Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορίες αυθαιρέτων (γενικά)


Recommended Posts

Δεν ξέρω εαν τελικά σε ένα αυθαίρετο κτίσμα προ του 83, που έχει και μια μεταγενέστερη αυθαιρεσία μπορούμε να το εντάξουμε στην κατηγορία 2 και την μεταγενέστερη αυθαιρεσία σε άλλο Φ.Κ. γιατί στην τελευταία παράγραφο της Κατηγορίας 2 λέει ότι δεν πληρούνται οι προυποθέσεις της κατηγορίας σε περιπτωση μεταγενέστερων αυθαιρεσιών......Βέβαια, το θεωρώ κουφό να έχεις ολόκληρο κτίσμα αυθαίρετο προ του 83, και επειδή βρίσκεται στο δώμα του μαι μεταγενέστερη αποθήκη να μην μπορείς να ηλώσεις το κτίσμα στην κατηγορία 2....Εκτός αν το αντιλαμβάνομαι λάθος και μπορεί κανείς να δώσει σωστή ερμηνεία....Ετσι θα απαντηθεί και το ερώτημά σου yian

Κατα την άποψη μου πιστεύω οτι το λέει ξεκάθαρα <<δεν πληρούνται οι προυποθέσεις της κατηγορίας σε περιπτωση που στο ακίνητο ή στην αυτοτελή ιδιοκτησία υπάρχουν και άλλες αυθαίρετες κατασκευές ή αλλαγές χρήσεις οι οποίες πραγματοποιήθηκαν μεταγενέστερα..>> Τωρά κουφό ξεκουφό, δυστυχώς δεν είναι το μόνο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άρα καταλήγουμε ότι η περίπτωση που ανέρτησα στο #27 , πάει ως κατηγορίας 4 με ένα ΦΚ για διαμερισμάτωση και ΥΔ μιας και υπάρχουν τα απαιτούμενα ποσοστά.

Λογικό μου κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Περίπτωση κατοικίας με άδεια του '89

 

αυθαιρεσίες προ 2003:

  • υλοποίηση σε διαφορική θέση, με τμήμα της εντός προκηπίου
  • Α΄ όροφος, υπόγειο, αποθήκες 

έχουν γίνει δυο δηλώσεις με τον ν. 4014/11

  • το τμήμα εντός προκηπίου (προσωρινή υπαγωγή) για 30 χρόνια
  • το υπόλοιπο (που δεν είναι εντός προκηπίου) προς έκδοση οικοδομικής αδείας, (δεν έχει υποβληθεί ακόμα φάκελος για έκδοση αδείας)

Σε ποια κατηγορία θα πρέπει να ενταχθεί;  

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Έχω μια οικοδομική άδεια, στην οποία προβλεπόταν να κατασκευαστεί ισόγειο βιοτεχνικό κτίσμα 1.000μ², ενώ στην

πραγματικότητα κατασκευάστηκε το μισό 500μ².

Γνωρίζει κανείς εάν το παραπάνω συνιστά αυθαιρεσία και εάν ναι σε ποιά κατηγορία εντάσστεται;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη για να καταλάβω...πώς θα βγάλεις άδεια όταν μέσα στο προκήπιο έχεις κτίσμα? σου είπανε ότι γίνεται?

 

Η άδεια θα βγεί για το τμήμα που είναι εκτός προκηπίου. ( Συνολικά το κτήριο δεν υπερβαίνει κάλυψη, δόμηση κλπ.)  Θα φαίνεται βέβαια και το τμήμα εντός προκηπίου ως τακτοποιημένο με 4014/11 που έχει γίνει με άλλη δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

λογικά πας κατηγορία 4, και βάσει του άρθρου 23, (πρώτη παράγραφο), θα πληρώσεις μόνο παράβολο και  πας για έκδοση αδείας....σωστά?

Link to comment
Share on other sites

βέβαια εχω ακούσει ότι έστω και αν τακτοποιείς χώρους αν δεν υπάρχουν προυποθέσεις νομιμότητας βάσει ΝΟΚ δεν βγαίνει άδεια...Αν έχει βγάλει κανείς,  ενημερώστε να το ξέρω κι εγώ....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Έχω μια οικοδομική άδεια, στην οποία προβλεπόταν να κατασκευαστεί ισόγειο βιοτεχνικό κτίσμα 1.000μ², ενώ στην

πραγματικότητα κατασκευάστηκε το μισό 500μ².

Γνωρίζει κανείς εάν το παραπάνω συνιστά αυθαιρεσία και εάν ναι σε ποιά κατηγορία εντάσστεται;

Ευχαριστώ

 

 

Αν δεν δημιουργούνται άλλες αυθαιρεσίες π.χ. ύψος, πλαγιες αποστάσεις κλπ. γιατι δεν κάνεις ενημέρωση φακέλου ή αναθεώρηση της Αδειας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.