Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

μου μυρίζει αντιδικία. Φαντάζομαι ότι γι' αυτό θέλει να κάνει τη δήλωση. Ίσως του την πέφτουνε οι γείτονες.

Γι' αυτό είπα για συναίνεση κλπ Και μετά θα προκύψει το επόμενο θέμα:

πως θα φτάνει σε αυτή τη θέση στάθμευσης αν πρέπει να διέλθει κοινοχρήστου χώρου και δεν τον αφήνουν;

Πρέπει με κάποιο τρόπο να "επισημοποιήσει" τη θέση στάθμευσης.

Γι' αυτό είπα για τροποποίηση σύστασης κλπ 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Alsterwasser: Γι' αυτό έκανα την ερώτηση επειδή δεν υπάρχει τίποτα να ρυθμιστεί. Η "αλλαγή χρήσης αυλής" δεν είναι δικό μου εφεύρημα αλλά κατά λέξη διατύπωση υπαλλήλου της αρμόδιας ΥΔΟΜ στον ιδιοκτήτη! Μου έδωσες ιδέα με το υπόστεγο! Υπάρχει ένα 4-5 μέτρα πιο πέρα το οποίο θα το δηλώσει μαζί με 2 μικρές αποθήκες τύπου κατηγορίας 3. Αν δηλώσω το υπόστεγο ως σκεπαστή θέση στάθμευσης τότε μάλλον ξεκαθαρίζει το πράγμα ως προς τη δήλωση.

 

@apier: Όντως υπάρχει θέμα με τους γείτονες που παρκάρουν μπροστά στην είσοδο της αυλής και την κλείνουν. Το θέμα είναι ότι επειδή στην οικοδομή υπάρχει ΑΜΕΑ και ανάγκη να μετακινείται με αυτοκίνητο και επειδή ο δρόμος είναι πολύ στενός, ο Δήμος -κατόπιν αίτησης του ιδιοκτήτη- έχει διαγραμμίσει το τμήμα του δρόμου μπροστά στην είσοδο της αυλής αλλά και το απέναντι τμήμα του δρόμου ώστε να μην παρκάρουν οχήματα και να είναι δυνατή η έξοδος αυτοκινήτου από την αυλή! Από εκεί και πέρα αν έχω τη συναίνεση των συνιδιοκτητών της οικοδομής, με εμποδίζει κάτι απο το να δηλώσω ως αυθαίρετο πάρκινγκ το χώρο κάτω από το υπόστεγο?

 

Εγώ θέλω να εξασφαλιστώ και γι' αυτό θα πάρω συναινέσεις. Μετά αυτοί αν θέλουν και συμφωνούν και οι υπόλοιποι ας κάνουν τροποποίηση σύστασης να εξασφαλιστούν. Αν δεν τα βρουν μεταξύ τους ας μείνουν με τον τακτοποιημένο χώρο στάθμευσης που όμως ανά πάσα στιγμή, ως κοινόχρηστος, θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί από οποιονδήποτε συνιδιοκτήτη ή να εμποδιστεί η δίοδος του οχήματος προς το βάθος της αυλής όπου είναι το υπόστεγο. Αυτά είναι δικά τους θέματα και δεν με αφορούν. Τους το ξεκαθάρισα ότι η τακτοποίηση δεν σημαίνει οικιοποίηση και ότι οτιδήποτε δηλώνεται σε κοινόχρηστο χώρο παραμένει κοινόχρηστο, απλώς παύει να είναι αυθαίρετο για το διάστημα που ορίζει ο νόμος.

Edited by letom
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

μπράβο letom. πιο ξεκάθαρα δεν γίνεται. +1

 

και τώρα μία ερώτηση γιατί κόλλησε το μυαλό μου:

το ισόγειο garage που έγινε ΚΧ πάει με 0,5 μειωτικό;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

από τη στιγμή που οι θέσεις στάθμευσης δηλώνονται συγκεκριμένα και δεσμεύονται συμβολαιογραφικά,

και από τη στιγμή που η αυλή / ακάλυπτος δεν προορίζεται για τη στάθμευση,

τείνω να συμφωνήσω με τον υπάλληλο.

Κάποια "πράξη" πρέπει να γίνει για την αλλαγή αυλής σε θέση στάθμευσης,

μετά από έλεγχο ότι εξακολουθούν να τηρούνται ακάλυπτοι, φυτεύσεις κλπ κλπ

 

(άλλο αν πάει με ειδικές διατάξεις για ΑΜΕΑ) 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το ισόγειο γκαράζ που λες μέτρησε στη δόμηση? Αν ναι τότε το πας με αναλυτικό. Αν όχι τότε ΥΔΚΧ και λογικά χωρίς μειωτικό λόγω τωρινής χρήσης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είστε ωραίοι πάντως και οι δύο!!!! Ο ένας λύνει τις απορίες του άλλου!!! Μπράβο!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα το απλό:

Νομιμοποίηση όλων των αυθαιρέτων της οικοδομής και έκδοση αδείας για υπαίθρια θέση στάθμευση ΑΜΕΑ

Link to comment
Share on other sites

Είστε ωραίοι πάντως και οι δύο!!!! Ο ένας λύνει τις απορίες του άλλου!!! Μπράβο!

αφού εσύ μας γράφεις κάτι πρέπει να κάνουμε ρε φίλε!

κόλλησε το μυαλό μου εκείνη την ώρα, κι έλεγα μήπως κάποιος online μου το έλεγε στα γρήγορα

Link to comment
Share on other sites

Είστε ωραίοι πάντως και οι δύο!!!! Ο ένας λύνει τις απορίες του άλλου!!! Μπράβο!

Όπως λέει και η παροιμία: βοήθα με να σε βοηθώ, να ανεβούμε το βουνό (του 4178)!

 

@ponireas: Δεν το κάνουν αυτό γιατί τα υπάρχοντα κτίσματα είναι του '48 (ερείπια στην κυριολεξία) και του '60κάτι και οι όποιες αυθαιρεσίες τακτοποιούνται με αναλυτικό και με κατ.1 προ 75 οπότε με ελάχιστα χρήματα τις ρυθμίζουν για όσο χρειαστεί και αργότερα κάποια στιγμή λένε να τα κατεδαφίσουν όλα και να σηκώσουν νέα οικοδομή μιας και το οικόπεδο είναι μεγάλο και μπορούν να χτίσουν πολλά τμ.

 

 

κόλλησε το μυαλό μου εκείνη την ώρα, κι έλεγα μήπως κάποιος online μου το έλεγε στα γρήγορα

Apier τώρα είδα ότι σου απάντησα μετά από μια ώρα στην ερώτησή σου! Έπεσες στην περίπτωση, έβαλα να φάω εκείνη την ώρα! Μάλλον θα έτρωγε και ο ΙΑΣΟΝΑΣ και γι' αυτό αργησε να δώσει παρουσία! :mrgreen:

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

Εγώ συνάδελφοι έχω παιδιά που αναγκαστικά τα πηγαινοφέρνω από το φροντιστήριο, στο ωδείο, στο ποδόσφαιρο, στο μπαλέτο, στους παραδοσιακούς χορούς κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.