Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συγγνώμη δεν ολοκλήρωσα την απορία μου, που πιστεύω είναι διαμερισμάτωση. Στο προβλεπόμενο κλιμακοστάσιο, έχει επίσης κατασκευαστεί ασανσέρ που δεν υπήρχε στη μελέτη. Άρα στο ισόγειο λες ότι υπολογίζω μόνο την επιπλέον επιφάνεια του ασανσέρ με ΥΔ,ΚΧ,εφόσον της μελέτης θεωρείται νόμιμα υφιστάμενο.Σωστά;

 

Στον Α΄ όροφο, το κλιμακοστάσιο αυξήθηκε με το ασανσέρ εις βάρος της κατοικίας.Πώς αντιμετωπίζω την αυθαιρεσία εδώ;

 

Επίσης στο δώμα το κλιμακοστάσιο αυξήθηκε λόγω ασανσέρ.Εδώ έχω πάλι ότι και στην πιλωτή : ΥΔ;

 

Υπενθυμίζω δεν υπάρχει σύσταση Ο.Ι.

Link to comment
Share on other sites

Με την πρώτη ματιά είναι ΥΔ για την αυθαίρετη κατοικία στο ισόγειο και αναλυτικός για το ασανσέρ σε όλα τα επίπεδα.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη δεν ολοκλήρωσα την απορία μου, που πιστεύω είναι διαμερισμάτωση. Στο προβλεπόμενο κλιμακοστάσιο, έχει επίσης κατασκευαστεί ασανσέρ που δεν υπήρχε στη μελέτη. Άρα στο ισόγειο λες ότι υπολογίζω μόνο την επιπλέον επιφάνεια του ασανσέρ με ΥΔ,ΚΧ,εφόσον της μελέτης θεωρείται νόμιμα υφιστάμενο.Σωστά;

 

Στον Α΄ όροφο, το κλιμακοστάσιο αυξήθηκε με το ασανσέρ εις βάρος της κατοικίας.Πώς αντιμετωπίζω την αυθαιρεσία εδώ;

 

Επίσης στο δώμα το κλιμακοστάσιο αυξήθηκε λόγω ασανσέρ.Εδώ έχω πάλι ότι και στην πιλωτή : ΥΔ;

 

Υπενθυμίζω δεν υπάρχει σύσταση Ο.Ι.

 

Δεν νοείται διαμερισμάτωση χωρίς σύσταση ο.ι.

 

Link to comment
Share on other sites

Επομένως την αύξηση των κοινοχρήστων λόγω της κατασκευής ασανσέρ εις βάρος της κατοικίας του Α' ορόφου την υπολογίζω όχι διαμερισμάτωση αλλά με αναλυτικό;

Στο δώμα όμως και  στο ισόγειο λόγω της κατασκευής ασανσέρ, θεωρώ  έχω ΥΔ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νοείται διαμερισμάτωση χωρίς σύσταση ο.ι.

 

εθεσες ενα πολυ σοβαρο θεμα...

Να το δούμε  πιο αναλυτικα...

 

Επειδη αντιμετωπιζουμε  συνηθως   την περιπτωση οπου τα διαμερισματα  εχουν κατασκευασθει διαφορετικα

και εχει γινει συσταση ΟΙ  διαφορετικη απο ό,τι στην αδεια...

αυτη  η διαφορετικη διαμερισματωση   ειναι που .διορθωνεται με το 23/10

 

Αλλά,

αν εχεις μια ΟΑ για 1ο οροφο δυο διαμερισματα 90 και 90 τμ

και β' οροφο επισης για 90 και 90 τμ

 

και τελικα τα διαμερισματα εγιναν 80 και 100.και στους δυο οροφους...

και  δεν εχει πουληθεί  κανενα...

 

Θελει σημερα ο ιδιοκτητης να συστησει ΟΙ για  τα διαμερισματα  αυτα για να πωλησει....

 

τα οποία δεν ειναι κατασκευασμενα συμφωνα με υτην ΟΑ και δεν εχει συσταθει ΟΙ

 

Πρεπει  πρωτα  να τα τακτοποιησει.

 

Το ζητουμενο ειναι

αν    μπορει  να  τα υπαγαγει στην "διαμερισματωση"  [και αν οχι...γιατί...]

ή  αν θα προχωρησει σε τροποιηση της ΟΑ...

ή  σε ποια αλλη ενεργεια μπορει να προβεί.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως έχω καταλάβει τον ορισμό της διαμερισμάτωσης είναι όταν έχουμε πάρε-δώσε μεταξύ διηρημένων ο.ι. Κατά τη γνώμη μου στο παράδειγμά σου αφού δεν υπάρχει σύσταση, είναι σαν εσωτερικές διαρρυθμίσεις και ο ιδιοκτήτης θα τα τακτοποιήσει με αναλυτικό προϋπολογισμό. [Βέβαια οι εσωτ. διαρυθμ. δεν χρήζουν τακτοποίησης αλλά όπως είπαμε σε προηγούμενες σελίδες, σε περιπτώσεις σαν αυτή που λέμε πρέπει να γίνει τακτοποίηση για να μην προκύψουν αυθαίρετες ο.ι. όταν κάποτε γίνει σύσταση.]

 

Στο παράδειγμά σου βάλε ένα διαμέρισμα ανά όροφο δηλαδή βάσει ΟΑ είναι 1ος 80τμ δ/μα και 20τμ κλιμακοστάσιο και ο 2ος το ίδιο. Στην πραγματικότητα έστω ότι και τα 2 διαμερίσματα έφαγαν 10τμ από το κλιμακοστάσιο και τώρα είναι 90τμ και 10τμ.

Αν στη σύσταση φαίνονται 80-20 τότε στην τακτοποίηση θα βάζαμε υπέρβαση δόμησης 10τμ.  Αν όμως δεν είχε καν σύσταση ή αν στη σύσταση φαίνονται 90-10, δεν θα υπήρχε υπέρβαση δόμησης της ιδιοκτησίας και απλώς θα τακτοποιούσαμε με αναλυτικό (δεν μένει άλλος τρόπος) τη διαφορετική κατασκευή διαμερισμάτων-κλιμακοστασίου.

 

Έτσι τα έχω στο κεφάλι μου και ορκίζομαι ότι δεν είμαι ο Πάπας (με ό,τι συνεπάγεται αυτό για την ορθότητα όσων λέω :mrgreen: )

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι για ανάλογη περίπτωση. Σε οικοδομή (παλιά) δεν είχε γίνει εξ αρχής σύσταση Ο.Ι., αλλά όταν υπήρχε πώληση γινόταν ταυτόχρονα και η σύσταση. Έφτασε λοιπόν η ώρα για την μεταβίβαση χώρου ο οποίος δεν έχει σύσταση. Υπάρχει βεβαίως πίνακας ποσοστών με τον οποίο έχει κάποιο ποσοστό, αλλά σε σύγκριση με την Ο.Α. το περίγραμμά του είναι διαφορετικό.

 

Συγκεκριμένα, σήμερα:

1) ένα τμήμα του χώρου του το έχουν καταλάβει κοινόχρηστα υδρόμετρα της οικοδομής,

2) ο ίδιος ο χώρος έχει καταλάβει κοινόχρηστο τμήμα (διάδρομο) της οικοδομής.

 

Στην περίπτωση αυτή, θεωρείται ότι επειδή δεν έχουμε σύσταση, τακτοποιούμε με μια απλή πολεοδομική παράβαση (αλλαγή περιγράμματος) + συναίνεση ή κάτι άλλο??

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο συμβαίνει , ή σύστασή γίνεται μια φορά και ορίζει οριζόντιες ιδιοκτησίες επί του κτίσματος, μετά μπορείς να πουλησεις διαμερίσματα, εγώ άλλο τρόπο δεν γνωρίζω

Μήπως

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.