Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

1) Μία διαμερισμάτωση με την αίρεση αν είναι εφικτή λόγω διαφορετικών συνιδιοκτητών

2) Μία διαμερισμάτωση

3) Μία διαμερισμάτωση

4) Κατά τη γνώμη μου αδύνατον γιατί ποτέ δε θα λυθεί συμβολαιογραφικά

Edited by Christos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

4) Κατά τη γνώμη μου αδύνατον γιατί ποτέ δε θα λυθεί συμβολαιογραφικά

Αν είναι του ιδίου ιδιοκτήτη 2 ΟΙ γιατί να υπάρχει συμβολαιογραφικό πρόβλημα;;

 

Ας το δεί βέβαια και ο Δημήτρης να μας πεί την γνώμη του, αλλά πιστεύω ότι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί ανήκουν σε διαφορετικά οικόπεδα! Πρέπει να προηγηθεί συνένωση οικοπέδων για να το συζητήσουμε το ενδεχόμενο.

Link to comment
Share on other sites

1) Μία διαμερισμάτωση με την αίρεση αν είναι εφικτή λόγω διαφορετικών συνιδιοκτητών

2) Μία διαμερισμάτωση

3) Μία διαμερισμάτωση

4) Κατά τη γνώμη μου αδύνατον γιατί ποτέ δε θα λυθεί συμβολαιογραφικά

 

Nα το κάνω πιο συγκεκριμένο:

 

1) Αν έχω 2 καταστήματα, με 2 διαφορετικούς ιδιοκτήτες, τότε θα έχω και 2 τίτλους ιδιοκτησίας. Σωστά? Σε ποιόν θα κάνω την τακτοποίηση? Τι ακριβώς θα αναφέρω? Με τι ποσοστά? Μήπως πρέπει να γίνουν 2 δηλώσεις με 1 λοιπή πολεοδομική για την καθαίρεση της μεσοτοιχίας και έπειτα να βγει 1 βεβαίωση ως σύνολο? Ή θέλουμε 2 Βεβαιώσεις?

 

2) Παρόμοια ερωτήματα με το 1)

 

Δεν είμαι τόσο βέβαιος ότι είναι Διαμερισμάτωση... Με μπερδεύουν οι ιδιοκτήτες (με τους τίτλους τους), καθώς ουσιαστικά το μόνο που διαφέρει τόσο πολεοδομικά όσο και συμβολαιογραφικά είναι η καθαίρεση μιας τοιχοποιίας

 

3) Δέχομαι εδώ ότι έχουμε Διαμερισμάτωση. Θεωρώ ότι εφόσον γίνει η τακτοποίηση εδώ μπορεί έπειτα να δοθεί βεβαίωση για οποιοδήποτε τμήμα ξεχωριστά αυτού του διαχωρισμού

 

4) Για το 4 δεν γνώριζα να πω την αλήθεια. Επομένως ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση

Link to comment
Share on other sites

Σε μαθε περιπτωση η αυθαιρεσια ειναι διαμερισματωση εκτος κι αν εχεις καποια αλλη αυθαιρεσια οποτε μπαινει στις λοιπες παραβασεις. Η μετατοπιση ή γκρεμισμα μεσοτοιχιας ειναι ο ορισμος της διαφορετικης διαμερισματωσης, καθως διαφοροποιουνται τ.μ. Οριζοντιων ιδιοκτησιων χωρις ομως μεταβολη στ τ.μ. (Και σε ογκο, καλυψη κλπ) του κτιριου.

Για το 1) θα σου προτεινα να κανεις εγγραφη επερωτηση στο ΤΕΕ γιατι ο,τι κι αν σου απαντησω ενεχει υψηλο ποσοστο να ναι λαθος.

Edited by Christos
Link to comment
Share on other sites

Το 4 από ότι κατάλαβα μπορεί πλέον (βάσει ΝΟΚ) να γίνει. Επομένως θα καταλήξουμε πάλι σε μία από τις παραπάνω περιπτώσεις που περιγράφω... τις οποίες όμως, αν και ευχαριστώ πολύ τον συνάδελφο Christos για το χρόνο και τι βοήθειά του, δεν πείθομαι ότι είναι διαμερισμάτωση. Πιθανών να κάνω λάθος και να μπερδεύομαι με τους τίτλους ιδιοκτησίας.. Δεν ξέρω...

 

Το όλο θέμα είναι ότι φαίνεται ως διαμερισμάτωση, άλλα δεν ξέρω αν είναι αυτή η σωστή αντιμετώπιση των περιπτώσεων αυτών...

Link to comment
Share on other sites

Αν οι ερωτήσεις είναι αυτές:
 

1) Συνένωση: Στην Άδεια 2 καταστήματα, 2 διαφορετικών ιδιοκτητών - Στην πραγματικότητα 1 κατάστημα

2) Συνένωση: Στην Άδεια 2 καταστήματα, 1 ιδιοκτήτης - Στην πραγματικότητα 1 κατάστημα

3) Διαχωρισμός: Στην Άδεια 1 κατάστημα, 1 ιδιοκτήτης - Στην πραγματικότητα 2 καταστήματα

4) Συνένωση καταστημάτων μεταξύ διπλανών κτιρίων 

 

 

και οι απαντήσεις είναι αυτές:

 

1) Μία διαμερισμάτωση με την αίρεση αν είναι εφικτή λόγω διαφορετικών συνιδιοκτητών

2) Μία διαμερισμάτωση

3) Μία διαμερισμάτωση

4) Κατά τη γνώμη μου αδύνατον γιατί ποτέ δε θα λυθεί συμβολαιογραφικά [Κατά τη δική μου γνώμη βάσει ΝΟΚ πλέον επιτρέπεται]

 

με τις βεβαιώσεις τι γίνεται?? Θα εκδίδουμε βεβαίωση ανά τίτλο ιδιοκτησίας?? 

 

Παράδειγμα 1η περίπτωση: Άδεια 2 καταστήματα, 2 διαφορετικών ιδιοκτητών - Στην πραγματικότητα 1 κατάστημα. 

 

Θα εκδόσουμε 2 βεβαιώσεις, όπου θα αναφέρουμε στην καθε μια τη διαμερισμάτωση που έχει πραγματοποιηθεί σύμφωνα με τον Α/Α του 4178????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.