Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπέρα! εχω μια περίπτωση όπου σε πολυκατοικία έχει γίνει αλλαγή χρήσης του γκαράζ σε χώρο κύριας χρήσης.

 

Από το διάγραμμα κάλυψης βλέπω ότι υπάρχει απαίτηση για τετραγωνικά χώρου γκαράζ, οπότε αναρωτιέμαι αν μπορεί να τακτοποιηθεί  αφού υπήρχε η υποχρέωση

 

για τετραγωνικά χώρου γκαράζ για την έκδοση της άδειας

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν "κατά λάθος" έχει και χιλιοστά, τότε θα το πληρώσει ..."χρυσάφι" ο ιδιοκτήτης!!!!!

Link to comment
Share on other sites

avgoust, jja, apier

 

παραθέτω μία τομή και μία όψη για να καταλαβαίνουμε για τι ακριβώς συζητάμε... ελπίζω να βοηθάνε στη συζήτηση περί ύψους...

 

και να καταλήξουμε αν τελικά είναι ΥΔΚΧ ή ΥΔ με μειωμένο ώστε να "εχουμε ενιαια τεκμηριωμενη γραμμη" όπως αναφέρει παραπάνω ο kokaradi... :smile: 

νομίζω ότι όλοι οι συνάδελφοι ήταν ξεκάθαροι:

αν η διαφορά στο έδαφος προέρχεται από ξεμπάζωμα, δεν έχεις υπέρβαση ύψους,

αν η διαφορά προέρχεται από σήκωμα της οικοδμής, έχεις υπέρβαση ύψους.

Υπάρχει κάποιο σταθερό απ' όπου μπορεί να μετρηθεί το ύψος της οικοδομής;

αυτό είναι το κρίσιμο.

Υπάρχουν (και κυριότερα: υπήρχαν;) υψομετρικές;

Να το πούμε κι αλλιώς: αν εσύ δεν μπορείς να αποφανθείς για το απόλυτο ύψος,

ο ελεγκτής δόμησης ή / και η πολεοδομία θα μπορούσαν;

Αν δεν υπάρχει τρόπος διαπίστωσης του απόλυτου προβλεπόμενου ύψους,

τότε έχεις και τη λύση (if you know what I mean) 

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά απαντήστε μου κι εμένα του κακομοίρη το απλό που ξαναρώτησα:

λέει πουθενά ο Νόμος για 0,5 στην αλλαγή χρήσης βοηθητικών ισογείου (garage & αποθήκες) σε κατοικία;

το ψάχνω και δεν το βρίσκω, αλλά κάποιοι συνάδελφοι επιμένουν

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ.

 

Υ.Γ. Άστους να επιμένουν, "...ου γαρ είδασι τι ποιούσιν"!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ.

 

Υ.Γ. Άστους να επιμένουν, "...ου γαρ είδασι τι ποιούσιν"!!!!

...ου γαρ είδασι τι ποιούσιν

 

Καλό, αλλά τι σημαίνει;

Link to comment
Share on other sites

...διότι δεν γνωρίζουν το τι ακριβώς κάνουν!!!

και όχι: "ου! γαρίδασι και πιούσι"

(όλο στο φαί και στο πιοτό το μυαλό)

 

Βέβαια και μόνο που υπάρχουν συνάδελφοι που δεν γνωρίζουν την έκφραση αυτή,

είναι ένα στοιχείο κατάθλιψης νομίζω. 

Όχι για τους ίδιους, αλλά για εμάς τους παλαιότερους, λίγο ή πολύ, που το αφήσαμε να πάει έτσι το πράγμα

 

thnx Iasona!

Edited by apier
Link to comment
Share on other sites

Εκτος σχεδίουΕμπορική Αποθήκη 300 μ.+ υπόγειο 100 μ. +Σοφίτα 50μ, μετατράπηκε σε κατοικία.Έστω πως για 200 τμ.  έχω αλλαγή χρήσης απο κύρια σε κύρια, άρα 500ευρω+αναλυτικό.

 

Για τα υπόλοιπα 250 υπολογίζω "εμμεση αύξηση Σ.Δ" και βάζω και συντελεστή αλλαγής χρήσης στους ΚΧ και ΒΧ αντίστοιχα.

Ερώτημα:

-κατά τον υπολογισμό της "εμμεσης αύξησης" προφανώς υπολογίζω σαν οιονεί νόμιμα τα κτίσματα (όπως πχ θα γινόταν σε με άδεια νομιμοποίησης) και αφαιρώ τον επιτρεπόμενο Σ.Δ

Σε αυτήν την περίπτωση θα μπορούσα αποκλείσω τα μπόνους-στοιχεία του ΝΟΚ (σοφίτες-υπόγεια-πατάρια-κλιμακοστάσιο κτλ...) που πιθανόν έχω.. αφαιρώντας τα  από την δόμηση , ώστε να μειώνεται η έμμεση αύξηση του Σ.Δ?

Τα 50μ. Σοφίτα, έως 12 κλιμακοστάσιο (υπόγειο Χ 0.5) θα μείωναν κατά πολύ την αύξηση του Σ.Δ

Ακούγεται λίγο greek statistics αλλά αν ισχύει το παραπάνω νομίζω πως έχει εφαρμογή γενική και σε άλλες περιπτώσεις του 4178

 

*Μιλάω για άυξηση συντελεστή δόμησης , όχι υπέρβασης

Πχ. Αλλαγή χρήσης με αναλυτικό 200 τμ, ΥΔΚΧ 100, ΥΔΒΧ 150 τμ, αλλά 

Αλλαγή χρήσης (συντελεστής) : πχ 150 τμ

Edited by stathis.mp
Link to comment
Share on other sites

Έστω ότι είχες δικαίωμα να κατασκευάσεις κατοικία 200 τ.μ.

Η άδεια ήταν για αποθήκη εμπορική, 300 τ.μ.

για τα 100 τ.μ. θα υπολογίσεις το πρόστιμο με συντελεστή αλλαγής χρήσης 1.40 (χωρίς υπέρβαση δόμησης --->προσωπική γνώμη)

για τα υπόλοιπα 200 τ.μ θα κάνεις αναλυτικό προυπολογισμό για τις εργασίες που έγιναν από αποθήκη  σε κατοικία.

Το υπόγειο μετατράπηκε σε χώρο κύριας χρήσης. Άρα θα υπολογιστεί ως υπέρβαση δόμησης κ.χ.

Η σοφίτα αν πληροί τον ορισμό του ΝΟΚ θα υπολογιστεί με συντ. μείωσης 0.50.(υπέρβαση Κ.Χ με μειωτ. συντ)

 

Ο νόμος γενικώς είναι μπερδεμένος σε πολλά σημεία και "ξεχνιέσαι" ποιο κανονισμό (ΝΟΚ, ΓΟΚ κλπ) πρέπει να δεις κάθε φορά.

Ο έλεγχος δεν γίνεται με ΝΟΚ γιατί είναι μεταγενέστερος (μετά την 28-7-2011) των αυθαιρεσιών που υπάγονται στον ν. 4178 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.