Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Έχω μια δήλωση στη φάση της αρχικής υποβολής και ενω ο πελατης μου δήλωσε αρχικά πως θα πληρώσει εφάπαξ και εχω βγαλει απο 9/3/15 τις εντολες πληρωμής για παράβολο και τελος ανταποδοτικό, σήμερα μου λεει πως ειναι αδυνατο να πληρωθούν εφάπαξ. 

 

Αν κατάλαβα καλα πρεπει να πληρωθούν παράβολο και ανταποδοτικό και σε δεύτερή φάση να κανω αίτηση για κάτι μεταξύ των Β2-Β3-Β4-Β5.

 

σωστά;

Edited by freecat
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 680
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είδος                     Ημ/νία εισαγωγής                Ποσό                 Λήξη πληρωμής            Τελευταία πληρωμή   Υπόλοιπο

 

Τέλος υπαγωγής  30/05/2013                    500                       09/06/2013                           31/05/2013                           Εξοφλημένη 0

Ποσοστό ΤΕΕ       06/02/2014                     15                        06/02/2015                           21/03/2014                           Εξοφλημένη 0

6μηνιαία δόση       11/03/2015                   300                        10/02/2014                                                                      Ανεξόφλητη 300

6μηνιαία δόση       11/03/2015                    300                       10/08/2014                                                                      Ανεξόφλητη 300

6μηνιαία δόση        11/03/2015                   300                        10/02/2015                                                                     Ανεξόφλητη 300

6μηνιαία δόση        11/03/2015                   300                         10/08/2015                                                                     Ανεξόφλητη300 

 

 

......................................................... και συνεχίζει

 

παιδιά είναι από μεταφορά από 4014 όπου είχε πληρωθεί μόνο το παράβολο

τώρα μου εμφανίζει λήξη πληρωμής πρώτης δόσης 10/02/14!!!

 

από πότε ξεκινάνε τα εξάμηνα πληρωμής?

θα τα υπολογίσω από 11/03/15 και πέρα?

 

ευχαριστώ!    

 

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι καλησπερα. ελπιζω αυτο που ερωτω να ειναι σε σωστο ποστ αλλιως παρακαλω τους διαχειριστες να το μεταφερουν. Εχω δηλωση αυθαιρετου μιας μονοκατοικιας και πληρωμη εφαπαξ του 30% του ποσου. Επειτα εδωσα βεβαιωση και εγιναν συμβολαια για αγοροπωλησια. Ο νεος ιδιοκτητης που αγορασε το ακινητο ζητα να βγαινουν στο ονομα του οι δοσεις του 70% του υπολοιπου ποσου του προστιμου (εχει αναλαβει βαση συμβολαιου να πληρωσει το υπολοιπο ποσο). Αυτο γινεται?και πως

Link to comment
Share on other sites

 ναι.... γινεται

με βαση το αρθρο  3 παρ. 4

και οφειλει να το γραφει μεσα στο συμβολαιο ο συμβ/φος

 

για το "τυπικο" καποιος φιλος να μας πει...

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σωστα Δημητρη. το θεμα ειναι οτι θελει να αλλαξω και τον ιδιοκτητη στα προστιμα στο συστημα του ΤΕΕ και επειδη εχω κανει ολοκληρωμενη υπαγωγη δε ξερω αν γινεται. σκεφτηκα να ζητησω απο το ΤΕΕ να το γυρισει σε προσωρινη υπαγωγη και να αλλαξω ιδιοκτητη αλλα δε ξερω αν ειναι σωστο.

Link to comment
Share on other sites

Στο εγχειρίδιο χρήσης του ΤΕΕ αναφέρεται ότι

 

Αλλαγή ιδιοκτήτη λόγω μεταβίβασης και μεταφορά δήλωσης

Σε περίπτωση αλλαγής στο ιδιοκτησιακό καθεστώς λόγω μεταβίβασης, μπορεί ο μηχανικός να διορθώσει τα στοιχεία των ιδιοκτητών. Στα σχόλια της δήλωσης θα πρέπει να αναγραφεί ο αριθμός και η ημερομηνία του συμβολαίου καθώς και τα ονόματα των αρχικών ιδιοκτητών.

Διόρθωση τυχόν συντελεστών που διαφοροποιούνται λόγω νέου ιδιοκτήτη οι οποίοι επηρεάζουν τον υπολογισμό του προστίμου (πχ. ειδικές συνθήκες, κύρια και μοναδική κατοικία) δεν μπορεί να εφαρμοστεί, εκτός εάν εκδοθεί σχετική νομοθετική ρύθμιση. 

 

Οπότε πολύ πιθανό να πρέπει να στείλεις αίτημα για να γυρίσει η δήλωση σε προσωρινή ώστε να καταγραφούν τα στοιχεία του νέου ιδιοκτήτη.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω Παυλο. Αυριο κιολας θα στειλω αιτημα στο ΤΕΕ για να το κανω. Πιστευεις θα χρειαστω και εξουσιοδοτηση και υπευθυνη δηλωση και απο το νεο ιδιοκτητη ή μου αρκουν του παλαιου?

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει σε 2-3 περιπτώσεις τακτοποίησης που έγινε μεταβίβαση, όπως τα λέει ο Παύλος. Κάποια δικαιολογητικά μοιραία θα μείνουν με τα στοιχεία του παλιού ιδιοκτήτη αλλά δεν έχει σημασία.

 

Δεν ξέρω αν θα αλλάξει το όνομα στα ποσά των δόσεων, προσωπικά δεν μου έχει τύχει τέτοια περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Εάν κάποιος κάνει σήμερα υπαγωγή, πόσες δόσεις απομένουν από τις 60 ?

Διότι τις υπολογίζω στις 57 εάν δεν κάνω κάποιο λάθος...

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Εάν κάποιος κάνει σήμερα υπαγωγή, πόσες δόσεις απομένουν από τις 60 ?

Διότι τις υπολογίζω στις 57 εάν δεν κάνω κάποιο λάθος...

Έχω και εγώ την ίδια απορία. Γνωρίζει κανείς που έχει κάνει τώρα πρόσφατα υπαγωγή με δόσεις;

Επίσης στο help desk μου είπαν ότι αν κάνεις υπαγωγή με δόσεις, αλλά στο πρώτο εξάμηνο από την πρώτη δόση πληρώσεις το 30% του προστίμου, τότε παίρνεις την έκπτωση 30% και βγάζεις και βεβαίωση, αλλά στο 1ο εξάμηνο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.