Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Υποθέτω πως είναι λόγω των τ.μ. και μάλλον δεν το γλυτώνεις.....

Άλλο ένα "κολπάκι" για να μαζέψουν το ....χρήμα!!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας…

 

Επειδή πολλά ακούω και έχω μπερδευτεί… μάλλον θα πάω με την επικρατέστερη γνώμη…

 

Αρχική άδεια 67: Υπόγεια Αποθήκη (-1,50μ. από έδαφος)

Υφιστάμενη κατάσταση: Ισόγειο Κατάστημα (-0,20μ. από έδαφος)

 

Περιπτώσεις Υπολογισμού:

 

Α) ΥΔΚΧ για όλα τα τετραγωνικά + Πολεοδομική παράβαση για διαμόρφωση εδάφους

Β) ΥΔ με μειωτικό συντελεστή για όλα τα τετραγωνικά + Πολεοδομική παράβαση για διαμόρφωση εδάφους

 

Έχω ακούσει και τις δύο απόψεις (Δεν ξέρω αν υπάρχει και άλλη άποψη επί του θέματος)

 

Ευχαριστώ πολύ

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν η παράβαση  οφείλεται μόνο σε ξεμπάζωμα εγώ θα διάλεγα το Β

 

Αν όμως το υπόγειο έγινε ισόγειο όχι λόγω ξεμπαζώματος αλλά λόγω κατασκευής του εξ'αρχής σε άλλη στάθμη τότε υπόγειο δεν είσαι όπως και να το δείς.

Ούτε κατά ΓΟΚ,ΝΟΚ ούτε και κατά την άδεια του 67.==> Το Α 

 

και θέτω συμπληρωματικό ερώτημα , τι γίνεται στην περιπτωση αυτή με το θέμα της Υπέρβασης Υψους  η οποία ενδεχομένως υπάρχει στο κτίριο λόγω της νέας στάθμης του (πρώην) υπογείου ?

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

ΥΔ ΚΧ για όλα τα τετραγωνικά + ΥΥ στον όροφο και διαμόρφωση εδάφους ανάλογα με σχέδια άδειας (αν τελικά διαμορφωμένο έχει αλλάξει).

 

Εξέτασε παλαιότητα πότε έγινε η αλλαγή χρήσης, προ 75, 83 κτλ.

 

Και φυσικά μιλάμε για περίπτωση όπου δεν χρειάζεται να μπει ο συντελεστής αλλαγής χρήσης κτλ.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

avgoust

 

Θεωρώ αυτό που μας ενδιαφέρει είναι η σύγκριση μεταξύ αδείας και πραγματικότητας και όχι πως κατασκευάστηκε εξ' αρχής (όπου πιθανότατα έγινε εξ' αρχής ισόγειο). Επομένως μπορώ να θεωρήσω ότι έγινε ξεμπάζωμα.. (Μήπως δεν κατάλαβα καλά αυτό που εννοείς??)

 

jja

 

- Παλαιότητα αποδεδειγμένα προ 75

- ΥΥ στον όροφο και διαμόρφωση εδάφους? Θεωρώ ότι είναι πλεονασμός και τα δύο. Νομίζω ότι μόνο με πολεοδομική είμαστε καλυμμένοι... Κάνω λάθος?

- Συμφωνώ δεν υπάρχει περίπτωση αλλαγής χρήσης

- Για ΥΔΚΧ συμφωνώ και εγώ, απλά υπάρχουν μηχανικοί που επιμένουν στο ότι είναι ΥΔ με μειωμένο...

Link to comment
Share on other sites

στην άδεια του 67 υπάρχουν υψόμετρα;

πως θα διαπιστωθεί αν η υπέρβαση προκύπτει από ξεμπάζωμα ή από αλλαγή στάθμεων;

αν είναι από ξεμπάζωμα: Β

αν είναι από αλλαγή στάθμεων: Α

 

Ερώτημα δικό μου:

λέει κάπου ο Νόμος ότι η αλλαγή χρήσης βοηθητικού χώρου ΙΣΟΓΕΙΟΥ (π.χ. garage, αποθήκη κλπ) σε κύρια χρήση κατοικίας

πάει με μειωτικό συντελεστή 0,5 (μπαίνει στο κουτάκι βοηθητικών) και όχι με 1 (μπαίνει στο κουτάκι των κύριων) ?

Γιατί η εντύπωσή μου ήταν ότι με μειωτικό πάνε μόνο τα υπόγεια, πατάρια, σοφίτες.

Λέει σε άλλη παράγραφο για βοηθητικά ΙΣΟΓΕΙΟΥ; 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι κατάστημα δεν μπορείς να πας κατηγορία 1 παρόλο που είσαι προ του 75.

 

Στην άδεια είναι -1,50 μέτρο από το οριστικά διαμορφωμένο της άδειας ενώ στην πραγματικότητα είναι -0,20 μέτρα από το οριστικά διαμορφωμένο της άδειας.

 

Η σύγκριση φυσικά και γίνεται με τα εγκεκριμένα ύψη και στάθμες της άδειας και μόνο τότε ισχύουν τα παραπάνω που είπα.

 

Οπότε πρέπει να βρεις την εγκεκριμένη αφετηρία μέτρησης υψών και να συγκρίνεις. Εάν κατάλαβα καλά πως αυτό ρωτάς.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

υπογειο  που εγινε ισογειο ΚΧ -->ναι πολλοι συναδελφοι το βαζουν με μειωμενο ...

 αδικειται τοτε το υπογειο   που εγινε ισογειο κ εμεινε αποθηκη  κ που  κ αυτο θα παει με μειωμενο κ  αλλαγη διαμορφωσης εδαφους κ ελεγχο υψους  .

Τελικα σε τι εχουμε καταληξει ?εχουμε ενιαια τεκμηριωμενη γραμμη?

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

avgoust, jja, apier

 

παραθέτω μία τομή και μία όψη για να καταλαβαίνουμε για τι ακριβώς συζητάμε... ελπίζω να βοηθάνε στη συζήτηση περί ύψους...

 

και να καταλήξουμε αν τελικά είναι ΥΔΚΧ ή ΥΔ με μειωμένο ώστε να "εχουμε ενιαια τεκμηριωμενη γραμμη" όπως αναφέρει παραπάνω ο kokaradi... :smile: 

 

post-3742-0-46341100-1381340255_thumb.jpg

post-3742-0-64389800-1381340299_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.