Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

όλοι οι αναλυτικοί πάνε μαζί.

οι περιπτώσεις με ξεχωριστά 500 άρικα είναι οι ειδικές κατηγορίες (προ 75, κατεδάφιση κλπ)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είχε πρωτ. αυθαιρέτου, γι αυτό πήγα.

Σε ποιά πολεοδομία - κράτος πήγες? Μπορείς να μας πεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Σε εκτος σχεδιου αρτιο και οικοδομησιμο αγροτεμαχιο (4200τμ) εκδοθηκε το '82 αδεια οικοδομησης δυο κατοικιων. Λιγο αργοτερα μεσα στο 1982 εκδοθηκε νεα Ο.Α. για ανεξαρτητη ισογεια αποθηκη 50τμ.εντος του ιδιου αγρεοτεμαχιου (βασει φεκ 538Δ/1978-Αρθ.10 παρ.4 για ισογεια αγροτικη αποθηκη με αδεια) με υποχρεωτικη αποσταση της ισογειας αποθηκης τουλαχιστον 10μ απο τα όρια του γηπεδου.

 

Το 1984 γινεται συσταση ιδιοκτησιων και η αποθηκη μεταβιβαζεται με το 1 στρεμα που την περιβαλλει ως ανεξαρτητη σε νεους ιδιοκτητες.

 

Ακολουθησαν:

1) Μετατροπη της αποθηκης σε κατοικια.

2) Προστεθηκαν αυθαιρετα 40τμ στο κτισμα πριν το 2004.

3) Κατασκευή αυθαιρετης νέας ανεξαρτητης ισογειας αποθηκης 8τμ μετα το 2004 (που χρησιμευει ως αποθηκη εως σημερα).

 

Σημειωση:

Η αρχικη αποθηκη των 50τμ χτιστηκε το 1983 με τις διαστασεις που οριζε η αδεια,αλλα σε άλλη θεση του γηπεδου, διατηρώντας ωστοσο τουλαχιστον 10μ αποσταση απο τα πλευρικα ορια. Η αυθαιρετη προσθηκη των 40τμ βρισκεται εντος των 10μ

 

ΑΠΟΡΙΕΣ

1) Η αρχικη αποθηκη των 50 τμ πως θα δηλωθει? ρωταω για αλλαγη θεσης, αλλαγη χρησης,υπερβαση δομησης κλπ. δηλωνεται απο ΚΧ σε ΚΧ με ή χωρις αυξηση συντ.δομησης? Ή μηπως δηλωνεται απο ΒΧ σε ΚΧ με ΥΔ?

2) για την υπερβαση πλαγιων αποστασεων,οι ελαχιστες πλαγιες αποστασεις λαμβανονται ως 10μ επειδη η αρχικη αδεια ηταν για αποθηκη και το συγκρινω με αυτη την αδεια ή 15μ που ισχυει ως ελαχιστη αποσταση για κατοικιες εκτος σχεδιου επειδη η χρηση πλεον ειναι κατοικια?

3) για την αλλαγη θεσης στην κατ.3 του Ν.4178 αναφερει πως αν δε μεταβαλλονται τα πολεοδομικα μεγεθη της αδειας, τοτε μπορει να υπαχθει στην κατ.3.Ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

...

ΑΠΟΡΙΕΣ

1) Η αρχικη αποθηκη των 50 τμ πως θα δηλωθει? ρωταω για αλλαγη θεσης, αλλαγη χρησης,υπερβαση δομησης κλπ. δηλωνεται απο ΚΧ σε ΚΧ με ή χωρις αυξηση συντ.δομησης? Ή μηπως δηλωνεται απο ΒΧ σε ΚΧ με ΥΔ?

2) για την υπερβαση πλαγιων αποστασεων,οι ελαχιστες πλαγιες αποστασεις λαμβανονται ως 10μ επειδη η αρχικη αδεια ηταν για αποθηκη και το συγκρινω με αυτη την αδεια ή 15μ που ισχυει ως ελαχιστη αποσταση για κατοικιες εκτος σχεδιου επειδη η χρηση πλεον ειναι κατοικια?

3) για την αλλαγη θεσης στην κατ.3 του Ν.4178 αναφερει πως αν δε μεταβαλλονται τα πολεοδομικα μεγεθη της αδειας, τοτε μπορει να υπαχθει στην κατ.3.Ισχύει?

1) Στο τοπογραφικό αδείας της αγρ. αποθ. φαίνονται τα άλλα κτίσματα;

Αν όχι, κατά τη γνώμη μου δεν έχεις άδεια. Οπότε είναι εντελώς αυθαίρετο και δεν έχεις συντελεστές.

Αν η άδεια είναι νόμιμη, τότε έχεις υπέρβαση (γιατί δεν μέτραγε στον συντελεστή μάλλον) και οι συντελεστές προσαύξησης θα υπολογιστούν με βάση τα δικαιούμενα.

Που μας φέρνει στο άλλο κρίσιμο: η σύσταση τι λέει για χιλιοστά; Ποια είναι δηλαδή τα δικαιούμενα;

Υπάρχει στη σύσταση καμιά περίεργη συμφωνία για Σ.Δ.; Και αν ναι, τι υπερισχύει; η συμφωνία ή ο ΝΟΚ; Δες το σχετικό εδάφιο, ποια ημερομηνία θέτει; 

2) η πλάγια απόσταση θα πρέπει να ληφθεί 15 μ. κατά τη γνώμη μου, αφού συγκρίνουμε με τα ισχύοντα για τη χρήση μας.

3) ξαναγυρνάμε στο 1, ως προς την ισχύ της άδειας. Θα το θεωρούσα όμως υπερβολή να πάει κατηγορία 3, τη στιγμή που έχει αλλάξει η χρήση και έχει και υπερβάσεις, 

οι οποίες προφανώς είναι λειτουργικά ενιαίες με το αρχικό, οπότε δεν μπορούμε να πούμε ότι με κάποιο τρόπο διαχωρίζεται.

Link to comment
Share on other sites

1) Στο τοπογραφικό αδείας της αγρ. αποθ. φαίνονται τα άλλα κτίσματα;

Αν όχι, κατά τη γνώμη μου δεν έχεις άδεια. Οπότε είναι εντελώς αυθαίρετο και δεν έχεις συντελεστές.

Αν η άδεια είναι νόμιμη, τότε έχεις υπέρβαση (γιατί δεν μέτραγε στον συντελεστή μάλλον) και οι συντελεστές προσαύξησης θα υπολογιστούν με βάση τα δικαιούμενα.

Που μας φέρνει στο άλλο κρίσιμο: η σύσταση τι λέει για χιλιοστά; Ποια είναι δηλαδή τα δικαιούμενα;

Υπάρχει στη σύσταση καμιά περίεργη συμφωνία για Σ.Δ.; Και αν ναι, τι υπερισχύει; η συμφωνία ή ο ΝΟΚ; Δες το σχετικό εδάφιο, ποια ημερομηνία θέτει; 

2) η πλάγια απόσταση θα πρέπει να ληφθεί 15 μ. κατά τη γνώμη μου, αφού συγκρίνουμε με τα ισχύοντα για τη χρήση μας.

3) ξαναγυρνάμε στο 1, ως προς την ισχύ της άδειας. Θα το θεωρούσα όμως υπερβολή να πάει κατηγορία 3, τη στιγμή που έχει αλλάξει η χρήση και έχει και υπερβάσεις, 

οι οποίες προφανώς είναι λειτουργικά ενιαίες με το αρχικό, οπότε δεν μπορούμε να πούμε ότι με κάποιο τρόπο διαχωρίζεται.

Στο τοπογραφικο της αδειας ναι φαινονται τα αλλα κτισματα. Ως προς τα ποσοστα, αυτος εχει ενα ποσοστο περιπου 25% επι του οικοπεδου (περιπου 1 στρεμμα απο τα 4), αλλα η συσταση εγινε αφου ειχε εξαντληθει η δομηση στο συνολο των 4 στρεμματων. Ο καθε ιδιοκτητης μετα τη συσταση οριζοντιων πηρε ενα ποσοστο επι του οικοπεδου και οποιο κτισμα περιγραφεται στο εκαστοτε τμημα (στη δικη μας περιπτωση πηρε 25% επι του οικοπεδου και μια οικια 50τμ -για καποιο λογο η αποθηκη της αδειας του '82,στη συσταση του '84 περιγραφεται ηδη σαν κατοικια...προφανως τοτε δεν εδιναν και τοσο σημασια στη χρηση και τη διαφορα μεταξυ Ο.Α. και υφισταμενης καταστασης).

 

Σημερα, μιλησα για το ιδιο θεμα με το helpdesk και με παρεπεμψαν στο ΦΕΚ 39Β/2014 σελ 288, στο 1 που λεει ότι "οταν το προβλεπομενο απο την οικοδομικη αδεια κτιριο εχει ανεγερθει σε αλλη μη νομιμη θεση και συγχρονως απο την συγκριση της αποτυπωσης της υφισταμενης καταστασης με το τοπογραφικο διαγραμμα της οικοδομικης αδειας προκυπτει οτι το περιγραμμα του υφισταμενου κτιριου δεν συμπιπτει σε κανενα αλλο σημειο με το προβλεπομενο περιγραμμα απο την οικοδομικη αδεια" τοτε ο υπολογισμος του ενιαιου ειδικου προστιμου γινεται ως αυθαιρεσια χωρις ΟΑ. Επειδη στην προκειμενη περιπτωση το υφισταμενο κτιριο δεν συμπιπτει σε κανενα σημειο με το προβλεπομενο απο την αδεια και το υφισταμενο κτιριο που ειναι πλεον κατοικια και οχι αποθηκη (μαζι με τις μεταγενεστερες προσθηκες) βρισκεται εντος της 15μ ζωνης των ελαχιστων πλαγιων αποστασεων που ισχυει και ισχυε για κατοικιες και αρα βρισκεται σε μη μονιμη θεση προτεινουν να δηλωθει ολοκληρο ως αυθαιρετο χωρις Ο.Α. (και κατ'επεκταση χωρις αλλαγη χρησης, παραβιαση πλαγιων αποστασεων κλπ κλπ) μαζι με μια σαφη και εκτενη τεχνικη περιγραφη μηχανικου που θα περιγραφει μεν την αρχικη αδεια περι ισογειας αγροτικης αποθηκης, αλλα θα παραθετει επισης το ΦΕΚ και τη σχετικη αιτιολογια για ποιο λογο δηλωνεται σαν να μην εχει ο.α. (ωστε να ειμαι καλυμενη κι εγω συμφωνα με το νομο και οχι απλα επειδη μου το προτεινε καποιος στο τηλεφωνο!)

 

Οσο το εψαξα μου φαινεται λογικο και πιστευω οτι θα ειμαι καλυμενη νομικα.Το προστιμο για τον πελατη θα ειναι λιγο πολυ το ιδιο,αλλα οπως και να εχει εμενα με ενδιαφερει μονο να ειναι σωστη η δηλωση του αυθαιρετου και φυσικα να ειμαι καλυμενη νομικα. Θεωρεις οτι με αυτον τον τροπο καλυπτομαι?

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι δεν έχεις άλλο δρόμο. και σε βγάζει και από τη δύσκολη θέση του υπολογισμού των συντελεστών.

και είσαι και σωστή επί της ουσίας, αφού, μεταξύ μας, καραμπαμπάμ αυθαίρετο είναι

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι ερώτηση:

 

Ισόγειο κατάστημα σε κτίριο εντός σχεδίου (ενας ιδιοκτήτης σε όλη την οικοδομή) που αυθαίρετα χωρίστηκε σε τμήμα καταστήματος και  ανεξάρτητο τμημα αποθήκης πως δηλώνεται?

 

α.Διαμερισμάτωση

 

β.Αλλαγή χρήσης το τμήμα αποθήκης απο ΚΧ σε ΒΧ? (αν ναι,δηλώνω τ.μ. αποθήκης χωρίς ΥΔ στους χώρους μειωτικού συντελεστή και φυσικά χωρίς κλικάρισμα της αλλαγής χρήσης?)

 

γ.Λοιπή παράβαση και Αναλυτικός?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

κατά τη γνώμη μου είναι αλλαγή χρήσης ΚΧ σε ΚΧ (αφού λες ότι η αποθήκη είναι ανεξάρτητη και δεν "ανήκει" σε άλλο ακίνητο)

και διαμερισμάτωση / λοιπές παραβάσεις για το χώρισμα.

Με λίγα λόγια, βάλτα όλα λοιπές παραβάσεις για ένα 500άρικο (αφού είναι ένας ο ιδιοκτήτης σε όλη την οικοδομή ;)

Link to comment
Share on other sites

κατά τη γνώμη μου είναι αλλαγή χρήσης ΚΧ σε ΚΧ (αφού λες ότι η αποθήκη είναι ανεξάρτητη και δεν "ανήκει" σε άλλο ακίνητο) εννοείς σε άλλη οριζόντια ιδιοκτησία,ωστόσο θα μπεί σαν παρακολούθημα διαμερίσματος

και διαμερισμάτωση / λοιπές παραβάσεις για το χώρισμα.

Με λίγα λόγια, βάλτα όλα λοιπές παραβάσεις για ένα 500άρικο (αφού είναι ένας ο ιδιοκτήτης σε όλη την οικοδομή ;)

 

Γιατί ΚΧ σε ΚΧ?.......Αφού είναι αποθήκη και είναι στο ισόγειο......

 

Για διαμερισμάτωση ετσι το σκέφτηκα...

 

Περισσότερο ρωτάω,γιατί:

 

Αλλαγή χρήσης ΚΧ σε ΚΧ και ΒΧ σε ΒΧ πάνε με αναλυτικό....τι γίνεται όμως απο ΚΧ σε ΒΧ και το αντίστροφο?

Edited by Alsterwasser
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.