Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

καλησπέρα,

έχω μια αντίστοιχη περίπτωση όπου, ιδιοκτήτης έχει 6 ΟΙ και θέλω να κάνω 1 δήλωση.

Οι δύο εξ αυτών έχουν συνενωθεί (δηλωμένες και στο Ε9) καθ' ύψος και αποτελούν μεζονέτα και δύο ακόμα έχουν συνενωθεί οριζοντίως (δεν έχουν δηλωθεί Ε9).

Κάνω 4 φύλλα καταγραφής και δηλώνω 2 λοιπές παραβάσεις σε ανεξάρτητο φύλλο?

επίσης αν έχω και μικροπαραβάσεις σε κάθε ιδιοκτησία που πάνε με αναλυτικό, μπορώ να κάνω έναν και για τις 4 κατοικίες? ή πρέπει να κάνω 4?

Επίσης αν έχω διαμερισμάτωση ορόφου και παραβάσεις που πάνε με αναλυτικό, τότε η διαμερισμάτωση πάει και αυτή σαν 1 παράβαση. Δηλώνω όμως 2 παραβάσεις ή 1,δηλ μπορώ να συμψηφίσω διαμερισμάτωση και λοιπή παράβαση σε μια?

Edited by patty
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γνώμη μου είναι πώς ότι έχει να κάνει με διαμερισμάτωση στο ίδιο επίπεδο των ιδιοκτησιών χρεώνεται ως μια διακριτή παράβαση σε κάθε όροφο και οτιδήποτε άλλο ως μια ή περισσότερες παραβάσεις με συμψηφισμό.

 

Στη περίπτωσή σου λοιπόν η γνώμη μου είναι πως χρεώνεις μια παράβαση λόγω διαμερισμάτωσης και άλλη μια παράβση (ή περισσότερες ανάλογα τον συνολικό προυπολογισμό) για οτιδήποτε άλλο απομένει, δηλαδή για την καθ' ύψος συνένωση, τις μικροπαραβάσεις όπου και αν υπάρχουν κτλ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα αν έχω 2 συνενώσεις κατοικιών σε άλλο όροφο βάζω 2 παραβάσεις και όλες τις παραβάσεις των κατοικιών σε ένα αναλυτικό άρα 3 παραβάσεις? σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Η διαμερισμάτωση χρεώνεται ως μια λοιπή παράβαση ανά όροφο.

Δηλαδή δύο συνενώσεις στον ίδιο όροφο υπολογίζονται και πάλι με μια παράβαση. Αντιθέτως, δύο συνενώσεις ιδιοκτησιών σε δύο διαφορετικούς ορόφους αντιμετωπίζονται με δύο παραβάσεις κτλ..

Kατά τα λοιπά ναι, συμφωνούμε.

Edited by yian
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραία το ίδιο λέμε, ευχαριστώ πολύ!

 

και μια ερώτηση ακόμα:

μια από τις κατοικίες που ακουμπάει στα όρια του οικοπέδου επειδή το όριο του οικοπέδου είναι διαγώνιο ενώ στην άδεια είναι οριζόντιο, έχει αλλάξει περίγραμμα (υπολείπεται η κατοικία 1,5τμ από την άδεια).

Εγώ ελέγχω την κατοικία Ο.Ι., οπότε δεν ασχολούμαι με το οικόπεδο?

Η κατοικία είναι σε όροφο και έχει αλλάξει μόνο η πλευρά που είναι στο όριο του οικοπέδου, θεωρείται και αυτό διαμερισμάτωση?

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα έλεγχα το περίγραμμα σε σχέση με τα σχέδια της άδειας και όχι με το πως θα έπρεπε να είναι τα σχέδια της άδειας λόγω της πραγματικής κατάστασης ή του σχήματος του οικοπέδου.

Σε κάθε περίπτωση όμως η απομείωση του εμβαδού δεν συνιστά αυθαιρεσία.

Link to comment
Share on other sites

Επιστρέφω στην περίπτωση με τα 5 καταστήματα της άδειας τα οποία έχουν γίνει 3 στην οριζόντιο και στην πραγματικότητα είναι ένα...

Ο συμβολαιογράφος μου ζητάει 3 δηλώσεις...

Εγώ μπορώ να παραδώσω τρεις δηλώσεις και να αναφέρω διαμερισμάτωση στην καθεμία από αυτές ότι έχει γίνει ένα κατάστημα;;;

Εγώ έτσι είμαι καλυμένος;;;

Ο συμβολαιογράφος έτσι μπορεί να προχωρήσει σε μεταβίβαση των τριών ιδιοκτησιών βάσει οριζοντίου;;;

Link to comment
Share on other sites

Με βάση το σκεπτικό ότι η διαμερισμάτωση ισχύει ανά όροφο, δίνεις 3 βεβαιώσεις όπου σε κάθε μία μνημονεύεις τον α/α της δήλωσης διαμερισμάτωσης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.