Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

αλλαγές χρήσης που έγιναν πριν την ισχύ του ΓΟΚ 85 

δεν αποτελούν παράβαση κατά τον 4178

και δεν δηλώνονται  ως αλλαγές χρήσης  

(για αυτή την αλλαγή ως έχεις ισχυρή απόδειξη 

την άδεια ΕΟΤ)

 

Αυτό δεν νομίζω να ισχύει 100%. Πιο πολύ με ερμηνεία μου φαίνεται.

 

Δηλαδή υπόγειο σε πολυκατοικία από αποθήκη έγινε κατοικία και δηλώνεται σαν τέτοιο από το 1970. Αυτό είναι νόμιμο και δίνεται κανονικά βεβαίωση ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό δεν νομίζω να ισχύει 100%. Πιο πολύ με ερμηνεία μου φαίνεται.

 

Δηλαδή υπόγειο σε πολυκατοικία από αποθήκη έγινε κατοικία και δηλώνεται σαν τέτοιο από το 1970. Αυτό είναι νόμιμο και δίνεται κανονικά βεβαίωση ?

το συγκεκριμένο που περιγράφεις ΔΕΝ είναι αυτό που λέει ο ΚΑΝΑ, 

αφού είναι μετατροπή από ΒΧ σε ΚΧ (επαύξηση συντελεστή) και όχι αλλαγή χρήσης ΚΧ σε ΚΧ.

Κατοικία > γραφείο, κατάστημα > ΚΥΕ κλπ κλπ

Προ ΓΟΚ85 δεν ετίθετο θέμα χρήσης, και προ 166/Δ δεν υπήρχαν οι κατηγορίες (και χρήσεις) όπως τις ξέραμε

(και καταργήθηκαν ουσιαστικά από τον 4269)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την βοήθεια apier. Σκέφτομαι μάλλον να κάνω 2 ανεξάρτητες δηλώσεις γιατί έτσι κι' αλλιώς δεν προκύπτουν μεγάλα πρόστιμα (Τιμή Ζώνης 800 ευρώ) και από την άλλη επειδή θέμα αμοιβής δεν υφίσταται λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων, έχω λιγότερη δουλειά.

Άρθρο 10 §7 Εγκύκλιος 3 Α.Π. οικ. 54373/1-10-2013 Δ.Ο.Κ.Κ. ΑΔΑ: ΒΛΛΠ0-ΣΙΥ

 

Στις περιπτώσεις περισσοτέρων αυθαιρέτων κτιρίων ή/και αυτοτελών διηρημένων ιδιοκτησιών στο οικόπεδο/γήπεδο ο ιδιοκτήτης ή οι συνιδιοκτήτες μπορούν από κοινού να υποβάλουν µία ή περισσότερες αιτήσεις υπαγωγής αυθαιρέτων στο ν. 4178/13. 

Το γεγονός αυτό δεν επηρεάζει τον αριθμό των βεβαιώσεων μηχανικού που τυχόν θα απαιτηθούν για τη σύνταξη συμβολαιογραφικών πράξεων. 

Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 10 §7 Εγκύκλιος 3 Α.Π. οικ. 54373/1-10-2013 Δ.Ο.Κ.Κ. ΑΔΑ: ΒΛΛΠ0-ΣΙΥ

 

Στις περιπτώσεις περισσοτέρων αυθαιρέτων κτιρίων ή/και αυτοτελών διηρημένων ιδιοκτησιών στο οικόπεδο/γήπεδο ο ιδιοκτήτης ή οι συνιδιοκτήτες μπορούν από κοινού να υποβάλουν µία ή περισσότερες αιτήσεις υπαγωγής αυθαιρέτων στο ν. 4178/13. 

Το γεγονός αυτό δεν επηρεάζει τον αριθμό των βεβαιώσεων μηχανικού που τυχόν θα απαιτηθούν για τη σύνταξη συμβολαιογραφικών πράξεων. 

αρκεί κάθε δήλωση να αντιστοιχεί σε κάποιο υπαρκτό δικαίωμα.

Δηλαδή, αν 2 άνθρωποι είναι 50% εξ αδιαιρέτου συγκύριοι ενός οικοπέδου και κτιρίου επ' αυτού, 

δεν μπορούν να κάνουν 2 δηλώσεις, παρά μόνο με τις διατάξεις του άρθρου 5. 

Δεν μπορούμε να σπάμε μία δήλωση σε όσες νομίζουμε ότι μας συμφέρει λόγω υπολογισμού προστίμου.

Για παράδειγμα, μία ΟΙ (έστω διαμέρισμα σε πολυκατοικία) ΔΕΝ μπορεί να έχει περισσότερες από μία δηλώσεις

(όσο κι αν μερικοί προσπαθούν να ερμηνεύσουν έτσι την κατά γράμμα ανάγνωση του κειμένου)

Και το γιατί είναι πολύ απλό: μέρος της αίτησης / ΥΔ του ιδιοκτήτη (και βεβαίωσης του μηχανικού) είναι ότι δεν υπάρχουν στο ακίνητο / δικαίωμα άλλες αυθαιρεσίες

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! 

θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι αν γνωρίζετε..που μάλλον ναι :)

 

Σε κτίριο που κατασκευάστηκε από το 1966 μέχρι το 1970, με Ο.Α. του 1966 (ΓΟΚ 55) με χρήση κατοικίας και όχι ειδικό κτίριο, αλλά που από την αρχή του είχε χρήση ξενοδοχείου (υπάρχει και βεβαίωση από τον ΕΟΤ ότι χρησιμοποιούνταν ως ξενοδοχείο από το 1971) θέλω να τακτοποιήσω κάποιες αυθαιρεσίες, στις οποίες προφανώς θα πρέπει να συμπεριλάβω και την αλλαγή χρήσης , (ε?). Ή επειδή υπάρχει η βεβαίωση από τον ΕΟΤ δέχομαι την χρήση ως νόμιμη?

τι ίσχυε τότε? ποιες ήταν οι προϋποθέσεις για το ξενοδοχείο? 

 

Καθώς αυτός ο χώρος θα μετατραπεί σε ξενώνα αστέγων, θα χρειαστεί να γίνουν κάποιες αλλαγές και το βασικό είναι ότι θα πρέπει να μπουν κάποια προστατευτικά στην όψη, πιο συγκεκριμένα στους εξώστες, και μου είπαν από την πολεοδομία ότι επειδή η επέμβαση θα είναι μεγάλη θα πρέπει να πάω με άδεια δόμησης για αλλαγή όψης... οπότε εδώ έρχεται να ταιριάξει η παραπάνω ερώτηση, αν τακτοποιήσω την αλλαγή χρήσης, θα πρέπει να περάσω την αλλαγή χρήσης και μέσα στην άδεια? αν η χρήση θεωρείται νόμιμη τότε είμαι καλυμμένη...αν όχι, θα πρέπει ο ξενώνας να γίνει σύμφωνα με τις σημερινές απαιτήσεις?

 

(συγνώμη για τα τόσα θέματα, αν δεν βρίσκομαι στη σωστή κατηγορία, πείτε το να το αλλάξω)

 

 

Αυτό δεν νομίζω να ισχύει 100%. Πιο πολύ με ερμηνεία μου φαίνεται.

 

Δηλαδή υπόγειο σε πολυκατοικία από αποθήκη έγινε κατοικία και δηλώνεται σαν τέτοιο από το 1970. Αυτό είναι νόμιμο και δίνεται κανονικά βεβαίωση ?

 

 

το συγκεκριμένο που περιγράφεις ΔΕΝ είναι αυτό που λέει ο ΚΑΝΑ, 

αφού είναι μετατροπή από ΒΧ σε ΚΧ (επαύξηση συντελεστή) και όχι αλλαγή χρήσης ΚΧ σε ΚΧ.

Κατοικία > γραφείο, κατάστημα > ΚΥΕ κλπ κλπ

Προ ΓΟΚ85 δεν ετίθετο θέμα χρήσης, και προ 166/Δ δεν υπήρχαν οι κατηγορίες (και χρήσεις) όπως τις ξέραμε

(και καταργήθηκαν ουσιαστικά από τον 4269)

Δεν προκύπτει υποχρέωση υπαγωγής αυθαίρετης αλλαγής χρήσης χώρων από κύρια χρήση (κατοικία, κατάστημα) σε κύρια χρήση (κατοικία, κατάστημα) προ 1.1.1983, δεδομένου ότι η έννοια της αλλαγής χρήσης καθιερώθηκε µε το άρθρο 5 του ν. 1577/85. Εξαιρείται η εγκατάσταση αυθαίρετης αλλαγής χρήσης κύριων χώρων σε χρήση ειδικών κτιρίων υπολογιζόμενου του προστίμου σύμφωνα µε την παρ. 5β του άρθρου 18 του ν. 4178/13. Αυτό από την Εγκύκλιος 3 Α.Π. οικ. 54373/1-10-2013 Δ.Ο.Κ.Κ. ΑΔΑ: ΒΛΛΠ0-ΣΙΥ.

Εδώ θέλει λίγη δουλειά για το «ειδικό κτίριο» που μάλλον δεν εμπίπτει γιατί η αλλαγή έγινε από γενικούς όρους προς ειδικούς και όχι το αντίθετο.   

Link to comment
Share on other sites

αρκεί κάθε δήλωση να αντιστοιχεί σε κάποιο υπαρκτό δικαίωμα.

Δηλαδή, αν 2 άνθρωποι είναι 50% εξ αδιαιρέτου συγκύριοι ενός οικοπέδου και κτιρίου επ' αυτού, 

δεν μπορούν να κάνουν 2 δηλώσεις, παρά μόνο με τις διατάξεις του άρθρου 5. 

Δεν μπορούμε να σπάμε μία δήλωση σε όσες νομίζουμε ότι μας συμφέρει λόγω υπολογισμού προστίμου.

Για παράδειγμα, μία ΟΙ (έστω διαμέρισμα σε πολυκατοικία) ΔΕΝ μπορεί να έχει περισσότερες από μία δηλώσεις

(όσο κι αν μερικοί προσπαθούν να ερμηνεύσουν έτσι την κατά γράμμα ανάγνωση του κειμένου)

Και το γιατί είναι πολύ απλό: μέρος της αίτησης / ΥΔ του ιδιοκτήτη (και βεβαίωσης του μηχανικού) είναι ότι δεν υπάρχουν στο ακίνητο / δικαίωμα άλλες αυθαιρεσίες

νομίζω πως τα ρυθμίζουν αυτά οι οδηγίες συνάδελφε  

Link to comment
Share on other sites

Δεν προκύπτει υποχρέωση υπαγωγής αυθαίρετης αλλαγής χρήσης χώρων από κύρια χρήση (κατοικία, κατάστημα) σε κύρια χρήση (κατοικία, κατάστημα) προ 1.1.1983, δεδομένου ότι η έννοια της αλλαγής χρήσης καθιερώθηκε µε το άρθρο 5 του ν. 1577/85. Εξαιρείται η εγκατάσταση αυθαίρετης αλλαγής χρήσης κύριων χώρων σε χρήση ειδικών κτιρίων υπολογιζόμενου του προστίμου σύμφωνα µε την παρ. 5β του άρθρου 18 του ν. 4178/13. Αυτό από την Εγκύκλιος 3 Α.Π. οικ. 54373/1-10-2013 Δ.Ο.Κ.Κ. ΑΔΑ: ΒΛΛΠ0-ΣΙΥ.

Εδώ θέλει λίγη δουλειά για το «ειδικό κτίριο» που μάλλον δεν εμπίπτει γιατί η αλλαγή έγινε από γενικούς όρους προς ειδικούς και όχι το αντίθετο.   

 

Οκ. Αλλά με την λογική αυτή γιατί βγάζαμε τόσα χρόνια (προ ΝΟΚ, 4178 κτλ) άδεια αλλαγής χρήσης από κατάστημα σε ΚΥΕ σε παλαιά κτίρια ? 

 

Η εξαίρεση των ειδικών κτιρίων (κυρίως κτιρίων γραφείων δηλαδή) είναι σημαντική. Δεν μπορείς να πεις π.χ. ότι ειδικό κτίριο του 75 π.χ. έγινε φροντιστήριο ή πολυκατάστημα και όλα είναι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Αλλά με την λογική αυτή γιατί βγάζαμε τόσα χρόνια (προ ΝΟΚ, 4178 κτλ) άδεια αλλαγής χρήσης από κατάστημα σε ΚΥΕ σε παλαιά κτίρια ? 

 

 

nik

1. Γιατί μετά το 1985 υπάρχει ως όρος  "η αλλαγή χρήσης" και

2. ο 4178 αναφέρεται σε αλλαγές χρήσης που έγιναν-συντελέστηκαν  μεταξύ 1985 και μέχρι 28-7-11

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Αλλά με την λογική αυτή γιατί βγάζαμε τόσα χρόνια (προ ΝΟΚ, 4178 κτλ) άδεια αλλαγής χρήσης από κατάστημα σε ΚΥΕ σε παλαιά κτίρια ?

 

Η εξαίρεση των ειδικών κτιρίων (κυρίως κτιρίων γραφείων δηλαδή) είναι σημαντική. Δεν μπορείς να πεις π.χ. ότι ειδικό κτίριο του 75 π.χ. έγινε φροντιστήριο ή πολυκατάστημα και όλα είναι καλά.

Δεν είχες υποχρέωση να εκδόσεις αδεια, όπως δεν έχεις και υποχρέωση υπαγωγής, αν εσύ εξακολουθείς να θέλεις μπορείς.

Έβγαζες γιατί δεν υπήρχε η βεβαίωση ΚΧ του ιδιώτη μηχανικού αλλά η θεωρημένη κάτοψη απο τις άλλοτε πολεοδομίες.

Για το δεύτερο θέμα δεν εχω κάνει πρόσφατα κάτι αλλά νομίζω πως εχει να κάνει με τους όρους δόμησης.

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.