Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπλέκουμε. Γιατί έχω και επέκταση παταριού στις ιδιοκτησίες των ισογείων σε όλη την κάλυψη...άσε που για να βγει άδεια θα θέλουνε καινούργιο τοπογραφικό. Και μιλάμε για εμπορικό κέντρο σε 10 στρέμματα με κτίρια υπερπαραγωγή.

Edited by Christos
Link to comment
Share on other sites

Αφού σήμερα υπάρχει μια ορίζοντια (άρα πρέπει να γίνει μια δήλωση)   Εάν οι ιδιοκτήτες των τεσσάρων οριζόντιων είναι οι ίδιοι (ή διαφορετικοί και συναινούν) , προχωράς με μια κοινή δήλωση.

Προσωπικά θα επέλεγα να περάσω με έναν αναλυτικό προυπολογισμό το σύνολο των εργασιών συνένωσης που έχουν πραγματοποιηθεί σε όλες τις στάθμες.

 

Πολύ περισσότερο όταν αναφέρεις πως η "διαμερισμάτωση" δεν είναι μοναδική παράβαση (βλ. πατάρια που επεκτάθηκαν).

 

Η διαμερισμάτωση εξάλλου αναφέρεται σε όροφο και θεωρώ ότι δεν εμπίπτεις στον ορισμό της λόγω των δύο στάθμεων του χώρου που τακτοποιείς.

Όλα αυτά, εάν κατάλαβα σωστά τη περίπτωση..

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες 4 ιδιοκτησίες, εννοείς και 4 διαφορετικούς ιδιοκτήτες??

 

 

Σίγουρα υπάρχει μια πολεοδομική παράβαση- και όχι διαμερισμάτωση - όσων αφορά τη συνένωση των 2 ορόφων (αναλυτικός για το άνοιγμα - τρύπα, από το οποίο επικοινωνούν οι 2 χώροι) . 

 

 

Όσο για την συνένωση των καταστημάτων ανά όροφο, αν υποθέσουμε ότι η κάθε μία ιδιοκτησία δεν τροποποιείται σαν κάτοψη, μπορούν με αιτιολογία την καθαίρεση τοιχοποιίας, να ενσωματωθούν στον προϋπολογισμό των 15000 της παραπάνω.... Επομένως ίσως να μπορείς να το βγάλεις μόνο με μία λοιπή πολεοδομική... (σκέψη μου)

 

 

Άλλωστε το πρόστιμο θα έχει τα στοιχεία ενός μόνο ιδιοκτήτη - ιδιοκτησίας (αν είναι 4 διαφορετικοί).

 

Αλήθεια, αν βρίσκεται σωστή την παραπάνω σκέψη μου, θα πρέπει έπειτα να βγουν και 4 διαφορετικές βεβαιώσεις? 

 

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, αν βρίσκεται σωστή την παραπάνω σκέψη μου, θα πρέπει έπειτα να βγουν και 4 διαφορετικές βεβαιώσεις? 

Ναι, προκειμένου να γίνει τροποποίηση της σύστασης και να τακτοποιηθούν και συμβολαιογραφικά οι 4 ιδιοκτησίες που έγιναν στη πράξη μια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,

 

 

ναι, ο ιδιοκτήτης είναι ο ίδιος. Και ναι, δεν υπάρχει τροποποίηση στην κάτοψη (με την έννοια ότι δεν έχω υπερβάσεις εκτός του όγκου). Συνεπώς προτείνεται να πάμε με αναλυτικό, δε το είχα σκεφτεί για να είμαι ειλικρινής. Γλυτώνει έτσι 500 ή και 1000 ευρώ με δεδομένο ότι ο προϋπολογισμός δε θα υπερβεί ποτέ τα 15,000.

 

Όσον αφορά τις βεβαιώσεις, επειδή το βρήκα μπροστά μου πριν 1 μήνα: ΟΧΙ, δε χρειάζεστε τέσσερις, αλλά μία, στης οποίας τον τίτλο θα αναγράφεται ότι είναι π.χ. η Β1, που προήλθε από τη συνένωση των Β1-Β6. Το ζητά ο συμβολαιογράφος περισσότερο για να μην μπλοκάρει στο υποθηκοφυλακείο. Έτσι το έκανα σε περίπτωση συνένωσης και αλλαγής χρήσης 6 ιδιοκτησιών που έγιναν μία, και κάνανε τροποποίηση της σύστασης. Και πέρασε και στο υποθηκοφυλακειο.

 

Τώρα βέβαια στην περίπτωση που πάνε για τροποποίηση, καληνύχτα. Συζητάμε για εμπορικό με πάνω από 100 ιδιοκτησίες.

Link to comment
Share on other sites

Από το πολύ διάβασμα κάποια στιγμή το χάνεις... Πως αντιμετωπίζουμε τα παρακάτω??

 

1) Συνένωση: Στην Άδεια 2 καταστήματα, 2 διαφορετικών ιδιοκτητών - Στην πραγματικότητα 1 κατάστημα

2) Συνένωση: Στην Άδεια 2 καταστήματα, 1 ιδιοκτήτης - Στην πραγματικότητα 1 κατάστημα

 

3) Διαχωρισμός: Στην Άδεια 1 κατάστημα, 1 ιδιοκτήτης - Στην πραγματικότητα 2 καταστήματα

 

4) Μου έχει τύχει περίπτωση με συνένωση καταστημάτων μεταξύ διπλανών κτιρίων (!!) - διαφορετικό οικόπεδο, άδεια -. Θεωρώ ότι δεν μπορεί να γίνει κάτι, σωστά?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.