικία 130 φιλοξενεί τον πατέρα της που έχει την επικαρπία και 5μελή οικογένεια.

Της κόρης, πάει σαν κύρια και μοναδική, αφού έχει άλλο ένα σπίτι, περίπου 60τμ, σε χωριό, μακριά του τόπου κατοικίας της.

ή μπορεί να πάει σαν "κύρια και μοναδική" επειδή ο πατέρας της έχει την επικαρπία. Ο οποίος έχει άλλες κατοικίες, όχι ικανές να στεγάσουν την οικογένεια όμως και οχι στην πόλη κατοικίας?

Link to comment
Share on other sites

για το.."ετερο"...

 

[βεβαια...δεν φιλοξενει η κορη τον πατερα...αφου ειναι ψιλη κυρια

αλλα ο επικαρπωτης που δικαιουται να εχει την...επικαρπία την αφηνει να διαμενει εκει...]

 

προφανως η θυγατερα εχει  την  5μελη οικογενεια

αρα

 

δηλωνει  η ιδια

σαν ψιλη κυρια κατα ρητη διαταξη του  11/1/α

 

με κυρια και μοναδικη

εχει 70 + 30+20+20+20

 

τον επικαρπωτη τον αφηνεις να πινει τον καφε του

 

οπως λεει και ο ιασονας

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.