Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

έχει δίκιο ο ΚΑΝΑ δεν μπαίνεις 3

 

 

άρθρο 18

 

β. Στον ανωτέρω τρόπο υπολογισμού της παρ.5α του ενιαίου ειδικού προστίμου υπάγονται επίσης αυθαίρε− τοι ημιϋπαίθριοι χώροι, στέγαστρα, κιόσκια, καθώς και αυθαίρετες αλλαγές χρήσεις από βοηθητική χρήση σε βοηθητική και από κύρια χρήση σε κύρια που έχουν πραγματοποιηθεί χωρίς την έκδοση σχετικής οικοδο− μικής άδειας, εντός νομίμου περιγράμματος κτιρίου και υπό την προϋπόθεση ότι δεν επέρχεται υπέρβαση δό− μησης λόγω της αυθαίρετης αλλαγής χρήσης κατά την παρ.5 του άρθρου 19 του παρόντος.

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το θέμα βέβαια είναι ως τι είδους χρήση λαμβάνω την, κατά την οικ. άδεια, αρχική κατάσταση. Βοηθητική ως αποθήκη; Ή κύρια ως μέρος του καταστήματος; Όπως κ να χει με αναλυτικό υπολογίζω.

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία

αν δεις τον προϋπολογισμό της αδείας του 1981 

και  τον όγκο της αποθήκης τον πολλαπλασιάζει με 270δρχ/κ.μ

ενώ τον όγκο του καταστήματος με 450δρχ/κ.μ 

ή εν πάση περιπτώσει με άλλη τιμή αυτό σημαίνει ότι η αποθήκη

θεωρήθηκε τότε (1981) ως Β/Χ

 

Αλλά δεν έχει σημασία αυτό για τον 4178 

γιατί ο 4178 θεωρεί ότι αν Β/Χ >>Κ/Χ  υπολογίζεται με Υ.Δ Υ.Κ 

ενώ αν μέτρησε στο σ.δ (όπως στην περίπτωσή σου) >>αναλυτικό

Link to comment
Share on other sites

ο παλιός είναι αλλιώς  :smile:.Μόνο και μόνο που ασχολείστε εσείς οι παλιοί με τις απορίες(όσο χαζές και να ναι) μας εδώ μέσα σας βγάζω το καπέλο.Ευχαριστούμε  :smile:

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

εχω αδεια του 1970 οπου στο ισογειο φαινονται 2 καταστηματα. 

στην πραγματικοτητα ομως δεν υπαρχει χωρισμα και ειναι ενα ενιαιο καταστημα.

αρα φαινεται να εχω διαμερισματωση. 

 

λογω μικρης εμπειριας σε τετοιες αυθαιρεσιες θελω να ρωτησω τους συναδελφους ειδικα των αστικων περιοχων οπου ειναι συνηθη αυθαιρεσια η διαμερισματωση, ελεγχουν εαν υπαρχει τροποποιηση των μηχανολογικων εγκαταστασεων?

γιατι στην αρχη του νομου απ οσο θυμαμαι ψαχναμε τι εννοει ο νομοθετης ως μηχανολογικες εγκαταστασεις. αργοτερα ομως η εγκυκλιος εδωσε μια διευκρινιση :

 

Διευκρινίζεται οτι στις μηχανολογικές εγκαταστάσεις περιλαμβάνονται εγκαταστάσεις πόσιμου νερού, ζεστού νερού χρήσης, αποχετεύσεων, πεπιεσμένου αέρα, φυσικού αερίου και υδροδοτικό πυροσβεστικό δίκτυο.

 

εγώ δεν νομιζω να εχω παραβαση στα παραπανω . εσεις πως λειτουργείτε?

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα υπόγειο έχω διαφορετική διαμερισμάτωση αλλά έχω και ξεμπάζωμα...

Περνάω δύο παραβάσεις (μία για την διαμερισμάτωση και άλλη μία με αναλυτικό για το ξεμπάζωμα) ή μία (με αναλυτικό και για τα δύο);

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.