Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Επομένως δεν αθροίζω στο συντελεστή της αλλαγής χρήσης  τα υπόγεια και τη σοφίτα, τα περνάω ως υπερβάσεις...

Εναλλακτικά, θα μπορούσα να περάσω ως άδεια νομιμοποίησης-αλλαγής χρήσης τα 200 + σοφίτα+υπόγειο (εφόσον "βγαίνει" η άδεια) και σαν υπερβάσεις με αλλαγή χρήσης τα υπόλοιπα ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

έχω τη γνώμη πως δεν μπορεί να εκδοθεί άδεια δόμησης για να πας με το άρθρ. 23 του ν. 4178.

Η σημερινή χρήση είναι κατοικία και υπερβαίνει κατά πολύ τον επιτρεπόμενο συντελεστή δόμησης.

Βεβαίως για πιο σίγουρα κάνε και μια ερώτηση στην Υ.ΔΟΜ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

πώς θα αντιμετωπίζατε την ακόλουθη περίπτωση:

δεδομένα: ισόγειο κατάστημα (στην άδεια)  το οποίο λειτουργούσε ως ΚΥΕ με άδεια λειτουργίας αλλά χωρίς άδεια

αλλαγής χρήσης επικοινωνεί με εσωτερική σκάλα με το υπόγειο το οποίο χρησιμοποιούνταν αυθαίρετα ως ΚΧ.

Μπορεί να τακτοποιηθεί σήμερα το υπόγειο ως ΒΧ->ΚΧ και μάλιστα ΚΥΕ και μελλοντικά να πάρει βεβαίωση ΚΧ αποδεκτή

από υγειονομικό κλπ (λόγω έλλειψης στοιχειωδών προδιαγραφών)? Το υπόγειο παραμένει υπόγειο (οροφή υπογείου +0.20 από έδαφος)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

πώς θα αντιμετωπίζατε την ακόλουθη περίπτωση:

δεδομένα: ισόγειο κατάστημα (στην άδεια)  το οποίο λειτουργούσε ως ΚΥΕ με άδεια λειτουργίας αλλά χωρίς άδεια

αλλαγής χρήσης επικοινωνεί με εσωτερική σκάλα με το υπόγειο το οποίο χρησιμοποιούνταν αυθαίρετα ως ΚΧ.

Μπορεί να τακτοποιηθεί σήμερα το υπόγειο ως ΒΧ->ΚΧ και μάλιστα ΚΥΕ και μελλοντικά να πάρει βεβαίωση ΚΧ αποδεκτή

από υγειονομικό κλπ (λόγω έλλειψης στοιχειωδών προδιαγραφών)? Το υπόγειο παραμένει υπόγειο (οροφή υπογείου +0.20 από έδαφος)

 

το γεγονός ότι μπορείς να τακτοποιήσεις την αυθαίρετη αλλαγή χήσης υπογείου σε ΚΧ,

δεν σημαίνει ότι βαπτίζεται ΚΧ και ως προς τις προδιαγραφές τις οποίες απαιτεί το υγειονομικό.

Το υπόγειο όπως το περιγράφεις δεν θα πάρει ποτέ άδεια λειτουργίας ως ΚΧ.

Μην ξεχνάς ότι στη βεβαίωση ΚΧ λες ότι πληρεί τις προδιαγραφές. 

Έχει αυτό καμία σχέση με την τακτοποίηση;

Άσε που εκτός από τις προδιαγραφές του υγειονομικού, έχεις και την πυροσβεστική.

Οδεύσεις, σκάλες, αποστάσεις;

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα για ΚΥΕ συνάδελφοι. 

Θέλει λίγη προσοχή τι λέμε αρχικά στους πελάτες, για να μην εκτεθούμε αργότερα.

("Ναι εντάξει θα το δηλώσουμε" στην αρχή, και "ναι το δηλώσαμε αλλά δεν γίνεται ΚΥΕ" στο τέλος)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είμαι ακριβώς της ίδιας άποψης και αυτό είπα και στον πελάτη μου, δηλ. τον απέτρεψα από το να το

κάνει. Απλά επειδή όλοι οι άλλοι συνάδελφοι στους οποίους απευθύνθηκε του απάντησαν με μεγάλη

ευκολία ''γίνεται- γίνεται'' σκέφτηκα μήπως είμαι υπερβολική. Σας ευχαριστώ πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ακριβώς της ίδιας άποψης και αυτό είπα και στον πελάτη μου, δηλ. τον απέτρεψα από το να το

κάνει. Απλά επειδή όλοι οι άλλοι συνάδελφοι στους οποίους απευθύνθηκε του απάντησαν με μεγάλη

ευκολία ''γίνεται- γίνεται'' σκέφτηκα μήπως είμαι υπερβολική. Σας ευχαριστώ πολύ. 

 

έτσι λένε όλοι οι μάγκες "αδειάδες" της αγοράς.

"Όλα γίνονται και θα στο φτιάξω εγώ μην ανησυχείς έχω άκρες" κλπ

Παίρνουν την προκαταβολή, υποβάλουν κάτι κουτουρού, και άντε γειά.

Και μετά από κανά εξάμηνο απραξίας και προστίμων από το Δήμο, το υγειονομικό, την πυροσβεστική, τον Θεό τον ίδιο,

έρχεται σε σένα: "μα τόσα λεφτά έδωσα στον άλλο και στα προστίματα".

ΝΑ ΠΑΣ ΝΑΤΑ ΠΑΡΕΙΣ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΦΕΡΕΙΣ. ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΟΣΑ.

Γιατί όταν εγώ σου έλεγα πχ 2000 εσύ μου έλεγες ότι βρήκες με 800.

ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗ ΝΙΚΗ!

 

Όπως έχω γράψει σε πολλά post και έχω γίνει γραφικός,

το πρόβλημα είναι αν μπορείς να περιμένεις τόσο που να ξαναγυρίσουν σε σένα.

Αντέχει η τσέπη σου;

Και βέβαια το γεγονός ότι κάποια πράγματα που δεν θα έπρεπε περνάνε τελικά,

με αποτέλεσμα να βγαίνεις εσύ ψεύτης που έλεγες τα σωστά.

 

Κουράγιο αδέρφια. 

Δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα από τη γενική κατάσταση, 

αλλά ελπίζουμε να αλλάξει η δική μας κατάσταση.

(μήπως με το ΤΖΟΚΕΡ; )

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια το γεγονός ότι κάποια πράγματα που δεν θα έπρεπε περνάνε τελικά,

με αποτέλεσμα να βγαίνεις εσύ ψεύτης που έλεγες τα σωστά.

Για μένα αυτό είναι το βασικό, γιατί τελικά αυτός με τις άκρες του θα τα περάσει κι εγώ από την άλλη 

θα φαίνομαι άσχετη και κορόιδο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα από τη γενική κατάσταση, αλλά ελπίζουμε να αλλάξει η δική μας κατάσταση...

 

Μπράβο συνάδελφε!!!

Link to comment
Share on other sites

υπογειο  εχει  προσμετρηθει στο διαγραμμα καλυψης στο σδ του οικοπεδου.ειναι υπογειο   ειδικου κτιριου (γραφεια).και μαλιστα σε αυτα στεγαζεται δημοσια υπηρεσια.υπαρχει η αναγκη κυλικειου στο υπογειο(ΚΥΕ).

1/ μπορω να δωσω βεβαιωση ΚΧ συμφωνα με το ΝΟΚ για το υπογειο αυτο?

2/επιτρεπεται στο υπογειο η χρηση ΚΥΕ δεδομενου οτι τηρουνται οι προδιαγραφειες κτιριοδομικου και πυροσβεστικης?

3/χρειαζεται αλλαγη χρησης Του υπογειου  σε ΚΥΕ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.