Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

 Η διαμερισμάτωση αφορά το σύνολο του ορόφου . . . και η βάρκα έγειρε  (ΤΕΕ:  :wub:μαζί μου ασχολείσαι ποσο μ@V@kaς είσαι)

ευχαριστώ. 

Άρα επομένως δεν μπορεί να μπει στην ίδια λοιπή, με επιπλέον αυθαιρεσία (μικρότερο εξώστη)?

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δυστυχώς, μία λοιπή η διαμερισμάτωση μόνη της.

Ο εξώστης, εφόσον φαίνεται ότι έχεις εξώστες προ ΓΟΚ 85, πάει κατηγορία 3 ένα ΦΚ, ανεξαρτήτως μεγέθους (εγκύκλιος 3 α/α 29).

Αν έχει μικρότερο εξώστη, δεν έχεις αυθαιρεσία. Απλά ενημερώνεις την κάτοψη και το αναφέρεις στην τεχνική έκθεση.

Edited by dsworks
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται δεν θα το βάλω επιπλέον αυτθαιρεσία, αλλά αφού θεωρείται ότι υπάγεται στο εδάφιο δ της κατηγορίας 3, προκύπτει αυθαιρεσία.

Λέει πουθενά ότι η λοιπή της διαφορετικής διαμερισμάτωσης πάει με 4? Γιατί όχι 3, μικρή παράβαση.

 

 

Οι άνθρωποι είναι ηλίθιοι. Ταύτισαν την κατηγορία με την παλαιότητα με αποτέλεσμα μια αποδεδειγμένη παράβαση προ '75 ή '82 στο φύλλο καταγραφής να υποχρεώνεσαι να τη βάλεις μεταγενέστερη, κάτι που πρέπει να εξηγηθεί στην Τ.Ε. κι όποιος καταλάβει . . .

 

Λάθος μου, κατηγορία 4 και χρονολογία πριν 1982 το δέχεται. Αλλά δεν το αναφέρει πουθενά στο νόμο. Οπότε ας μη κολλάμε και πολύ στις ανούσιες λεπτομέρειες του νόμου. Όπου κάτι είναι πολύ λογικό ας το εφαρμόζουμε.

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Είχε κάνει μία αίτηση και για τα 4 διαμερίσματα του ορόφου. Εκανε τώρα 4 ξεχωριστές αιτήσεις.

Φαντάζομαι αιτήσεις ενοείς δηλώσεις.

Λογικό να κάνει μια αν ήταν ο μόνος ιδιοκτήτης.

Δηλώσεις θέλει μια τότε, βεβαιώσεις όμως 4.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, μία λοιπή η διαμερισμάτωση μόνη της.

Ο εξώστης, εφόσον φαίνεται ότι έχεις εξώστες προ ΓΟΚ 85, πάει κατηγορία 3 ένα ΦΚ, ανεξαρτήτως μεγέθους (εγκύκλιος 3 α/α 29).

Αν έχει μικρότερο εξώστη, δεν έχεις αυθαιρεσία. Απλά ενημερώνεις την κάτοψη και το αναφέρεις στην τεχνική έκθεση.

Αφού η διαμερισμάτωση δηλώνεται ως λοιπή, το θεωρώ παράβαση της παρ.18, 5α) αφού δεν αντιστοιχίζεται σε εμβαδό και δεν είναι στα 1-12 του πίνακα. Επομένως και σύμφωνα με την Εγκ4,άρθρ.9, Α)α), μία λοιπή για τα 2 μαζί εφόσον η κατασκευή μικρότερου εξώστη αποτελεί αυθαιρεσία.

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

εχω σε ενα μαγαζι ενα παταρι στο οποιο προφανως για να ανεβεις εχει μια σκαλα.

Πανω στο παταρι εχει μεταφερθει το  wc.:

Επιπλεον υπαρχει διαφορετικη διαμερισματωση απο την συσταση(τροποποιηση εσωτερικου περιγραμματος).

 

Στον 4014 ειχα την αποψη και το δηλωσα ως  ΥΔ το παταρι και μια επιπλεον παραβαση για τροποποιηση περιγραμματος ιδιοκτησιας+WC(ΔΙΑΡΡΥΘΜΙΣΗ)+ΣΚΑΛΑ(ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΙΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΣΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΥΠΕΡΒΑΣΗ).

 

Πιστευετε οτι ειμαι οκ? η μηπως πρεπει να το δηλωσω ως:

1)υδ παταριου

2)διαμερισματωση

3)λοιπες παραβασεις (wc και οτι αλλο?)

 

ευχαριστω

 

Link to comment
Share on other sites

εαν μου επιτρεπεις μια  ερωτηση

 

τι σημαινει "τροποποιηση εσωτερικου περιγραμματος"?????

 

Υπαρχουν άλλα διπλανα...πώς ειναι κατακευασμενα???

δλδ

τι δειχνει η κατοψη της ΟΑ για τον οροφο...

 

και τι η/οι    κατοψη/εις του οροφου  των συμβολαιων...

και

τα λεμε

Link to comment
Share on other sites

εαν μου επιτρεπεις μια  ερωτηση

 

τι σημαινει "τροποποιηση εσωτερικου περιγραμματος"?????

 

Υπαρχουν άλλα διπλανα...πώς ειναι κατακευασμενα???

δλδ

τι δειχνει η κατοψη της ΟΑ για τον οροφο...

 

και τι η/οι    κατοψη/εις του οροφου  των συμβολαιων...

και

τα λεμε

το σχεδιο της συσταση δειχνει τον χωρο στην πραγματοποιημενη του κατασταση(πλην παταριου) μικροτερο κατα 20τμ της αδειας μετρα τα οποια εχουν γινει γειτονικη ιδιοκτησια(με βαση το σχεδιο). Η προσβαση διπλα δεν μου επιτρεπεται (δεν τους ενδιαφερει-δεν θελουν-δεν ειμαι υποχρεωμενος να τσακωθω ή να παω με εισαγγελεα...).

Αρα το περιτυπωμα στο εσωτερικο οριο της ιδιοκτησιας με τις γειτονικες ιδιοκτησιες  εχει αλλαξει( εχουν μπει οι αλλοι σε αυτον), η οψεις παραμενουν ιδιες.

 

και επαναδιατυπωνω αν βαλω εκτος του παταριου διαμερισματωση 500€ και παπαλα και δειξω στην κατοψη το wc, σκαλα παταριου κλπ ειμαι οκ?

ή να βαλω αντι διαμ/σης μια λοιπη και να γραψω στην τ/ε τροποιποιηση περιγραμματος ιδιοκτησιας(τοιχοποιιες-σοβαδες-χρωματισμοικλπ) και μετατοπιση wc στο παταρι και σκαλα παταριου

 

ή ΥΔ παταριου + διαμερισματωση + μια επιπλεον παραβαση.

 

αυτα τα ολιγα

ελπιζω να μην σας κουρασα πολυ

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

εχεις μια διαμερισματωση "σκαστη"   σαν μια λοιπη των 500...δειχνεις μονον το διαμερισμα του πελατη σου

και αφηνεις τον ...γκρινιαρη διπλανο στην ...γκρινια του...

[στο μελλον...αυτος θα τρεχει...] :smile: :-) :smile:

 

και ολα τα υπολοιπα...

Link to comment
Share on other sites

Αφού η διαμερισμάτωση δηλώνεται ως λοιπή, το θεωρώ παράβαση της παρ.18, 5α) αφού δεν αντιστοιχίζεται σε εμβαδό και δεν είναι στα 1-12 του πίνακα. Επομένως και σύμφωνα με την Εγκ4,άρθρ.9, Α)α), μία λοιπή για τα 2 μαζί εφόσον η κατασκευή μικρότερου εξώστη αποτελεί αυθαιρεσία.

 

Δεν νομίζω ότι είναι σωστή αυτή η λογική. Ο νόμος και οι εγκύκλιοι λένε ότι η διαμερισμάτωση είναι 500€, ανεξαρτήτως προστίμων, λοιπών παραβάσεων κλπ. Το ότι δηλώνεται σαν λοιπή παράβαση τέθηκε από το ΤΕΕ και πιστεύω ότι έχει να κάνει με τον τρόπο που είναι γραμμένη η ηλεκτρονική εφαρμογή. Δεν βλέπω απ' ότι διάβασμα έχω κάνει μέχρι τώρα κάποιο σημείο όπου να λέει ότι μπορεί η διαμερισμάτωση να «ενωθεί» με αναλυτικούς ή κατηγορία 3. Άρα, 1 λοιπή παράβαση η διαμερισμάτωση, συν άλλη 1 για αναλυτικούς κλπ. Επιμένω ότι μικρότερος εξώστης δεν αποτελεί αυθαιρεσία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.